Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
21.09.2018 11:23

Навіщо в Україні звузили дороги

Директор ГП "Укрдоринвест"

З першого вересня набрали чинності нові Державні будівельні норми щодо мінімально допустимої ширини смуги руху.

З першого вересня набрали чинності нові Державні будівельні норми щодо мінімально допустимої ширини смуги руху. У містах її звузили з 4 метрів до 2,75 метрів, а на дорогах, в залежності від рівня завантаження, з 3,5-3,75 до 3-3,5 метрів. Але навіщо держава пішла на цю новацію, і які результати вона може принести для автомобілістів.

В Україні вкрай гостро стоїть проблема безпеки руху. На дорогах щорічно гине набагато більше людей, ніж в європейських країнах з набагато більшим рівнем автомобілізації. Тільки за перші шість місяців 2018 року в Україні в ДТП загинуло близько 1240 людей.

Одна з головних причин даної статистики – це зовсім не стан доріг. Правильніше буде сказати, що залежність між станом доріг і смертністю часто зворотна від очікуваної. Чим більше на дорозі ям, тим менше людей гине в результаті ДТП, і навпаки. Тому що погана дорога робить те, чого не робить відсутня культура водіння – змушує водіїв бути уважними та дотримуватися адекватного швидкісного режиму.

Дуже часто українські автомобілісти ігнорують обмеження швидкості. Це відбувається як в містах, так і за межами населених пунктів. В даному випадку, простежити осмислену мотивацію водіїв до порушень досить важко. Пікова швидкість 100-110 км/год в місті не дасть жодного відчутного виграшу за часом на відрізках в 4-20 кілометрів, тому що автомобіліст все одно в середньому буде їхати від 20 до 40 км/год. Причина цього – велика кількість світлофорів і трафік. З іншого боку, отримувати гострі відчуття, якщо вся справа в них, можна набагато цікавішим і менш небезпечним способом. Навіть банальний картинг напевно змусить людину відчути більше емоцій, ніж перевищення швидкості в міському режимі. Не кажучи вже про стрибки з парашутом.

За великим рахунком, людина їздить швидко несвідомо, і робить просто тому, що може. В умовах Києва легко уявити автомобіль, який ввечері мчить одним з мостів. Однак дуже складно уявити собі машину на швидкості в 90-100 км/год вдень ​​на Подолі. Тому що в другому випадку водій, вимушений пробиратися вузькою смугою,яку залишили припарковані по обидва боки автомобілі, зовсім не захоче гнати.

Приблизно така ж логіка стоїть за ідеєю звуження смуг. Перебуваючи в умовах обмеженого простору, водій стає більш уважним. А його природна реакція у відповідь на обставини, що склалися буде полягати, в тому числі, у виборі адекватного швидкісного режиму, здатного забезпечити підвищену безпеку руху всім учасникам. У свою чергу, збільшення концентрації автомобілістів на дорозі, а також зниження швидкості руху, не дуже сильно знизять пропускну здатність доріг. В принципі, це буде близько 95-97% від поточних значень. А коли ми приберемо ДТП, які трапляються через необережність і гальмують трафік, то де-факто пропускна здатність ще й збільшиться.

Проте, тут потрібно не забувати ще про один чинник. На більш вузьких смугах вже не вийде роками не завдавати розмітку, як це трапляється в деяких українських містах. Інакше ефект вийде прямо зворотний від очікуваного – навіть знизивши швидкість, водії все одно будуть частіше потрапляти в ДТП через очевидну неможливість щомиті не тільки керувати транспортним засобом, а й уявляти собі відсутню розмітку. А в ті моменти, коли уява двох водіїв не співпаде, виникне ризик нехай навіть не дуже серйозного, але все ж ДТП. Таким чином, очевидно, що нові більш вузькі смуги – це правильний інструмент, але тільки в тому випадку, коли він буде доповнений якісним утриманням доріг.

З іншого боку, в новій ширині смуг не варто шукати якогось радикального джерела економії коштів під час дорожніх робіт. Підрядник все одно буде використовувати ту саму кількість техніки, і максимум, на чому він заощадить – це на кількості матеріалів у зв'язку з потенційним зменшенням обсягу робіт. Плюс важливо розуміти, що при дорожньому будівництві від 30 до 50% кошторису зазвичай стоять різні штучні споруди, і на їхню кількість звуження смуг також не вплине.

Ще одне питання – чи не можна тепер замість 3 смуг робити, наприклад, по 4, і тим самим збільшувати пропускну здатність доріг. Найімовірніше, ні. Справа в тому, що навіть збільшення кількості смуг на певній магістралі навряд чи вирішить проблему трафіку і заторів. Адже найчастіше вони виникають не на прямих довгих ділянках, а в місцях так званих «вузьких шийок». Таким місцем може бути лівий віднесений поворот, невдало продумане перехрестя і так далі. Значить, навіть якщо ми підведемо до вузького горлечка більш інтенсивний трафік, він все одно не зможе виїхати звідти швидше. Більш того, цілком ймовірно, що більша кількість смуг ще й погіршить ситуацію – при невирішених проблемах, приріст трафіку на 10-20% знизить середню швидкість пробки у 2-2,5 рази і, як результат, подовжить час у дорозі.

Звуження смуг покликане вирішувати важливу задачу – збільшувати безпеку руху на дорогах, створюючи водіям умови, в яких вони просто не захочуть перевищувати швидкість. Спочатку несвідомо, а потім вже за звичкою, українські автомобілісти будуть переймати необхідність дотримання адекватного швидкісного режиму в місті і за його межами. Хоча остаточні висновки можна буде робити вже після широкого впровадження новації – коли у нас будуть цифри, і можна буде порівнювати, наскільки звуження смуг поліпшило ситуацію безпосередньо на практиці.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи