Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.11.2018 22:23

Органічне виробництво: нові правила виробництва, обігу та маркування

Партнер АО "Адвокатська сім’я Лисенко", член Комітету з трудового права НААУ

Для виробників та реалізаторів органічної продукції я розклала по полицям головні вимоги нового закону у сфері органічного виробництва.

Нещодавно Верховна Рада прийняла Закон «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вступив в силу 02.08.2018 року, але вводиться в дію через рік, тобто з 02.08.2019 року. Цей Закон № 2496-VIII є прогресивним кроком для розвитку малого та середнього бізнесу. Сьогодні ринок органічної продукції є перспективним та експортно орієнтовним. Тому прийняті законодавчі врегулювання унормують та наддадуть старт новий фермерським господарствам в Україні.

Тому для виробників та реалізаторів органічної продукції ми вирішили розложити по полицям головні вимоги нового закону у сфері органічного виробництва.

Органічне виробництво — сертифікована діяльність, пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції (у тому числі всі стадії технологічного процесу, а саме первинне виробництво (включаючи збирання), підготовка, обробка, змішування та пов’язані з цим процедури, наповнення, пакування, переробка, відновлення та інші зміни стану продукції), що провадиться із дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

В законі чітко передбачено перелік галузей органічного виробництва, до яких зокрема відносяться:

- органічне рослинництво (у тому числі насінництво та розсадництво);

- органічне тваринництво (у тому числі птахівництво, бджільництво);

- органічне грибівництво (у тому числі вирощування органічних дріжджів);

- органічна аквакультура;

- виробництво органічних морських водоростей;

- виробництво органічних харчових продуктів (у тому числі органічне виноробство);

- виробництво органічних кормів;

- заготівля органічних об’єктів рослинного світу.

При цьому, дія Закону №2496-VIII не поширюється на виробництво та обіг продукції, призначеної для власного споживання, парфумерно-косметичної продукції та лікарських засобів, продукцію мисливства та рибальства.

Загальні вимоги до органічного виробництва: 

1. Використання тільки тих технологій, які відповідають вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, тобто тих, які не завдають шкоди здоров’ю людей, запобігають забрудненню навколишнього природного середовища.

2. Використання харчових добавок, мікроелементів та добавок у гранично допустимих нормах, визначених законодавством у сфері органічного виробництва.

3. Використання води такої, що відповідає вимогам, встановленим законодавством до води питної.

У процесі органічного виробництва забороняється застосування:

1. Неприроднього, неконтрольованого впливу на геном с/г рослин і тварин, генетично модифікованих організмів (крім, ветеринарних лікарських засобів).

2. Гідропонних методів, методів електричної або іншої стимуляції для примушування, що завдає тваринам болю, застосування транквілізаторів.

3. Стимуляторів росту, гормонів.

Законом встановлено, що органічна продукція, яка вводиться в обіг та реалізується повинна маркуватися державним логотипом для органічної продукції.

Обов’язковим елементом маркування органічної продукції є кодовий номер, що розміщується під державним логотипом для органічної продукції та містить:

- акронім, що ідентифікує державу походження;

- напис «organic»;

- реєстраційний код органу сертифікації, що здійснив сертифікацію органічного виробництва;

Реклама будь-якого неорганічного продукту як органічного, вважається недобросовісною конкуренцією!

За недотримання вказаних вимог встановлюється адміністративна відповідальність.

При цьому нагадуємо, що маркування продукції як екологічної без належного сертифіката, крім іншого, є порушенням закону «Про захист від недобросовісної конкуренції». Це буде підставою для розслідування Антимонопольного комітету України та стягнення з виробника-порушника штрафу в розмірі до 5% річного доходу. І це без урахування ризиків подання позовів проти виробника від споживачів, а також інших учасників ринку, які вважатимуть, що їм були завдані збитки.

Продукт дозволяється маркувати органічним, якщо:

По-перше, він вироблений відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції;

По-друге, він містить не менше ніж 95% органічних інгредієнтів с/г походження та не більше 5% (за вагою) неорганічних інгредієнтів ( які дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва);

По-третє, органічне виробництво такого продукту підтверджується сертифікатом.

