Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.02.2023 19:52

Система Шлях: яка відповідальність загрожує волонтеру, який не повернувся з-за кордону ?

Старша юристка Sotbi Law Firm

З початком повномасштабної війни в Україні був введений воєнний стан та розпочата загальна мобілізація. Отже, почали діяти відповідні заборони щодо виїзду осіб призовного віку за кордон.

Сьогодні серед категорій осіб, які можуть виїжджати – водії, які перевозять гуманітарну допомогу і важливий медичний вантаж. Перетин кордону став можливим завдяки системі Шлях. 

Система Шлях. Як працює?

У березні 2022 року запрацювала система Шлях, яка дала водіям гуманітарних вантажів можливість потрапити за кордон. Водії, які здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, зможуть здійснювати перетин державного кордону. Цей дозвіл здійснюється за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі Шлях, адміністратором якої є Укртрансбезпека, та за рішенням Мінінфраструктури або обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Подати заявку та отримати дозвіл на виїзд мають право:

1) водії, що перевозять вантаж для потреб ЗСУ чи інших військових формувань відповідно до законів України;

2) водії, які перевозять медичні вантажі;

3) водії, що перевозять вантажі гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення. 

Для того, що Шлях дійсно надав водію дозвіл на виїзд, обовʼязково потрібне підтвердження від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів:

1) військових, правоохоронних органів;

2) військових адміністрацій;

3) медичних закладів; відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.

Як виїхати по системі Шлях?

Для цього потрібно подати відповідну заявку до Міністерства інфраструктури або до обласних військових адміністраційЩоб отримати дозвіл, достатньо звернутися з листом до відповідної обласної військової адміністрації. Лист потрібно надіслати на електронну адресу. Після опрацювання вашої заявки відповідна обласна державна адміністрація приймає рішення про ваш виїзд за кордон. Якщо вам дозволили покидати межі України для перевезення гуманітарного вантажу, то ваші відомості вносять до інформаційної системи Шлях.

Крім того, надсилається лист до Державної прикордонної служби України на погодження виїзду. І вже Держприкордонслужба приймає остаточне рішення щодо пропуску водія за кордон. Це відбувається на підставі витягу з розпорядження обласної військової адміністрації про надання дозволу на виїзд (у паперовому або електронному вигляді) та наявності відповідних відомостей у системі Шлях.

До Держприкордонслужби можуть звернутися:

1) військові та правоохоронні органи;

2) військові адміністрації;

3) медичні заклади;

4) відправники чи отримувачі гуманітарної допомоги (за поданням районної військової адміністрації).

Що буде з тими, хто не повернулись в Україну?

Дозвіл на перебування за кордоном за системою Шлях надається водієві не більше ніж на 30 днів. Після закінчення терміну волонтер має обовʼязково повернутися в Україну. Окремої статті, яка передбачає кримінальну або адміністративну відповідальність за неповернення водія-волонтера, немає.

Проте, у разі неповернення такої особи з метою ухилення від своїх обов’язків стосовно мобілізації, така особа може нести кримінальну відповідальність за ст. 336 Кримінального кодексу України "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації осіб з-поміж резервістів в особливий період".

Кримінальна відповідальність загрожує водіям лише за умови, що орган досудового розслідування доведе, що чоловік мав мотиви ухилитися від призову. Розслідування буде проводитись на підставі усіх наявних доказів. Також, у разі перевищення строків перебування осіб за кордоном та/або зміни мети виїзду за кордон, Мінінфраструктури та військові адміністрації скасовують своє рішення про виїзд за межі України відповідних осіб протягом семи робочих днів з моменту встановлення фактів зазначених порушень.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]