Чому ми майже програли інформаційну війну Росії у Польщі
Інформаційна війна у XXI сторіччі така ж важлива як і фізична.
На сьогодні Польща - найяскравіший приклад того, як можна програти ворогу (Росії) інформаційну війну, маючи спочатку дуже виграшну позицію. У 2022 році поляки відкрили українцям дома і серця, приймаючи сотні тисяч біженців, яки навіть не мали відповідної кількості та якості документів для перетину кордону. Ми усі пам'ятаємо перши місяці, коли українці були у Польщі як дома, а поляки не знали чим ще їм догодити. Тобто позиція України спочатку інформаційної війни з Росією була дуже виграшною. Потім у Польщі були наші виставки з розбитими російськими танками і іншою технікою. І знов таки поляки сприйняли таки виставки дуже гарно і пустили їх в Польщу без зайвої бюрократії. Такий стан речей пояснювався дуже просто - Росія була одвічним ворогом Польщі і на українців дивилися як на жертву нападу спільного ворога. При цьому Польща відігравала значну роль у військові допомозі України і головне - була важливим і головним транспортним хабом для постачання в Україну озброєння з Заходу.
Звісно, росіяни не могли спокійно за цим спостерігати. І почали інформаційну війну в Європі проти України. При цьому вони одразу усвідомили усю важливість цієї війни у XXI сторіччі стали вкладати в таку війну десятки мільярдів євро. Відомий усім Пригожин на замовлення Путіна створив форпост інформаційної війни в Ольгіно. А Герасимов, начальник штаба збройних сил Росії створив навіть великі підрозділи інформаційної війни і пропаганди у російських військах. І націлена була ця пропаганда та дезінформація перш за все на Польщу. Чому так? Бо поляки один з самих емоційних народів Європи і їх можна перших настроїти проти України. В Росії добре прорахували, що на початку виборів у Сенат Польщі у 2023 році правляча партія ПіС піде на співпрацю з проросійської Конфедерацією, в надії утриматися у влади наступні 4 роки. Конфедерація у Польщі традиційно мала дуже невелику підтримку десь 5-6% від електорату. Але ПіС саме цих відсотків і не вистачало. Тому правляча партія дозволила Конфедерації розпочати гру проти українців у ЗМІ і соцмережах, граючи на Волинській трагедії. Для розуміння, перед війною більшість поляків взагалі не пам'ятали про ці події 80 річної давнини, а стан польських цвинтарів в Україні їх цікавив дуже мало. Росіяни у 2023 році одразу включилися в цю інформаційну компанію. Тисячі російських тролів польською мовою у польських соцмережах сіяли розбрат і підтримували Конфедерацію. Слово "Волинь" стало мемом, а пам'ятник тим подіям, стояв 20 років десь на фабриці, бо жодна гміна не давала дозволу на його встановлення, та й не було коштів на його обладнання разом з прилеглою територією. І ось коли підключилась Росія, знайшлись і кошти від "меценатів" і гміна яка дала згоду на це. Тобто війна розкручувалася і прихильників Конфедерації у Польщі ставало все більше.
А що ж Україна? Може були створені центри спротиву цій російській інформаційній війні, виділено відповідні бюджети, органи, структури, залучено діаспору в Польщі? Нічого. Системного опору цьому не було від слова "взагалі". Щоб була до кінця зрозуміла ситуація, яка склалася. Наведу приклад. Представимо собі, що російські війська наступають з танками, при підтримці артилерії та авіації, а Україна виставила тільки окремі партизанські загони озброєні автоматами та коктейлями Молотова. Як думаєте, скільки б вони протрималися? Саме такий стан речей був на інформаційному полі битви у Польщі. Протягом трьох років системному впливу професійної російської пропаганди та дезінформації протистояли рідкісні осередки волонтерів у соцмережах.
До чого усе це привело нас з Вами? Ми на сьогодні маємо укріплення позицій проросійської Конфедерації в Польщі з 5% до 26%. Це в країні де змалку була ненависть до історичного одвічного ворога - Росії. Антиукраїнськи настрої у польському суспільстві за всі ці 3 роки виросли з 5% до 40%. Польська влада планує першою у Європі закінчити дію Закону про допомогу українським біженцям у Польщі. І саме головне, усі ці наростаючи антиукраїнські настрої у суспільстві і їх подальша ескалація під впливом дев'ятого валу російської пропаганди у соцмережах, вже привели до того що 38% поляків вважають винними у прильоті дронів в Польщу саме Україну, а в усіх негараздах у Польщі починаючи від автомобільних аварій до пожеж, звинувачують виключно українців, називаючи їх огульно "бандерівцями". Чи винні у всьому цьому сами поляки? Ні, бо більшість населення у Польщі як і в інших країнах, без державної підтримки та системного опору такій систематичній інформаційній війні з боку Росії, за 3 роки повністю змінило своє бачення українців і України.
Таким чином, зараз ми вже стоїмо на порозі можливих антиукраїнських погромів у Польщі. При цьому найбільша мрія путіна знищити Польщу як логістичний хаб для України, збудеться у повному обсязі!
Чи можна все це зупинити зараз, чи вже запізно? Так ще можна, хоча й досить важко. У Європі, а цілому, як і у Польщі у влади вже є розуміння з чим вони стикалися у плані інформаційної війни Росії. Однак Європа сама не буде ініціювати створення центрів опору цій війні, без відповідних зусиль з боку України.
Цю статтю можна розглядати як відкритий лист до української влади. Поки ще залишилась хоч маленька надія на створення системного опору інформаційній війні у Європі, не все ще втрачено.
- Строки для стягнення заробітної плати працівником в 2026 році Альона Прасол 10:47
- БЗВП "Було/Стало": Чому нові цифри не гарантують якості підготовки рекрутів Костянтин Ульянов (Valde) вчора о 19:03
- Культура в часи зламу: як Київ 1918 року перегукується з Україною 2025-го Наталія Сидоренко вчора о 18:00
- Оцінка ефективності правового регулювання як елемент нормотворчості Андрій Вігірінський вчора о 16:37
- Людина і цифрові технології в сучасних ланцюгах постачання Наталія Качан вчора о 15:20
- Подарунок декларанту: де закінчується ввічливість і починається правовий ризик Андрій Мазалов вчора о 14:53
- Виховати власника: найскладніший етап житлової реформ Сергій Комнатний вчора о 11:25
- Новорічні канікули минули – правові наслідки залишились? Дмитро Ламза 03.01.2026 18:17
- Ефект "зливного бачка" в маркетингу: чому ваші ліди називають "сміттєвими" Наталія Червона 02.01.2026 10:30
- Рік Коня стане роком "темної конячки" Олексій Шевчук 01.01.2026 12:30
- Подарунки для посадовців: що заборонено законом Анна Макаренко 30.12.2025 16:49
- Зменшення розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні Альона Прасол 30.12.2025 10:56
- Стабільні обсяги, зростаюча ціна: логіка ринку земель у 2025 році Денис Башлик 29.12.2025 17:11
- Чому закон часто не працює без адвоката Дмитро Ламза 29.12.2025 13:40
- Стратегія, якої бракує Україні: чому цифровий суверенітет має стати державним пріоритетом Тетяна Хабібрахманова 29.12.2025 11:46
- Новорічні канікули минули – правові наслідки залишились? 329
- Виховати власника: найскладніший етап житлової реформ 147
- Людина і цифрові технології в сучасних ланцюгах постачання 78
- Подарунки для посадовців: що заборонено законом 62
- Оцінка ефективності правового регулювання як елемент нормотворчості 55
-
У Києві зникли з маршрутів майже всі "гуманітарні" автобуси
Бізнес 58399
-
Як повернути якісний сон: сім помилок, через які ви прокидаєтеся втомленими
Життя 14693
-
"Від автобусів до метро". В Україні з 1 січня почала діяти єдина форма квитка – деталі
Бізнес 13945
-
"Коли побачив своє вино в буфеті Royal Albert Hall, мені зірвало дах", – засновник "Колоніст"
Бізнес 13356
-
Екснардепа Демчака затримали в Німеччині
Фінанси 12634
