Розвіяння основних міфів у сфері трудових відносин під час дії воєнного стану
Прийнятий під час воєнного стану Закон № 2136-IX особливим чином врегулював трудові відносини під час війни. Це створило ряд міфів, які спробую розвіяти у цій статті.
1. Роботодавець може звільнити працівника у зв’язку з воєнним станом.
Насправді під час воєнного стану підстави для звільнення працівників за ініціативою роботодавця залишились незмінними. Дещо спрощено тільки порядок такого звільнення, зокрема:
1. роботодавцю дозволено видавати наказ про звільнення у період перебування працівника на лікарняному або у відпустці (однак датою звільнення вказувати у наказі перший день, у який працівник мав вийти на роботу);
2. у випадках, коли для звільнення потребується дозвіл профспілки, можна звільняти без такого дозволу (крім звільнення працівників обраних до профспілкового органу).
Разом з тим, спрощено порядок звільнення працівника і за його ініціативою – під час дії воєнного стану працівник може не відробляти два тижні, а звільнитися одразу, або в інший вказаний ним строк, якщо підприємство знаходиться в районі бойових дій та існує загроза для життя і здоров’я працівника (крім випадків примусового залучення працівника до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури).
2. Роботодавець може примусово відправити працівника у відпустку без збереження заробітної плати під час воєнного стану.
Роботодавець не може примусово відправити працівника у відпустку без збереження заробітної плати під час воєнного стану. Нововведення стосуються виключно строку, на який працівник може піти у таку відпустку.
У мирний час такий строк не може перевищувати 15 днів, тоді як під час воєнного стану такий строк не є обмеженим. При цьому, працівник може піти у таку відпустку виключно за своєю ініціативою і ніхто його не може змусити написати таку заяву. У ній працівник може вказати саме той строк відпустки, який він бажає.
Разом з тим, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, роботодавець може відмовити у наданні такої відпустки.
3. Роботодавець може не сплачувати заробітну плату у зв’язку з воєнним станом.
Насправді роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату у строки та у розмірі, які передбачені трудовим договором, як і в мирний час. Єдине, що під час воєнного стану роботодавець може порушити строки виплати заробітної плати, якщо об’єктивно не може її виплатити у зв’язку з бойовими діями або іншими обставинами непереборної сили.
Разом з тим, після відновлення діяльності підприємства така заробітна плата має бути невідкладно виплачена працівнику.
4. Роботодавець у будь-який момент може призупинити дію трудового договору.
Насправді роботодавець може призупинити дію трудового договору виключно у випадку неможливості надання роботи працівнику та/або її виконання останнім у зв’язку з військовою агресією проти України. При цьому, призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Норма закону, в якій викладено це нововведення (ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон № 2136-IX)), виписана досить неоднозначно, що потягне за собою ряд спорів щодо її застосування. Зокрема, саме поняття «призупинення дії трудового договору» є новим для українського законодавства і не зовсім зрозуміло, який порядок такого призупинення, повідомлення про нього та наслідки для виплати та отримання заробітної плати в результаті такого призупинення.
На думку автора, враховуючи, що призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а стосується виключно питань забезпечення роботою працівника та/або її виконання останнім, працівник не позбавляється права на отримання заробітної плати на період призупинення дії трудового договору.
Про це свідчить також положення ч. 3 ст. 13 Закону № 2136-IX, в якому встановлено, що відшкодування заробітної плати та інших виплат працівнику на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу-агресора. Тобто, роботодавець має виплачувати заробітну плату, а її відшкодування роботодавцю, у зв’язку з тим, що робота не виконувалась під час призупинення дії трудового договору, покладається на РФ, оскільки її військова агресія позбавила можливості надавати та/або виконувати роботу за трудовим договором.
- Корпоративна безпека під час війни: як управляти ризиками в умовах невизначеності Тетяна Андріанова вчора о 16:49
- Аргентина відкриває правду про нацистів і диктатуру Дмитро Зенкін вчора о 14:59
- Заповіт під вибухами: як військові передають останню волю без нотаріуса Світлана Приймак вчора о 13:47
- Цивільна відповідальність за дитину: суд присудив відшкодувати збитки за пожежу Артур Кір’яков вчора о 12:59
- Блекаут Іберії 28 квітня 2025: уроки для енергоринку Ростислав Никітенко вчора о 12:33
- Офіс повертається Алеся Карнаухова вчора о 10:21
- "Давайте вже після Паски": як працює самосаботаж Людмила Євсєєнко вчора о 10:00
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков 28.04.2025 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін 28.04.2025 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад 28.04.2025 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка 28.04.2025 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна 28.04.2025 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький 28.04.2025 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль 28.04.2025 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер 28.04.2025 08:40
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 520
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 180
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 137
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого 99
- СЗЧ – вихід з ситуації є 97
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 35694
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 24844
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 21295
-
Десять найбільших армій у 2025 році за витратами на армію — хто потрапив до рейтингу
Інфографіка 13930
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 8860