Найкращі інвестиційні няні - незалежні суди і прозорі публічні фінанси
Що ж такого треба зробити Україні, щоб отримати наступні 600 млн євро від ЄС?
Тиждень тому Європейський Союз схвалив черговий транш надання Україні макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 млрд євро. Додайте до цієї суми 3.8 млрд євро, які Україна отримала з 2014 року по цій програмі, і вийде 5 млрд євро. Україна стане першою державою, яка не є членом ЄС, і при цьому отримає суму допомоги у такому розмірі. Але для цього українській владі потрібно виконати цілу низку умов.
Що ж такого треба зробити Україні, щоб отримати наступні 600 млн євро?
Зупинюсь лише на декількох політичних вимогах ЄС. Перша - провести сумнозвісну судову реформу, яка у нас не по зубах жодній владі. Тому ЄС взяв вже на себе роль «батога» і вимагає повне перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, перезавантаження Вищої ради правосуддя шляхом створення Комісії з питань доброчесності. І все це обов’язково за участі міжнародних експертів. Я б пішов ще далі – надав би судовій гілці влади право законодавчої ініціативи.
Друге. Кабмін має ліквідувати податкову міліцію і створити натомість Бюро фінансових розслідувань, яке буде незалежним від будь-якої політичної сили чи гілки влади. Створити фінансову розвідку намагались і Порошенко, і Зеленський. Нічого не вийшло. Кожен з них намагався під себе сформувати орган, який займатиметься розслідуванням фінансових злочинів. Незалежний орган, яким мало би стати Національне бюро фінансової безпеки формату Порошенка, легко перетворювався у Бюро монополізації влади. Мотиви Порошенка були зрозумілі: хто ж хоче створити орган, який потім вийде на слід самого ж п’ятого президента, який за часи свого правління вивів з країни 4 млрд євро?
А от навіщо президенту Зеленському була спроба узурпації влади через створення підконтрольного йому Бюро фінансових розслідувань – незрозуміло. Створення органу, який займатиметься злочинами у сфері публічних фінансів, було програмним пунктом і кандидата в президенти Зеленського, і його партії «Слуга народу». Як відомо, Рада відхилила законопроект про створення Бюро у тій редакції, коли б воно підпорядковувалось Міністерству фінансів, а не Президенту, як планували спочатку. Самі слуги народу зазначали, що на прийняття законопроекту не вистачило політичної волі. В спробах обох президентів прослідковується один і той же мотив – створити не самостійний, а кишеньковий орган.
Податкова міліція давно себе вичерпала. І нам точно потрібна фінансова розвідка, тому що з 2014 року, коли влада оголосила курс на реформи, у напрямку боротьби з розкраданням публічних фінансів нічого зроблено не було. Створення Бюро було не лише вимогою МВФ, а й вимогою суспільства. Тепер цього вимагає і Європейський Союз. І коли окремі політичні спекулянти починають розводити «плач Ярославни», що Україна не потрібна ЄС, що нас там ніхто не чекає, то я хочу усім їм категорично заперечити. Той розмір допомоги, яку нам надає ЄС, і висування вимог реформування судової системи, ліквідація податкової міліції, реформа податкової та митної служб свідчать про те, що Європейському Союзу потрібна некорумпована Україна з незалежними судами і прозорою системою публічних фінансів. Скільки вже кошти громадян ЄС можуть розкрадатись по корупційних кишенях місцевих злочинців? Отже, якщо уряд зацікавлений отримати макрофінансову допомогу у повному обсязі, то до кінця року він має хоча би у першому читанні прийняти законопроект про створення Бюро фінансових розслідувань. Тож слідкуймо за руками президента та депутатів монобільшості.
І найголовніше. Створити інвестиційний клімат в країні можна не за допомогою інвестиційних нянь. Найкращими інвестиційними нянями для інвесторів в Україні стануть лише незалежні суди та прозора система публічних фінансів.
- Податкова біполярність АБО коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Звільнення від обов`язку сплати неустойки (штрафу, пені) та 3 % річних Євген Морозов 19.12.2024 09:34
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 18.12.2024 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 18.12.2024 14:22
-
Трамп обвалив акції своєї медіагрупи. Віддав частку Trump Media у спеціальний траст
Бізнес 9913
-
У Житомирській області збанкрутував порцеляновий завод з 200-річною історією
Бізнес 8389
-
Попит на природний газ для експорту ЗПГ із США вперше за вісім років зменшився: причини
Бізнес 5374
-
Сільпо втратило склад і товари на 400 млн грн через нічну атаку "шахедів"
Бізнес 5134
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 5107