Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
10.07.2023 09:47

Електронний акциз: чи зможе цифрова система боротися з контрафактом та корупцією?

Віцепрезидент ICC Ukraine, секретар Громадської ради при Міністерстві фінансів України

Що змінить нова система обігу підакцизних товарів

В Україні з 1 січня 2026 року запроваджуються обов’язкові електронні марки акцизного податку на алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах. Відповідні зміни були прийняті до Податкового кодексу та інших законів (законопроєкт №8287).

Метою даної реформи є цифровий контроль обігу підакцизних товарів на території України: від виробника або імпортера, зберігання на складських приміщеннях, роздрібної торгівлі аж до кінцевого споживача.

Як це працюватиме?

1. Замість паперової акцизної марки вводиться унікальний цифровий DataMatrix -код, в якому вбудований механізм Track and Trace.

2. Створюється Електронна система обігу підакцизних товарів, яка ще на етапі замовлення електронних марок розраховує та виставляє рахунок до сплати за акцизний податок.

3. Завдяки цій системі походження алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин можна буде відслідковувати на будь-якому етапі переміщення товару. Зокрема, кінцеві покупці зможуть дізнатися про походження продукту через функціонал додатку «Дія».

Внаслідок введення еАкцизу держава розраховує на збільшення доходів бюджету та зменшення частки нелегальної продукції. За підрахунками Міністерства цифрової трансформації – ініціатора реформи – у 2022 р. Україна втратила майже 30 млрд грн. податків через тіньовий ринок акцизних товарів.

Впровадження електронного акцизу анонсувалося вже декілька років, і воно є частиною зобов’язань України щодо імплементації законодавства ЄС на шляху до членства (щодо тютюнової продукції). Але норми законопроєкту та попередні заяви можновладців дозволяють припустити, що впровадження еАкцизу матиме ширші наслідки.

1. По-перше, сама ідея об’єднання акцизів для алкогольних напоїв та тютюнових виробів в одну електронну систему є нетиповим рішенням. У ЄС діють дві окремі системи - track&trace для тютюнових виробів та Excise Movement and Control System для алкогольних напоїв. Це наштовхує на думку, що модель Електронної системи обігу підакцизних товарів буде розширюватися й на інші товари, зокрема фармацевтичну галузь, хімічну промисловість, паливо, лісове господарство та ін.

Впровадження електронного акцизу є частиною податкової реформи, яку розробляють в Офісі Президента. У рамках цієї реформи пропонується повний перехід до безготівкового розрахунку за підакцизні товари. Крім того, разом з впровадженням електронного акцизу планується підвищення ставок акцизів для зрівняння цін на алкогольні напої та тютюнові вироби з середньоєвропейськими рівнями. Це буде одним з компенсаторів для зниження податків, передбачених у планованій реформі "10-10-10".

Попередні підвищення акцизів в Україні, зокрема тютюнових, у 2016-2019 рр., призвели до того, що нелегальний тютюновий ринок тоді збільшився в шість разів. За результатами 2022 р. рівень тіньового ринку тютюнової продукції сягнув відмітки у 19,9%. За даними дослідження ринку нелегальних сигарет промислового виробництва, проведеного KANTAR Україна, у лютому 2023 року частка нелегальних сигарет досягла 20,2% від загального обсягу ринку. При цьому, понад 60% зазначеної нелегальної продукції складають сигарети без марок акцизного податку встановленого зразка. Це, зокрема, продукція, маркована для продажу в магазинах безмитної торгівлі («For Duty Free Only»). Як правило, контрафакт чи контрабанда приблизно в два рази дешевше, і тому достатньо легко знаходить свого «покупця».

Чому не вдається подолати нелегальний ринок? Насамперед не працює, або найчастіше працює для власної корупційної вигоди, система контролюючих та правоохоронних органів. Здорожчання алкогольної та тютюнової продукції невідворотно призведе до буму виробництва контрафакту. І фактично, успіх реформи буде залежати саме від правоохоронців, а не «фасадної» Електронної системи, в якій будуть працювати легальні виробники та імпортери.

