Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
28.02.2019 11:01

Надіслання поштового відправлення нерезиденту з описом вкладення

Адвокат (судовий захист), магістр права

Як виконати норму ст. 259 ГПК України в частині надіслання нерезиденту копії скарги та доданих документів листом з описом вкладення, якщо такий порядок не передбачений для зовнішніх відправлень?

22 лютого 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в рамках справи № 910/7308/16 (ЄДРСРУ № 80036550) досліджував питання щодо надіслання нерезиденту копії апеляційної скарги листом з описом вкладення, якщо такий порядок не передбачений для зовнішніх відправлень?

Суд вказав, що порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та відносини між ними врегульовані, зокрема Законом України "Про поштовий зв'язок", Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі - Правила).

Так, відповідно до пункту 12 Правил поштові відправлення поділяються на дві групи: (1) внутрішні (пересилаються в межах України) та (2) міжнародні (пересилаються за межі України, надходять до України, переміщуються через територію України транзитом). До внутрішніх поштових відправлень належать, зокрема, листи - прості, рекомендовані, з оголошеною цінністю; до міжнародних поштових відправлень, зокрема, листи - прості, рекомендовані (пункт 8 Правил).

ВАЖЛИВО:  При цьому за змістом пунктів 19, 59-61 Правил можливість надсилання оператором поштового зв'язку листів з описом вкладення передбачена тільки для внутрішніх поштових відправлень.

Отже, міжнародні поштові відправлення (у тому числі листи) виділено в окрему групу, щодо якої чинними в Україні правилами надання послуг поштового зв'язку не передбачено можливості надсилання кореспонденції з описом вкладення, що унеможливлює виконання заявником апеляційної скарги вимог статті 259 ГПК України («Особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення»).

Одночасно статтею 13 Закону України "Про поштовий зв'язок" встановлено, що у договорі про надання послуг поштового зв'язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов'язково зазначаються найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. Договір про надання послуги поштового зв'язку вважається укладеним після оплати користувачем вартості цієї послуги, якщо інше не передбачене відповідними договорами.

ВИСНОВОК: Чинним законодавством України не передбачена можливість пересилання міжнародних поштових відправлень із описом вкладення, а тому є неможливим надання такого опису як доказу відправки документів Відповідачу - нерезиденту України.

Отже, з аналізу статті 13 Закону України "Про поштовий зв'язок", пункту 2 Правил вбачається, що квитанція або касовий чек (в яких зазначено найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, адресат) є доказами надіслання відповідного міжнародного поштового відправлення.

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 20 червня 2018 року у справі №820/1186/17, адміністративне провадження №К/9901/42805/18 (ЄДРСРУ № 74870690).

 

 

P.s. Скаржником до апеляційної скарги додано фіскальний чек ПАТ "Укрпошта" з якого вбачається надсилання вказаним поштовим оператором міжнародного рекомендованого поштового відправлення на адресу …Кіпр, а також вказана вартість наданої поштової послуги. За таких обставин висновок суду апеляційної інстанції про невідповідність апеляційної скарги вимогам статті 258 ГПК України в частині надання доказів надсилання апеляційної скарги іншим сторонам у справі є передчасним.

 

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]