«Лицарі» та «шахраї»: як реформувати дерслужбу
Набирати чиновників все ж потрібно намагатися з числа «лицарів», лише зрідка розбавляючи їх «шахраями».
Стереотипнийобраз українського чиновника умовно можна розділити на два типи. Перший – цежінки похилого віку в темних кабінетах, які вічно підвищують голос і, здається,незадоволені всім на світі. Вони зустрічають нас у кожній державній установі,"обдаровуючи" своєю увагою. Другий – чванливі пані та пани в дорогихавто, які живуть у будинках за містом, харчуються в найпафосніших ресторанах,їхні діти влаштовані в кращих світових університетах, а всі їхні гроші, чомусь,належать дружинам, тещам та іншим родичам.
Чи були спроби цезмінити? Так. За 20 років в Україні відбулося кілька змін влади і, звичайно,змінювався підхід до роботи держслужбовців. Після Помаранчевої Революції та,особливо, Революції Гідності, здавалося, нарешті виник запит на якісно новий форматчиновників – молодих, некорумпованих, з бездоганною репутацією та європейськоюосвітою. Проте з боку молодих і талановитих фахівців масового завзяття йти воргани місцевого самоврядування, Верховну Раду або Кабмін, на жаль, поки щонемає. Чому?
Загалом є дватипи чиновників – «шахраї», мотивовані насамперед власними інтересами, та «лицарі», якими керує альтруїзм і бажаннязабезпечити високий рівень наданих послуг громадянам та державної служби вцілому. Перші – розумні, хитрі, спритній талановиті, але свої якості направляють в корупційне і протиправне русло.Другі – чесні, дотримуються літери закону й вірять у необхідність досягненнязагальної справедливості. Потрапляючи в середовище лицарів, шахрай вчитьсязастосовувати свої природні схильності та навички на благо системи і всіх їїучасників. Але проти цілої зграї шахраїв самотній лицар завжди безсилий.
Тому набиратичиновників все ж потрібно намагатися з числа лицарів, лише зрідка розбавляючиїх шахраями. Важливо, щоб лицарі були на всіх високих посадах – стримуючипотенційних шахраїв та направляючи їх енергію в потрібне русло.
Після виборів2015 року чимало міністерських постів зайняли "лицарі". Особливо цестосується значної частини іноземців-технократів, а також представниківбізнесу. Та справа в тому, що люди, які проводили реформи у власних країнах,діяли в середовищі таких самих лицарів. Тоді як в Україні із них зробили"гладіаторів" – так би мовити «кинувши до клітки з хижаками». Частонавіть без зброї у вигляді необхідних повноважень. А тому результат вийшовпередбачуваний – ми просто розчарувалися, а більшість з них повернулися до роботи в приватні компанії ізшести-семизначними зарплатами у євро. Адже є дійсно спеціалістами та визнанимилицарями у своїх галузях. Але не гладіаторами.
Як же діяти?
Ми далеко неперші, хто стикається з проблемою кадрів держапарату. Наприклад, ще в 50-хроках минулого століття Сінгапур був наскрізь корумпованою державою. Але ЛіКуан Ю зробив неймовірне. Спершу він запросив суддів з Великобританії,запропонувавши їм величезні заробітні плати навіть за мірками Лондона. Далі вінпосадив трьох своїх друзів і ще багато казнокрадів. Британські судді почаливиховувати місцеву молодь, яка скоро прийшла на їхні місця. Але все однопродовжила отримувати високі зарплати. Сьогодні служитель Феміди в Сінгапуріотримує близько 1 млн доларів на рік. Іншим чиновникам також піднімали доходи,щоб за чесно зароблені гроші можна було забезпечити собі та своїй родині гіднийспосіб життя. В результаті брати хабарі стало не потрібно, а також дужестрашно.
Інший цікавийприклад – Бельгія. Після відкриття бізнесу в цій країні до вас три роки небудуть приходити перевірки. Зате кілька разів навідаються консультанти зподаткової та пари інших служб. Вони абсолютно безкоштовно нададуть реальнудопомогу і підкажуть, як варто поліпшити бізнес на відповідність законам.Тільки через три роки, після того, як вам систематично допомагали, чиновникивирішать перевірити бізнес.
А в Еміратахзаймати посади в державних органах та компаніях можуть лише громадяни. Тамкористуються логікою, що оскільки країна заробляє на нафті, то всі громадяниповинні отримувати свою частку. Тому вони працевлаштовані на державній службі,яка вважається навіть більш престижною, ніж робота в приватних фірмах ікорпораціях. А зарплати місцевих бюджетників дозволяють їм їздити напозашляховиках та вести досить вільний, з фінансової точки зору, спосіб життя.І, звичайно, ніхто не відміняв суворих покарань. У результаті сьогодні Еміратиуспішно диверсифікують економіку, будують найвищі будівлі в світі, садятьдерева в пустелі та мають відмінні дороги.
За великимрахунком, Франція, США чи Німеччина давно пережили етап, коли чиновники булинадлюдьми, а посади купувалися. Сьогодні в цих країнах державні службовці –основа впевненого середнього класу. При цьому їх робочі повноваження полягаютьу сервісних функціях – наданні послуг громадянам та бізнесу.
Звичайно, післядвох революцій і кількох відвертих виступів проти режимів, наші запити дочиновників також наближаються до стандартів, прийнятих у розвинених країнах.Більш того, багато представників громадянського суспільства і самі зголосилисязайняти пости в державному секторі, щиро бажаючи внести зміни в старі прогниліапарати. Зголосилися, та перехотіли...
Перевірки,неможливість показати свої фінанси, якщо хоча б частина з них були зароблені нена 100% офіційно або не з усієї суми були сплачені податки, а також небезпекачерез пару років знову потрапити під люстрацію – тепер уже нових кадрів. Все цеостудило запал багатьох із тих, хто дійсно бажав зробити щось для країни тареформувати кілька галузей. Так, наприкінці літа в рамках реформи Держслужбиоголосили конкурси в новостворені директорати при міністерствах. Директоримають займатись питаннями "політики" та переймати світовий досвід,радячи міністрам, як найкраще вчинити у тих чи інших ситуаціях. Незважаючи надосить непогані зарплати на рівні 50-70 тисяч гривень, серед дійсно експертівбагато бажаючих не знайшлось. Адже це справжні "палки з двомакінцями": якщо ти успішно працював у галузі та знаєш її, як свої п'ятьпальців, то неодноразово обходив закони та дурнуваті правила – реформувати якітебе й беруть. Але перед цим треба пройти перевірки – на те, чи, раптом, ти необходив існуючих дурнуватих правил. Ризик високий, а ставки – хіба що"лицарська" честь у її чиновницькому розумінні.
Дуже прикро, алесьогодні в Україні для молодих талантів куди більш привабливими варіантамизалишаються приватний сектор чи закордон. До слова, кілька моїх друзів поїхалипрацювати в Європарламент – стали чиновниками. Там вони успішно трудяться,мають хороший рівень доходу і білу зарплату.
Сучасний чиновнику розвиненій економіці – це обслуговуючий персонал для бізнесу й громадян. Йогозавдання – зробити життя інших людей легшим і кращим. Але натомістьдержслужбовець повинен отримувати гідну компенсацію, а також набір гарантій.Без будь-яких компромісів.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87050
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11258
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9249
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5719
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5427