Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
22.04.2019 11:05

Звільнення від сплати судового збору у справах про захист прав споживачів

Партнер Адвокатського об’єднання "Шавров, Галинський та партнери"

Щороку 15 березня під егідою ООН світова спільнота відзначає Всесвітній день захисту прав споживачів. До міжнародного календаря від був внесений у 1983 році.

Стаття підготовлена Полуніною Ольгою Олександрівно, к.ю.н., доцент кафедри цивільного процесу, Національного університету «Одеська юридична академія», юристом ЮБ "Шавров і партнери". 

Щороку 15 березня під егідою ООН світова спільнота відзначає Всесвітній день захисту прав споживачів. До міжнародного календаря від був внесений у 1983 році. Датою для його святкування обрали річницю з дня виступу у 1962 році в Конгресі США американського президента Джона Кеннеді, під час якого вперше були сформульовані основні права кожного споживача. А саме: право на безпеку, на інформацію, на вибір і право бути почутим. Вони залишаються актуальними і сьогодні. З часом за ініціативою Міжнародної асоціації споживачів цей перелік був розширений – до нього додали право на задоволення базових потреб, на компенсацію, на споживчу освіту і на здорове довкілля.                   

   Сьогодні я хочу звернути Вашу увагу на деякі проблеми, що виникають у сфері захисту прав споживачів, а саме – питанні сплати судового збору за позовами споживачів.                                                                    

            Напротязі довгого часу суди не мали усталеної практики з питання сплати судового збору за позовами про захист прав споживачів. В одних судах позови без сплати судового збору залишались без руху у зв’язку з відсутністю квитанції про сплату судового збору, в інших такі позови приймались без питань. Така практика виникла у зв’язку з тим, що у Законі України «Про захист прав споживачів» в ст. 22 вказано, що споживач звільняється від сплати судового збору за позовами, які пов’язанні з порушенням їх прав. Натомість, після змін у Законі України «Про судовий збір» було виключено з переліку категорію позивачів, що звільнялись від сплати судового збору при розгляді справи у всіх судових інстанціях, за захистом своїх прав, як споживачі.                          

            Така колізія норм, після змін в законі, сприяла дизбалансу і це питання залишалось на розгляд суду. Слід зазначити, що й судова практика з цього питання була завжди досить неоднозначною.                                            

             21 березня 2018 року Велика палата Верховного Суду відступила від правової позиції, висловленої Верховним Судом України у 2017 році у справах № 6-185цс17 і № 6-916цс17, згідно з якою споживач звільнявся від сплати судового збору тільки при подачі позовної заяви і повинен був платити такий збір за подання до суду, зокрема, апеляційної скарги.                  

                  Велика Палата Верховного Суду зазначила, що порушені права споживача можуть бути захищені не тільки в суді першої інстанції, а й в судах інших інстанцій, розгляд справи в яких є частиною єдиного цивільного процесу.            

                І наостанок. У Всесвітній день прав споживачів, в 1962 році тодішній президент США Джон Кеннеді виголосив відповідну промову де сказав: «Споживачі - це найбільший економічний прошарок, який впливає майже на будь-яке приватне або державне економічне рішення. Але це єдиний голос, якого часто не чути»...

 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи