Що змінює Закон "Маски-шоу Стоп - 2"?
Офіційна версія необхідності прийняття закону – захистити бізнес від тиску правоохоронців. Як зміни до Кримінального процесуального кодексу України зможуть захистити бізнес? Коротко про нововведення.
Кого стосуються зміни?
Якщо після візиту слідчого і проведення обшуку на підприємстві поменшало техніки, ноутбуків, смартфонів та іншого краму, то зміни в Кримінальний процесуальний кодекс України стосуються і вас.
Раніше на спроби бізнесу повернути майно у слідчого була одна відповідь: «у вас який статус – потерпілий, підозрюваний? ні? То чекайте як завершиться слідство».
Юридичні і фізичні особи, у яких вилучили майно і які не мають ніякого статусу у кримінальному провадженні, зможуть спробувати повернути майно через суд.
Можливість закрити кримінальне провадження
Вилучене у результаті обшуків майно може роками безпідставно зберігатися у слідчих. У результаті вилучене майно потрапляє в «режим очікування» на невизначений час, а діяльність бізнесу повністю чи частково блокується.
Якщо слідчий вилучив у підприємства майно, то власник майна зможе звернутися до суду із клопотанням про закриття кримінального провадження. Після закриття справи слідчий має повернути майно, однак це можливо зробити тільки якщо слідчий не встановив особу, підозрювану у вчиненні злочину, який він розслідує.
Якщо суд відмовить у поверненні вилученого майна, є можливість скаржитись в суд апеляційної інстанції. Але потрібно врахувати кілька моментів.
По-перше, спробувати закрити кримінальне провадження можливо лише у справах, розпочатих після 16.03.2018. Тобто вилучене майно у старих справах, розпочатих до 16.03.2018, так і залишиться у режимі очікування.
По-друге, скористатись нововведенням можливо, якщо слідство не знайшло підозрюваного протягом 12 місяців. Для тяжких злочинів цей строк становить 18 місяців.
Таким чином, спробувати закрити кримінальне провадження, у якому утримується вилучене чи арештоване майно, можливо буде не раніше 16.03.2019. Тож доведеться чекати L
Розглянемо ще одну ситуацію, яка дає можливість закрити кримінальне провадження. Наприклад, слідчий вважає, що ваша ТОВка – це одноденка, через яку проганяють гроші. Слідчий проводить обшук та вилучає усі документи та ноутбуки. Пізніше він бачить, що криміналу немає, тому закриває справу і повертає вилучене майно.
Через деякий час колега слідчого отримує замовлення і розпочинає аналогічну справу та приходить з новим обшуком. При цьому аргументи про те, що справа вже закрита, не діють.
Для таких випадків зміни до КПК дозволяють написати слідчому клопотання про закриття справи або оскаржити відмову слідчого в суд.
Службові розслідування для слідчого та прокурора
Їх не буде. Проект закону передбачав правило, що будь-які порушення з боку слідчого та прокурора, які встановлені судом, є підставою для проведення службового розслідування.
Однак після підписання закону Президентом, це правило кудись зникло. Тому як і раніше будь-які рішення суду не вплинуть на притягнення правоохоронців до дисциплінарної відповідальності. Це й далі стимулюватиме їх безвідповідально ставитись до виконання посадових обов’язків.
Висновок
Позитивна новина у тому, що з’явиться більше можливостей повернути вилучене майно. Однак менше обшуків від цього не стане. Зміни не передбачають відповідальності слідчих за вибиті двері, пошкоджене майно та незаконні обшуки. Допоки слідчі не платитимуть за недбалість із власної кишені, ситуація не зміниться.
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов 11:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей вчора о 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно. Любов Шпак вчора о 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський вчора о 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов вчора о 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 25525
-
В Україні збанкротував ще один страховик
Бізнес 12810
-
Піднятися з нуля. Як родина переселенців розвиває бізнес з перероблювання волоських горіхів
Бізнес 11727
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 11374
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9999