UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
22.04.2019 11:05

Звільнення від сплати судового збору у справах про захист прав споживачів

Управляющий адвокатского бюро "Шавров и партнеры"

Щороку 15 березня під егідою ООН світова спільнота відзначає Всесвітній день захисту прав споживачів. До міжнародного календаря від був внесений у 1983 році.

Стаття підготовлена Полуніною Ольгою Олександрівно, к.ю.н., доцент кафедри цивільного процесу, Національного університету «Одеська юридична академія», юристом ЮБ "Шавров і партнери". 

Щороку 15 березня під егідою ООН світова спільнота відзначає Всесвітній день захисту прав споживачів. До міжнародного календаря від був внесений у 1983 році. Датою для його святкування обрали річницю з дня виступу у 1962 році в Конгресі США американського президента Джона Кеннеді, під час якого вперше були сформульовані основні права кожного споживача. А саме: право на безпеку, на інформацію, на вибір і право бути почутим. Вони залишаються актуальними і сьогодні. З часом за ініціативою Міжнародної асоціації споживачів цей перелік був розширений – до нього додали право на задоволення базових потреб, на компенсацію, на споживчу освіту і на здорове довкілля.                   

   Сьогодні я хочу звернути Вашу увагу на деякі проблеми, що виникають у сфері захисту прав споживачів, а саме – питанні сплати судового збору за позовами споживачів.                                                                    

            Напротязі довгого часу суди не мали усталеної практики з питання сплати судового збору за позовами про захист прав споживачів. В одних судах позови без сплати судового збору залишались без руху у зв’язку з відсутністю квитанції про сплату судового збору, в інших такі позови приймались без питань. Така практика виникла у зв’язку з тим, що у Законі України «Про захист прав споживачів» в ст. 22 вказано, що споживач звільняється від сплати судового збору за позовами, які пов’язанні з порушенням їх прав. Натомість, після змін у Законі України «Про судовий збір» було виключено з переліку категорію позивачів, що звільнялись від сплати судового збору при розгляді справи у всіх судових інстанціях, за захистом своїх прав, як споживачі.                          

            Така колізія норм, після змін в законі, сприяла дизбалансу і це питання залишалось на розгляд суду. Слід зазначити, що й судова практика з цього питання була завжди досить неоднозначною.                                            

             21 березня 2018 року Велика палата Верховного Суду відступила від правової позиції, висловленої Верховним Судом України у 2017 році у справах № 6-185цс17 і № 6-916цс17, згідно з якою споживач звільнявся від сплати судового збору тільки при подачі позовної заяви і повинен був платити такий збір за подання до суду, зокрема, апеляційної скарги.                  

                  Велика Палата Верховного Суду зазначила, що порушені права споживача можуть бути захищені не тільки в суді першої інстанції, а й в судах інших інстанцій, розгляд справи в яких є частиною єдиного цивільного процесу.            

                І наостанок. У Всесвітній день прав споживачів, в 1962 році тодішній президент США Джон Кеннеді виголосив відповідну промову де сказав: «Споживачі - це найбільший економічний прошарок, який впливає майже на будь-яке приватне або державне економічне рішення. Але це єдиний голос, якого часто не чути»...

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]