2. По-друге, ще один фактор, який позначиться на цінниках в роздрібній мережі – технологічна адаптація економічних операторів - виробників/імпортерів алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин до електронних акцизних марок. Для нанесення DataMatrix-кодів на продукцію доведеться переобладнати виробничі потужності. Технологічно процес нанесення електронних акцизних марок для тютюнової продукції дещо простіший, аніж на алкогольні напої. Важливо зазначити, що електронна цифрова марка буде наноситися на КОЖНУ одиницю, тобто кожну пляшку та кожне пакування цигарок. Продукція має скануватися під час виробництва, під час зберігання на складах, під час доставки до роздрібної мережі та під час продажу кінцевому споживачу. Виробники та імпортери мають опцію нанесення групових ідентифікаторів для поліпшення логістики, але все одно потребуватимуть збільшення кількості пристроїв сканування та контролю.

Таким чином, на легальний бізнес зросте фінансове та операційне навантаження. Одночасно надмірна увага контролюючих органів до обігу підакцизних товарів породжуватиме додаткові ризики для зловживання такими органами своїми повноваженнями.

3. По-третє, суми акцизного податку сплачуються економічними операторами протягом 15 робочих днів з дня формування електронної акцизної марки, тобто авансом. Система ЄС щодо алкогольних напоїв передбачає сплату акцизного податку у кінцевому пункті споживання, насамперед щоб полегшити доступ продукції на ринки внутрішніх країн-членів. Українських можновладців цікавить насамперед фіскальний результат, а не конкурентоспроможність українського бізнесу.

Найцікавіше ж те, що уряд без погодження з бізнесом 19 червня запровадив новий зразок акцизної марки на алкогольні напої та тютюнові вироби з додатковим захисним голографічним елементом, яка почне впроваджуватися з 1 вересня 2023 р. Згідно заяви Європейської бізнес-асоціації: «Ідея запровадити нові зразки акцизних марок наприкінці 2023 року є абсолютно непослідовною, а державна політика у цьому питанні – непередбачуваною. Без забезпечення державою ефективності контролю за обігом підакцизної продукції не матиме жодного позитивного впливу на боротьбу з нелегальним ринком». Асоціація підкреслила, що голографічний захист марки вже використовувався раніше, але у 2012 році його було скасовано, а у 2020-му такий самий обмін старих марок на нові не був реалізований. Бізнес залишився з 6,1 млн старих акцизних марок та збитком у 1 млн грн.

Так само Асоціація виробників тютюнових виробів «Укртютюн» у відкритому листі від 14 червня 2023 р. зазначає, що «історично запровадження або заміна голографічного захисного елементу (та зміна внаслідок цього вартості акцизної марки) завжди відбувалась у непрозорий та корупціогенний спосіб. При цьому, головною метою такого запровадження було забезпечення «годівниці» для виробників відповідних захисних елементів, а не захист акцизної марки».

Виникає цікава ситуація, що з одного боку впроваджується реформа, яка має вирішити проблеми нелегального ринку, а з іншого боку в перехідний період до 2026 р. урядовцями вигадується чергова корупційна схема.

Впровадження електронної системи відслідковування та оподаткування підакцизної продукції може мати позитивний вплив на державний бюджет та контроль над нелегальною продукцією. Проте, важливо враховувати, що ця система сама по собі не здатна вирішити проблему корупції в правоохоронних та контролюючих органах.

Однією з головних перешкод для ефективного боротьби з корупцією є недостатня політична воля та недостатня незалежність контролюючих органів. Навіть якщо електронна система буде працювати належним чином і ефективно контролювати обіг підакцизних товарів, нелегальні ділки та корупційні посадовці можуть знаходити способи обходити систему та продовжувати незаконну діяльність.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи