Чого не можна робити на виборчій дільниці в день голосування?
31 березня відбудеться голосування на виборах президента України.
31 березня відбудеться голосування на виборах президента України. Цьогорічна виборча кампанія б’є рекорди не тільки за кількістю кандидатів у бюлетені, обсягами політичної реклами, чисельністю спостерігачів, а й за рівнем запеклості політичної боротьби. Втім, хоч якими б емоційними були передвиборчі дебати, вони не мають перерости в порушення на виборчих дільницях. Кожен громадянин повинен не лише проголосувати, а й допомогти провести вибори чесно та без порушень. Саме тому сьогодні, напередодні дня голосування, поговоримо про те, чого не можна робити на виборчій дільниці та куди звертатися, якщо ваші права порушені або ж ви стали свідком порушень. Будьте пильні та відповідальні.
А ви знали, що навіть масове підвезення виборців до дільниці, відповідно до законодавства, є порушенням? Саме так, такі речі, особливо в сільській місцевості, повинні фіксувати та зупиняти офіційні спостерігачі й правоохоронні органи. Також необхідно повідомляти правоохоронців, якщо ви бачите поруч із дільницею роздачу грошей чи подарунків за голосування (наприклад, наливання алкоголю).
31 березня виборчі дільниці працюватимуть із 8:00 до 20:00. Для участі в голосуванні ви обов’язково маєте взяти з собою документи: паспорт у формі книжечки чи ID-картку, або військовий квиток (для військовослужбовців), або тимчасове посвідчення громадянина України. Видача бюлетеня для голосування особі без документа, який підтверджує громадянство України, заборонена. Як і не допускається отримання виборчого бюлетеня від іншої особи, крім члена комісії, або спроба голосувати особою без законних на те підстав.
Під час отримання бюлетеня ви маєте поставити підпис у списку виборців і на визначеному місці на контрольному талоні бюлетеня.
Заповнити бюлетень слід особисто в кабіні для таємного голосування. Тільки так. Бюлетень у жодному разі не можна виносити за межі виборчої дільниці або ж передавати інші особі – за цим пильно стежитимуть спостерігачі та правоохоронці.
У кабінці для голосування уважно вивчіть список кандидатів і поставте одну позначку (хрестик, галочку тощо) навпроти прізвища свого кандидата. Проголосувати можна лише за одного кандидата, тому жодних інших позначок у бюлетені робити не можна, інакше він вважатиметься зіпсованим. Також заборонено фотографувати бюлетень і передавати ці фото іншим особам. Тому жодних селфі в кабінці для голосування.
Після здійснення голосування треба опустити бюлетень у виборчу скриньку, при цьому забезпечивши таємницю голосування. Заборонене вкидання бюлетенів у великій кількості у виборчу скриньку чи пошкодження виборчих скриньок.
За вчинення порушень до зловмисника застосовуються серйозні покарання, передбачені Кримінальним кодексом України.
Штраф від 1700 до 5100 гривень або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років передбачені за видачу бюлетеня для голосування особі без документа, який підтверджує громадянство України; демонстрацію заповненого виборчого бюлетеня стороннім особам; винесення виборчого бюлетеня за межі виборчої дільниці; фото-, відеозйомку заповнених виборчих бюлетенів; голосування більше ніж один раз; отримання виборчого бюлетеня від іншої особи, крім уповноваженого члена комісії, який видає виборчий бюлетень.
Штраф від 1700 до 5100 гривень або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 2 років передбачені за пропозицію, обіцянку, надання виборцю коштів, іншого майна, переваг, пільг, нематеріальних активів за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних із безпосередньою реалізацією права голосу, а також прийняття такої обіцянки, пропозиції виборцем, одержання ним вигоди. Простіше кажучи – підкуп виборців. Така ж відповідальність передбачена і за передачу виборчого бюлетеня сторонній особі.
Пошкодження виборчих скриньок карається позбавленням волі на строк від п’яти до семи років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
Якщо ви бачите порушення, звертайтеся до голови відповідної виборчої комісії, офіційних спостерігачів, представників поліції, які чергуватимуть на виборчій дільниці. Також ви можете звернутися до місцевих центрів із надання безоплатної вторинної правової допомоги. 30 і 31 березня 2019 року вони працюватимуть у черговому режимі – з 9:00 до 17:00. Там ви можете отримати безоплатну правову консультацію та роз'яснення щодо реалізації та захисту виборчих прав, допомогу у складенні скарги до дільничної виборчої комісії, інших скарг і заяв.
Паралельно працює гаряча лінія безоплатної правової допомоги за телефоном 0 800 213 103.
Голосуймо відповідально!
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв вчора о 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський вчора о 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька 24.04.2025 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 24.04.2025 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 24.04.2025 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 24.04.2025 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 24.04.2025 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 104
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 95
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 93
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 85
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 17025
-
У Вашингтоні вже розуміють, що не зможуть лише самотужки домогтися миру
Думка 12348
-
Трамп поспішає, бо і допомагає Кремлю, і штовхає його в економічну прірву одночасно
Думка 11960
-
А що ж Україна — де її винагорода за жертви і героїчний спротив
Думка 9751
-
Гормональні підказки після 30: коли втома, дратівливість і зайва вага — це не випадковість
Життя 7632