Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
31.03.2021 16:03

Як розблокувати мирний процес на Донбасі?

Адвокат, к.ю.н., засновник і юридичний радник юридичної компанії "Катеринчук, Моор і партнери"

США - це наша надія на мир. Туди треба стукати, туди треба спрямовувати сили та дипломатичні зусилля.

Вчора, 30 березня 2021 року, у Верховній Раді відбулись важливі події. По-перше, рада прийняла постанову про ескалацію конфлікту на Донбасі із закликом до Росії припинити бойові дії та повернутись до режиму тиші. По-друге, заслухала доповідь Головнокомандувача Збройними силами України Руслана Хомчака про ситуацію на лінії зіткнення і не лише там. По-третє, прийняла закон, який дозволяє призивати резервістів упродовж доби без оголошення мобілізації за рішенням Президента. 

Хомчак доповів, що Росія концентрує свої сили уздовж кордону з Україною. За його словами, на Донбасі знаходиться близько 28 тисяч військовослужбовців РФ, в Криму - 32 тисячі. Біля українського кордону у Білорусії заплановані військові навчання. 

Так само вчора, 30 березня, прес-секретар Путіна Пєсков, розповідаючи про зовнішню політику Росії, поділив країни світу на друзів та недругів. Україна в списку недругів є, як і Грузія, і країни Балтії. Росія живе в оточенні країн-недругів, така виходить кремлівська філософія.      

І також учора, 30 березня, відбулась розмова канцлерки Німеччини Ангели Меркель і президента Франції Еммануеля Макрона з Путіним без участі України. Такий собі Нормандський формат по формулі «без України» замість «про Україну ні слова без України». По результатах розмови, Париж та Берлін сухо заявили, що обговорювали ситуацію на Донбасі та необхідність повернутись до режиму припинення вогню. 

Натомість Росія у своїй заяві традиційно звинуватила Україну у порушенні перемир’я та підкреслила необхідність проведення переговорів з сепаратистами. Росія невпинно посилює тиск і веде свою риторику про громадянську війну в Україні. Країни-члени ООН днями зробили заяву і прямо назвали РФ стороною конфлікту. Росія ж себе такою не визнає, підкреслює свою роль виключно у якості посередника і водночас робить все, щоб у питанні миру ми не просунулись на жоден крок. А тим часом, нарощує свої сили біля наших кордонів. 

Як вийти з глухого кута? Без США ми не просунемося вперед у мирному процесі. Відразу після перемоги Володимира Зеленського на виборах, я радив штурмувати питання розширення Нормандського формату та залучення США до переговорного процесу. Вважаю, що після перемоги Джо Байдена склалась ще більш сприятлива ситуація для посилення позицій України у Нормандських перемовинах через залучення такого союзника, як США

І хоча прямого контакту між Президентами Володимиром Зеленським та Джо Байденом ще не відбулось, обережний оптимізм має місце. Голова ОП Андрій Єрмак 29 березня наважився озвучити питання участі США у розв’язанні конфлікту на Донбасі у розмові з радником Джо Байдена з питань національної безпеки Джейкобом Салліваном

Меседж надісланий за адресою. Позитивним сигналом є миттєва заява США про намір актуалізувати стратегічне партнерство з Україною. Сподіваюсь, ОП остаточно зрозуміє, що США - це наша надія на мир. Туди треба стукати, туди треба спрямовувати сили і дипломатичні зусилля. Тим більше, що Меркель йде з політичної арени цього року, а Макрона чекають вибори президента через рік. Чи залишаться Німеччина та Франція послідовними у підтримці України після зміни влади, ще не факт. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]