Перемогти у своїй війні. Роздуми з нагоди Місяця профілактики раку молочної залози
Щороку у жовтні я маю робочі зустрічі з нагоди Місяця попередження раку молочної залози. Розповідаю про досвід боротьби, наводжу аргументи щодо профілактики та страхування. Про що говоримо у 2022?
Про те, що в Україні війна, і неправдивим виявилось твердження, що на війні не хворіють… Рак молочної залози є одним із найпоширеніших типів раку у молодих жінок. На жаль, попри прогрес у діагностиці та лікуванні, ця хвороба все ще залишається однією з найчастіших причин жіночих смертей у активному віці. А ми не можемо і не маємо віддавати їй наших жінок, тим більше зараз. То що мусимо вдіяти, не відкладаючи і не чекаючи мирних часів?
1. Виявляти проблему якомога скоріше. Ситуація з ранньою діагностикою раку молочної залози в Україні ніколи не була сприятливою: за даними Національного інституту раку біля 25-30% усіх випадків виявляють на доволі пізніх стадіях. Ця статистика тільки погіршилася у минулі два роки через пандемію COVID-19, адже медична система зосередилась на карантинних заходах, обмеженні планового лікування, наданні допомоги хворим і подоланні наслідків коронавірусу. А ще жінкам традиційно було не до профілактики власних проблем зі здоров’ям. Прикро, але чималу роль у цьому зіграли економічні чинники, адже локдауни погіршили фінансовий стан сімей. На плечі жінок лягли і приховані витрати, пов’язані з переходом шкіл на онлайн-навчання та зачиненням дитячих садків. На жаль, українські жінки дуже часто економлять на собі, забуваючи, що їхнє здоров'я надвзичайно важливо для добробуту кожної родини.
Зараз ситуація з раком молочної залози ще загрозливіша, тепер через воєнні ризики. Так, тільки у Києві під час обстежень, які були проведені у цьому жовтні з нагоди Дня боротьби з раком молочної залози, він був діагностований у 1% жінок. На жаль, попереду у них тривале та дуже дороге лікування.
Інші результати цього масового скринінгу – майже у 30% обстежених було виявлено певні проблеми, які надалі також можуть сприяти появі онкологічних захворювань. Та це не повинно засмучувати! Навпаки, така інформація, сподіваюсь, змусить жінок бути уважнішими до свого здоров’я, й завдяки вчасним перевіркам вони не пропустять моменту початку хвороби.
2. Скористатися можливостями, які дає держава. Боротися з раком дорого, зокрема Європейський план боротьби з усіма видами раку – це витрати на 4 мільярди євро. Україна, на жаль, у сьогоднішніх умовах не може інвестувати такі гроші у захист здоров’я жінок, але рухається у цьому напрямку попри всі складнощі. Чудова новина: мамографія в Україні у межах програми медичних гарантій безоплатна у віці після 40 років. До речі, тут ми випередили навіть країни ЄС. У Європейському Союзі тільки у 2022 році вирішили почати перевіряти на рак грудей жінок віком від 45 до 74 років, а раніше діапазон перевірки був 50–69 років.
Якщо вам ще немає 40 років, раджу запитати лікаря про УЗД грудей. У молодому віці воно більш інформативне. Й хоча це дослідження платне, воно вартує справді невеликих грошей. І витратити їх для себе та своєї безпеки саме зараз буде дуже мудрим вчинком для кожної української жінки…
3.Турбуватися про власне здоров'я самостійно. І якщо ви займетесь цим саме сьогодні – можливо, ви допоможете собі, своїй сім’ї та державі найкращим з можливих способів. Я не буду повторювати поради, які, здається, знає кожна жінка і про які я писала багато разів навіть у цьому блозі. Зробіть все можливе, щоб знизити ризики через зайву вагу, паління та алкоголь, подбайте про здорове харчування та виділіть час на заняття спортом. І якщо вам ще немає 60 років – обов’язково скористайтеся страхуванням.
Наша страхова програма на випадок встановлення жіночих онкодіагнозів залишається однією з найбільш фінансово доступних, проте гарантує достатньо грошових коштів, якщо жінка, попри всі зусилля з профілактики, все ж таки захворіє. Завдяки цьому фінансовий тягар лікування не ляже на плечі членів родини у такі нелегкі часи А головне – з’явиться шанс на своєчасну та повноцінну медичну допомогу, яка, за світовою статистикою, дозволяє 95% жінок подолати хворобу та принаймні перетнути 5-річний рубіж після проведеного первинного лікування.
Зазвичай всі свої жовтневі розмови та експертні колонки я завершую саме на оптимістичній ноті. Але цього разу маю зробити виключення і поділитися ще одним фактом. Одне з останніх досліджень, яке було представлено на Всесвітньому онкологічному конгресі в Женеві минулого року, показало: близько одного мільйона дітей у всьому світі щороку втрачають матір через рак молочної залози. Згодом сироти часто потрапляють у так зване «коло бідності» – через відсутність матері та погіршення фінансового стану сім’ї гірше харчуються, менше турбуються про власне здоров’я, не здобувають якісну освіту та врешті-решт стають біднішими за їхніх батьків. Саме про це варто пам’ятати жінкам і дівчатам, якщо наведені аргументи здаються недостатніми. Ми всією країною рятуємо наших жінок та дітей. Усією країною повторюємо, що наші діти заслуговують на щастя поруч з батьками, тому, поки наші чоловіки боронять країну, ми просто зобов’язані боронити себе.
Оцінюючи власні ризики захворіти та можливості профілактики хвороби, просто маємо пам’ятати, як багато в цьому житті залежить саме від нас.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393