Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
19.11.2015 14:54
Податок на нерухомість: за і проти
Закінчується 2015 рік, разом з тим і терміни сплати податку на нерухомість за 2014 рік. Таким чином, можна підвести проміжні підсумки та проаналізувати нововведення на наступний рік.
Вже третій рікпоспіль уряд не може визначитися зі ставками та розмірами податку нанерухомість.
В розвинутихдержавах цей податок є нормою. Наприклад, у багатьох кантонах тамуніципалітетах Швейцарії введено щорічний податок на нерухомість в залежностівід вартості об'єкту. Рівень податку складає від 0,0 до 0,4% від податковоївартості об'єкту. Щорічний податок на нерухомість у Німеччинівизначається органами місцевого самоврядування незалежно від йогопризначення і поєднується із земельним податком. Розраховується вінтаким чином: 0,35% від оціночної вартості множать на коефіцієнт, якийзалежить від населеного пункту. Оподаткування нерухомості,що ґрунтується на оціночній вартості, також застосовується в іншихкраїнах.
В Словаччині, Чехії та Польщі податок на нерухомістьобчислюється залежно від площі об'єкта. Наприклад, у Польщі щорічнийподаток на майно встановлюють місцеві податкові органи, алеє максимально допустимі ставки (для житлових приміщень- 0,16 - 0,2 євро за квадратний метр).
В Україні податокна нерухомість спочатку вводився в 2012 році, згодом його перенесли на 2013рік. За 2013 рік податок обчислювався в 2014 році виключно з житлової площінерухомості, при цьому застосовувалися пільги, виходячи із житлової площі. Платникамиподатку в 2013 році були громадяни, які володіють квартирою/квартирами, площаяких перевищує 120 кв м, а також власники житлових будинків, площа якихперевищує 250 кв м. Ставка податку в Києві становила 1% від мінімальноїзаробітної платні за кожен квадратний метр, тобто 11,47грн за метр.
В 2015 році урядвирішив трохи збільшити нарахування до бюджету з цього податку, залишившиставку, натомість зменшивши пільги. 120 кв м для квартир и 250 кв м длябудинків залишили, але вже не з житлової площі, а із загальної. Тобто платниківподатку на нерухомість за 2014 рік стало набагато більше. Крім того,збільшилася мінімальна заробітна плата, а відтак, і ставка податку.
Основна проблема зподатку на нерухомість в Україні – це електронний реєстр речових прав нанерухоме майно. Органи ДФС отримують інформацію з цього реєстру, абобезпосередньо від власників нерухомості. Інформація в реєстрі вибіркова, а данідо 2005 року взагалі відсутні. Тобто, якщоВи придбали нерухомість до 2005 року, самостійно не заявили про свої квадратніметри, то Ви не отримаєте квитанцію на сплату податку, оскільки податкова навітьне буде знати, що у Вас є нерухомість.
Крім того, залишаєтьсяпитання справедливості цього податку. Найбільш сприятливий і справедливий дляукраїнців варіант – це обчислення податку з ринкової чи кадастрової вартості.Вартість будинку в селі десь на Житомирщині, і будинку, наприклад, вКончі-Заспі навіть порівнювати не можна, а сума податку однакова. Розмови, щоринкову вартість об’єктів визначають приватні оцінювачі, які можуть поставити 100грн за палац, намій погляд, не дуже доцільна, особливо зараз. В 2011-2012 роках податок нанерухомість презентували як податок на розкіш. Але сталося не так, як гадалося.Податок мають платити всі. Крім того, податок прив’язаний до мінімальної заробітної плати, таким чином, він буде постійно збільшуватися, навітьякщо ставки будуть постійними.
Що ж пропонують нам на наступний рік? На початку вересня Міністерство фінансів презентувало проект Податкової реформи, в якому пропонується стягувати податок з власників всіх без винятку квартир і будинків. Можливо, власники квартир площею понад 300 кв. м і житлових будинків площею понад 500 кв. м будуть сплачувати податок за фіксованою ставкою – 25 тис. грн на рік. Але що означає це «понад»? Це може бути й десять метрів, й тисяча метрів. В будь-якому разі постраждають власники будинків в селах, адже метри визначаються від загальної площі, а не від житлової. А власники «заводів, газет, пароплавів» різниці навіть і не відчують.
Зрозуміло, що ми маємо сплачувати податок з нерухомості. Це вимога ЄС і це вимога часу. Але є суб’єктивні та об’єктивні причини, що в нинішніх умовах та нинішньому вигляді роблять цей податок несправедливим й навіть антисоціальним. Спочатку треба привести у відповідність електронний реєстр речових прав на нерухоме майно, внести всю наявну інформацію, далі розробити систему оцінки за кадастровою або ринковою вартістю, визначитися зі ставками, і вже потім приймати рішення щодо податку з нерухомості.
В розвинутихдержавах цей податок є нормою. Наприклад, у багатьох кантонах тамуніципалітетах Швейцарії введено щорічний податок на нерухомість в залежностівід вартості об'єкту. Рівень податку складає від 0,0 до 0,4% від податковоївартості об'єкту. Щорічний податок на нерухомість у Німеччинівизначається органами місцевого самоврядування незалежно від йогопризначення і поєднується із земельним податком. Розраховується вінтаким чином: 0,35% від оціночної вартості множать на коефіцієнт, якийзалежить від населеного пункту. Оподаткування нерухомості,що ґрунтується на оціночній вартості, також застосовується в іншихкраїнах.
В Словаччині, Чехії та Польщі податок на нерухомістьобчислюється залежно від площі об'єкта. Наприклад, у Польщі щорічнийподаток на майно встановлюють місцеві податкові органи, алеє максимально допустимі ставки (для житлових приміщень- 0,16 - 0,2 євро за квадратний метр).
В Україні податокна нерухомість спочатку вводився в 2012 році, згодом його перенесли на 2013рік. За 2013 рік податок обчислювався в 2014 році виключно з житлової площінерухомості, при цьому застосовувалися пільги, виходячи із житлової площі. Платникамиподатку в 2013 році були громадяни, які володіють квартирою/квартирами, площаяких перевищує 120 кв м, а також власники житлових будинків, площа якихперевищує 250 кв м. Ставка податку в Києві становила 1% від мінімальноїзаробітної платні за кожен квадратний метр, тобто 11,47грн за метр.
В 2015 році урядвирішив трохи збільшити нарахування до бюджету з цього податку, залишившиставку, натомість зменшивши пільги. 120 кв м для квартир и 250 кв м длябудинків залишили, але вже не з житлової площі, а із загальної. Тобто платниківподатку на нерухомість за 2014 рік стало набагато більше. Крім того,збільшилася мінімальна заробітна плата, а відтак, і ставка податку.
Основна проблема зподатку на нерухомість в Україні – це електронний реєстр речових прав нанерухоме майно. Органи ДФС отримують інформацію з цього реєстру, абобезпосередньо від власників нерухомості. Інформація в реєстрі вибіркова, а данідо 2005 року взагалі відсутні. Тобто, якщоВи придбали нерухомість до 2005 року, самостійно не заявили про свої квадратніметри, то Ви не отримаєте квитанцію на сплату податку, оскільки податкова навітьне буде знати, що у Вас є нерухомість.
Крім того, залишаєтьсяпитання справедливості цього податку. Найбільш сприятливий і справедливий дляукраїнців варіант – це обчислення податку з ринкової чи кадастрової вартості.Вартість будинку в селі десь на Житомирщині, і будинку, наприклад, вКончі-Заспі навіть порівнювати не можна, а сума податку однакова. Розмови, щоринкову вартість об’єктів визначають приватні оцінювачі, які можуть поставити 100грн за палац, намій погляд, не дуже доцільна, особливо зараз. В 2011-2012 роках податок нанерухомість презентували як податок на розкіш. Але сталося не так, як гадалося.Податок мають платити всі. Крім того, податок прив’язаний до мінімальної заробітної плати, таким чином, він буде постійно збільшуватися, навітьякщо ставки будуть постійними.
Що ж пропонують нам на наступний рік? На початку вересня Міністерство фінансів презентувало проект Податкової реформи, в якому пропонується стягувати податок з власників всіх без винятку квартир і будинків. Можливо, власники квартир площею понад 300 кв. м і житлових будинків площею понад 500 кв. м будуть сплачувати податок за фіксованою ставкою – 25 тис. грн на рік. Але що означає це «понад»? Це може бути й десять метрів, й тисяча метрів. В будь-якому разі постраждають власники будинків в селах, адже метри визначаються від загальної площі, а не від житлової. А власники «заводів, газет, пароплавів» різниці навіть і не відчують.
Зрозуміло, що ми маємо сплачувати податок з нерухомості. Це вимога ЄС і це вимога часу. Але є суб’єктивні та об’єктивні причини, що в нинішніх умовах та нинішньому вигляді роблять цей податок несправедливим й навіть антисоціальним. Спочатку треба привести у відповідність електронний реєстр речових прав на нерухоме майно, внести всю наявну інформацію, далі розробити систему оцінки за кадастровою або ринковою вартістю, визначитися зі ставками, і вже потім приймати рішення щодо податку з нерухомості.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
Топ за тиждень
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
Популярне
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87044
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11237
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5407
Контакти
E-mail: [email protected]