Держава поділиться прибутком від продажу корисних копалин?
Чому ця конструкція протирічить законам та економічній логіці
Про цікавий термін "економічний паспорт українця" йшлося ще у передвиборчій програмі Володимира Зеленського. Передбачав він тоді, що кожен українець, народжений після 1 січня 2021 року, зможе накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природних ресурсів. А в подальшому, після досягнення громадянами повноліття, вони зможуть перераховувати кошти на особисті рахунки. Далі – були заяви чинного голови виконкому Національної ради реформ України М.Саакашвілі. За його слова "економічний паспорт українця" означитиме вже трохи інше: «Для держави – це полегшення процесу видобування корисних копалин і можливість для країни забезпечувати себе повністю газом».
Втім ще 16 січня 2020 року в ВРУ нардепом від «Слуги народу» Д. Костюком було зареєстровано відповідний законопроект про економічні паспорти. Згідно Пояснювальної записки до нього, проект «розроблено з метою врегулювання на законодавчому рівні питання щодо підвищення економічного рівня життя громадян України задля припинення відтоку українців закордон шляхом створення «Фонду майбутнього», на рахунках якого будуть акумулюватися кошти у розмірі 1% від реалізації всіх корисних копалин, видобутих на території України, та які будуть нараховуватись українцям, народженим в Україні після 1 січня 2021 року, та які проживали на території України упродовж 18 років, і виплачуватимуться їм після досягнення ними повноліття».
Тільки законодавці та політики детально не пояснюють – як всі ці завдання будуть досягнуті. Наприклад, як механізм, котрий може почати працювати майже через 20 років, допоможе врятувати вже зараз економіку України та суттєво збільшити видобуток корисних копалин, які дійсно є в Україні.
«Фонд майбутнього», згідно законопроекту, буде підпорядковуватися Кабміну та має стати фінансовою установою, що здійснюватиме управління зібраними коштами, які надходитимуть від реалізації всіх корисних копалин. Управляти коштами Фонд зможе виключно шляхом перерахування коштів на рахунки «громадян - власників економічного паспорта», що досягли повноліття. Про жодне ефективне використання коштів з їх інвестування - не йдеться. Який буде інфляційний вплив на зібрані у Фонді за 20 років гривні, думаю, пояснювати особливо не треба.
Нажаль, це не єдині причини, які дають підстави розцінювати «економічні паспорти» виключно як популізм, відірваний від законів держави та економіки.
1.Стаття 13 Конституції України чітко зазначає: «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією». Тобто норми законопроекту про те, що «Фонд майбутнього буде акумулювати кошти від реалізації всіх корисних копалин, видобутих на території України» - є антиконституційним. При цій владі чи при іншій, точно знайдуться ті, хто перевірить цю норму на конституційній в КСУ.
2.Ключове питання, яке також виникає – якою саме є вартість корисних копалин, які держава збирається продавати в супереч Конституції? Надра, об‘єкти водного фонду, ліси, земля – їх інвентаризацію кількості та вартості ніхто не проводив протягом всього періоду сучасної незалежності України. Експерти неодноразово заявляли, що це стане проблемою при реалізації земельної реформи – так це і сталося. Ми стоїмо також на порозі великої приватизації, про яку каже влада. Тож, що залишиться у власності держави через 20 років? Навіть прогнозувати важко!
3. Наразі українські користувачі надрами сплачують податок у вигляді рентної плата, яка нараховується не за факт «реалізації» видобутих копалин, а безпосередньо за «видобуток». Отже, те, що намагається сформулювати законодавець – вносить черговий хаос у систему оподаткування. Адже, по-перше, прийдеться запровадити новий податок зі ставкою 1% від вартості реалізованих корисних копалин. А, по-друге, тягар зі сплати податків впаде знову ж таки на кінцевих споживачів видобутих копалин. Наприклад, того ж самого газу. Тобто, фактично, на батьків дітей, яким через 18 років держава обіцяє видати гроші. Це як в старому анекдоті: «Де взяв гроші – в тумбочці. А хто їх туди поклав - я.» І це зараз законодавцем пропонується 1%. Але законопроект містить ст.4, в якій «Кабінет Міністрів України може прийняти рішення про здійснення додаткової державної підтримки Фонду за рахунок збільшення відсотку від реалізації усіх корисних копалин, видобутих на території України, який буде відраховуватись до Фонду, шляхом внесення пропозицій до Верховної Ради України». При цьому й самі «діти майбутнього» ще зверху сплатять податки. Адже згідно п.2 ст.5 законопроекту «Виплата, що надає Фонд, у розумінні цього Закону, є безповоротна фінансова допомога». А вона в Україні обкладається податком – 18%.
Отже, якби політики не страждали на популізм, а дійсно прагнули б створити працюючий соціальний інструмент у вигляді «економічних паспортів», то логіка дій мала б бути геть інша.
Спочатку державі слід було би провести глобальну інвентаризацію природних копалин та оцінити їх вартість. За різними оцінками, їх потенціал оцінюється від трьох до восьми трильйонів доларів – але то тільки заяви політиків, чиновників та експертних кіл. Наступний крок – це реформа податкового законодавства. І вже завершальна стадія – це розробка відповідного законопроекту, але із зовсім іншим інструментарієм Фонду. Ця інституція точно повинна мати можливість ефективного інвестування коштів у низько-ризикові фінансові активи з метою нівелювання інфляційного впливу. І головне – необхідним є забезпечення гарантій незалежного функціонування Фонду, а не його підпорядкування Уряду. Адже це завжди несе в собі шалені корупційні ризики та спокуси, які, по «добрій традиції вітчизняного чиновництва», за 20 років можуть привести до того, що Фонд просто спорожніє.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393