Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.05.2020 08:28

Заходи забезпечення під час проведення обшуків

Юрисконсульт

Коротко прокоментуємо, що означає обшук та яким чином регламентовано його проведення.

Останнім часом  статистика проведення уповноваженими органами обшуків на підприємствах (суб’єктах господарювання) набагато зросла.

У зв’язку з чим  посадовим особам компанії (керівникам) та підпорядкованому колективу  потрібно заздалегідь готуватись до проведення вказаної слідчої дії, що в подальшому  наддасть можливість  уникнути помилок та дозволить запобігти вилученню майна  юридичної особи, в тому числі особистого майна фізичної особи.

Коротко, прокоментуємо, що означає обшук та яким чином регламентовано його проведення.  

Обшук  відповідно до норм Кримінально процесуального Кодексу України є слідчою дією, який проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Працівники компанії повинні бути готові до проведення такої слідчої дії, дотримуючись чіткого плану дій, розроблених компанією, з метою збереження матеріальних цінностей, коштів та важливих документів.

Тому в першу  необхідно:

- швидко попередити керівництво та працівників компанії, про початок проведення обшуку, із запропонованим словом «паролем», який буде відомий тільки працівникам під час  лекції, або відповідного інструктажу, який бажано  проводити не рідше одного разу на три місяці;

- терміново викликати адвоката, договір із яким на надання правової допомоги повинен завчасно підписаний сторонами та зберігатись в компанії;   Саме надання належної правничої допомоги та присутність кваліфікованого юриста під час проведення обшуку надають змогу компанії припинити, або належним чином задокументувати незаконні дії працівників правоохоронних органів. 

- до проведення обшуку необхідно прибрати всі особисті речі з робочого місця, скопіювати дані  та вимкнути комп’ютер;

- вимагати від уповноважених органів пред’явити  службове посвідчення, а від понятих, яких повинно бути не менше двох, особисті дані (прізвище, ім’я, по батькові, дату народження та місце реєстрації);

- призначити працівника компанії, який безпосередньо буде контактувати із особою, уповноваженою проводити обшук (слідчий, прокурор) до прибуття на місце проведення обшуку адвоката. 

По-друге ознайомтесь:

- із ухвалою суду про проведення обшуку та зверніть увагу на текст та реквізити, в якій обов’язково повинно зазначатись строк дії документа, що не може перевищувати більш ніж одного місяця з дати винесення ухвали;

- перевірте адресу приміщення, у разі не правильно вказаних даних, співробітники уповноважених органів позбавлені права та можливості  доступу до приміщення.

Крім того, будьте спокійні та врівноважені, твердо відстоюйте свої права.

Під час проведення обшуку, уважно слідкуйте за діями уповноважених органів та фіксуйте опис вилученого майна. Не торкайтесь речей, походження яких Вам не відоме, та які можливо несуть сліди кримінального правопорушення. Від будь-яких коментарів та пояснень під час проведення обшуку необхідно відмовитись. Допит проводиться виключно за офіційним викликом слідчого.

Після проведення обшуку, складається відповідний протокол, де всі учасники мають право ознайомитись із його текстом, внести зауваження  та поставити підпис учасника слідчої дії. В зазначеному документі можливо зазначити всі недоліки, що виявлені під час проведення обшуку працівниками уповноважених органів, а її копію залишити собі.     

Після проведення обшуку, колективу важливо залишатись на робочому місці,  з метою фіксування вилученого майна на підприємстві.         

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи