Новий порядок стягнення аліментів
Відтепер в абсолютній більшості випадків аліменти будуть стягуватися не на підставі судового рішення, а на підставі судового наказу, який, по своїй суті, вже є виконавчим документом.
У зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» було змінено порядок стягнення аліментів, їх розмір, тощо.
Відтепер в абсолютній більшості випадків аліменти будуть стягуватися не на підставі судового рішення, а на підставі судового наказу, який, по своїй суті, вже є виконавчим документом.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 95 Цивільного процесуального кодексу України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 96 цього Кодексу. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Даний наказ можливо отримати в середньому за місяць і звернутися до органів виконавчої служби для примусового стягнення. За загальним правилом, судовий наказ набирає чинності після закінчення строку на подання заяви про його скасування, однак відповідно до ч. 1 ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України судовий наказ про стягнення аліментів оскарженню не підлягає. Це означає що для оскарження встановленого розміру аліментів боржнику потрібно бути подати позов про зміну розміру аліментів (ч. 7 ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України).
Чи потрібно відтепер сплачувати судовий збір?
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів. Однак, треба розуміти, що якщо відтепер такі справи будуть вирішуватися в порядку наказного провадження, ця норма не буде застосовуватися до заявника. Так, за подання і отримання судового наказу про стягнення аліментів на дитину необхідно буде сплатити судовий збір в розмірі 20% від мінімального прожиткового мінімуму.
Який розмір аліментів можна стягнути в порядку наказного провадження?
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 96 Цивільного процесуального кодексу України судовий наказ може бути видано, у разі якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.
Отже, у разі подання заяви на суму, що перевищує встановлений поріг для видачі судового наказу, заявнику буде відмовлено у видачі такого наказу.
Чи можна все ж таки стягнути аліменти в порядку позовного провадження?
Відповідно до ч. 3 ст. 118 Цивільного процесуального кодексу України позовна заява щодо вимог, визначених у частині першій статті 96 цього Кодексу, може бути подана тільки в разі відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу або скасування його судом. Це означає, що заявнику буде відмовлено у відкритті позовного провадження, якщо останній не звертався до суду з заявою про видачу судового наказу.
Що змінилося при визначенні розміру аліментів?
Станом на сьогоднішній день мінімальний розмір аліментів на одну дитину становить 50 % від мінімального прожиткового мінімуму і не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Крім того, відтепер стягнення аліментів у твердій грошовій сумі можливо в будь – якому випадку і незалежно від того чи має платник аліментів нерегулярний дохід (ст. 184 Сімейного кодексу України).
Таким чином, змінами до сімейного кодексу України було суттєво спрощено порядок стягнення аліментів, що виключає можливість затягування процесу, оскільки сторони не будуть викликатися в судове засідання. В такий спосіб законодавець намагається забезпечити реалізацію прав дитини на матеріальне забезпечення від обох батьків за рахунок стягнення коштів з усіх видів заробітку.
- Дніпровська міська рада передала в оренду частину землі лісового фонду під забудову Павло Васильєв 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв вчора о 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак вчора о 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева вчора о 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська вчора о 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва вчора о 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко вчора о 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Як соцмережі змінюють бізнес Ірина Кононенко 19.02.2025 14:13
- Тримати зв’язок: як підтримати людей на тимчасово окупованій території 207
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 206
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 198
- Сильные должны править миром. Точка 134
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 72
-
Польща розробила два сценарії для мігрантів з України на випадок закінчення війни
Бізнес 4131
-
Насправді про зраду США зможуть свідчити два конкретних рішення. Ось що має зробити Трамп
Думка 3267
-
Ексглава Укрспецекспорту відмивав гроші через Францію: НАБУ оголосило підозру
Бізнес 2767
-
Латвія закупила в Росії зброю майже на 800 000 євро. Це рекорд
Бізнес 2205
-
"Рахувати кожну копійку". Гетманцев закликав до жорсткої фінансової політики в Україні
Фінанси 1971