Органічне виробництво та обіг органічної продукції в Україні підлягає обов’язковій сертифікації.

Сертифікації не підлягає переміщення, зберігання та реалізація маркованої органічної продукції:

- закладами громадського харчування;

- суб’єктами господарювання, які займаються роздрібною торгівлею.

Оплата послуг з проведення сертифікації органами сертифікації здійснюється на договірних засадах.

Особа, яка має намір займатися органічним виробництвом або здійснювати обіг органічної продукції повинна обрати будь-який орган сертифікації та укласти з ним договір на проведення сертифікації.

Процес сертифікації розпочинається з дати підписання договору на проведення сертифікації між органом сертифікації і особою.

Строк дії сертифіката становить 15 місяців з дати його видачі.

У сертифікаті повинно бути обов’язково зазначено:

1. Прізвище, ім’я та по батькові ФОП/найменування юридичної особи;

2. Код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб);

3. Галузь (галузі) органічного виробництва та/або обігу органічної продукції;

4. Визначення статусу продукції (органічна/перехідного періоду) та її асортимент;

5. Дата видачі сертифіката, дата закінчення строку його дії;

6. Інформація про орган сертифікації, що видав сертифікат.

Реалізація органічної продукції.

Реалізація органічної продукції допускається лише за наявності сертифіката (копії), виданого особі, що виробив відповідну продукцію, та відповідного маркування.

В свою чергу, особи при прийнятті такої продукції до реалізації повинні пересвідчитися у наявності сертифіката, що засвідчує відповідність процесу виробництва продукції, її обігу та маркування органічної продукції. 

Особи, які здійснюють реалізацію продукції, маркованої як органічна, без відповідного сертифіката (копії), несуть відповідальність згідно з цим Законом.

Вимоги до ввезення на митну територію України або вивезення в митному режимі експорту органічної продукції

Для органічної продукції, що ввозиться на митну територію України або вивозиться з України у митній декларації поряд з кодом УКТ ЗЕД робиться позначення, що даний товар є органічним продуктом.

Продукція, сертифікована як органічна, що ввозиться на митну територію України, повинна супроводжуватися:

- копією відповідного сертифіката, що засвідчує органічне виробництво, внесеним до Переліку органів іноземної сертифікації;

- копією сертифіката, що підтверджує відповідність обігу такої органічної продукції, виданого органом сертифікації.

Органічної продукції, що вивозиться з митної території України, повинна супроводжуватися копією сертифіката, виданого органом сертифікації.

Державний контроль здійснюється шляхом проведення планових та позапланових заходів:

- моніторинг органічної продукції на ринку з метою запобігання потраплянню на ринок неорганічної продукції, маркованої як органічна;

- перевірки діяльності органів сертифікації;

- вибіркової перевірки діяльності операторів.

Відповідальність за порушення у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції

Юридична особа або ФОП, що займаються виробництвом та/або обігом продукції (оператор) несуть відповідальність у вигляді штрафу  в розмірі від 6 000 до 10 000 тис. грн. за одне з цих порушень:

- невиконання, приписів, розпорядчих актів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері органічного виробництва, 

- ненадання, несвоєчасне надання або надання недостовірної інформації про обсяги органічної продукції, що вводиться в обіг,

- маркування продукції державним логотипом для органічної продукції або використання у маркуванні позначень та написів «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік» та/або будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами «біо-«, «еко-» тощо будь-якими мовами, за відсутності сертифіката, що засвідчує відповідність процесу виробництва продукції та її обігу вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Особи, які реалізують продукцію, марковану як органічна, несуть відповідальність за введення в обіг або реалізація продукції без сертифіката, що засвідчує відповідність процесу виробництва продукції та/або її обігу вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції або вимогам законодавства держави походження такої продукції. Штраф за таке порушення становитиме від 6000 до 10 000 тис. грн.

Отже, Законом «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» встановлено досить прозору процедуру органічного виробництва, що в першу чергу дозволяє споживачам купувати якісну органічну продукцію, а виробникам органічної продукції змогу реалізувати свої права в повній мірі, не порушуючи встановлених їм правил.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи