Адвокатів на панщину?
З розгортанням реформи кримінальної юстиції, українські адвокати мають усі шанси скуштувати такого собі раннього феодалізму, з характерними панщиною та іншими натуральними повинностями.
Цікаво, що з розгортанням реформи кримінальної юстиції, українські адвокати мають усі шанси скуштувати такого собі раннього феодалізму, з характерними панщиною та іншими натуральними повинностями.
Реформатори пропонують начебто просте вирішення проблеми безоплатної правової допомоги.
Передбачається що стосунки з судом зможе мати тільки ліцензований адвокат. Водночас як плата за те, що право на цю професію нададуть вузькому колу людей, закон зобов’яже адвокатів виконувати і соціальні функції: по черзі надавати безплатну правову допомогу тим, кому вона належить за законом.
От Вам і натуральна повинність адвокатів - по черзі надавати безплатну правову допомогу. Така собі панщина, коли кріпак за люб’язно надане паном право обробити свій наділ повинен був кілька днів на тиждень відпрацювати на панській землі. От тільки поміщики вже у ті давні часи зрозуміли неефективність панщини, тому розумніші з них замінювали панщину оброком, а найбільш передові – оброком грошовим. А потім капіталізм з його вільним наймом поховав феодалізм з усіма його натуральними повинностями.
Та повернемося у сьогодення.
Спробуємо розібратися, наскільки доцільно і чи взагалі можливо вирішити проблему безоплатної правової допомоги запропонованим способом натуральної повинності:
- вузьке коло адвокатів, що мають монополію на доступ до суду;
- безоплатна допомога надається адвокатами по черзі.
«Вузьке коло» українських адвокатів не таке вже й вузьке. Як це не дивно, точної кількості адвокатів, що реально практикують в Україні, не знає ніхто. Однак адвокатських свідоцтв видано більше 40 тис.
В той же час, розміщення адвокатів по країні вкрай нерівномірне. Подивіться Реєстр адвокатських об’єднань, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України. Абсолютна більшість має київську прописку.
Кажуть, є сільські райони, де працює 1-2 адвокати, а то й жодного.
Уявімо собі, як працюватиме запропонована реформаторами адвокатська черга на безоплатну допомогу. У Києві адвокатська черга рухатиметься місяцями й роками, а у якомусь районі єдиний адвокат буде зобов’язаний працювати безплатно кожного дня?
Чи реформатори пропонують адвокатам мандрувати Україною в рамках всеукраїнської черги?
Ще одна важлива річ. Для багатьох (і навіть для деяких адвокатів) це новина, однак адвокатська діяльність не обмежується виконанням обов'язків відповідно до кримінально-процесуального законодавства у процесі дізнання та попереднього слідства.
Стаття 5 Закону України «Про адвокатуру» передбачає й інші види адвокатської діяльності:
- консультації та роз'яснення з юридичних питань;
- усні і письмові довідки щодо законодавства;
- складання заяв, скарг та інших документів правового характеру;
- представництво в суді, інших державних органах перед громадянами та юридичними особами;
- юридична допомога підприємствам, установам, організаціям;
- правове забезпечення підприємницької та зовнішньоекономічної діяльності громадян і юридичних осіб;
- інші види юридичної допомоги, передбачені законодавством.
З огляду на досить широкий спектр видів адвокатської діяльності, більшість адвокатів має певну спеціалізацію.
Природно, що адвокат, спеціалізацією якого є захист кишенькових, злодіїв почуватиметься невпевнено на переговорах щодо укладення зовнішньоекономічного контракту чи про злиття великих компаній. В той же час, адвокат, що на вказаних переговорах «як риба у воді», отримавши завдання захищати когось у кримінальній справі неодмінно відчує себе «рибою на березі». Та й підзахисному буде спокійніше, якщо захист, хай і безплатний, здійснюватиметься адвокатом, досвідченим саме у кримінальних справах, а не в антимонопольних розслідуваннях (правда, бувають кримінальні справи, що мають прямий стосунок до антимонопольних розслідувань).
Думаю, що наведеного вище цілком достатньо для розуміння хибності «живої адвокатської черги».
Що ж робити? Не винаходити велосипед, а просто дещо удосконалити чинний порядок. Нагадаю, що зараз відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Міністрів України від 11 червня 2008 року N 539 правова допомога громадянам у передбачених законом випадках оплачується державою. Щоправда, виплати ці важко назвати розкішними – 2,5 відсотка мінімальної заробітної плати за годину.
Варто дещо збільшити цю суму, забезпечити своєчасність виплат, і, впевнений, багато адвокатів вишикуються в чергу для здійснення захисту за призначенням.
Звичайно, можна говорити про брак у держави коштів (правова допомога це ж Вам не обладнання чиновницьких кабінетів). В такому разі можна запровадити сплату адвокатами внесків до спеціального фонду, за рахунок якого фінансуватиметься праця колег з надання безоплатної допомоги. Все ж грошовий оброк кращий за панщину.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87044
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11237
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5407