Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
06.09.2016 09:15

Чому зросла собівартість виготовлення сільгосппродукції?

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради. Експерт із питань аграрної політики

За даними Державної служби статистики сукупні витрати на виробництво сільськогосподарської продукції за перше півріччя 2016 року, до відповідного періоду попереднього року, виросли на 12,4%, що в підсумку впливає на ціни продуктів на полках магазинів. Зрос

За даними Державної служби статистики сукупнівитрати на виробництво сільськогосподарської продукції за перше півріччя 2016року, до відповідного періоду попереднього року, виросли на 12,4%, що в підсумкувпливає на ціни продуктів на полках магазинів. Зростаннясобівартості сільгосппродукції зумовлено сукупністю чинників. Розглянемо основнііз них.

Посилення фіскального тиску

Ключовим фактором зростання собівартостісільгосппродукції безумовно є неефективна фіскальна політика держави. Єдиною підтримкою для аграріїв був спеціальний режимПДВ: кошти акумулювалися на спеціальному рахунку, а потім ними можнарозрахуватися за товари та послуги, необхідні для функціонування підприємства.Часткове скасування спецрежиму ПДВ з 1 січня 2016 року призвело до зростання собівартостівиготовленої продукції.

Крім того, у 2015 роціаграріям вже підвищили розмір фіксованого сільськогосподарського податку в 21раз, одночасно збільшивши ставку і базу оподаткування – нормативну грошовуоцінку 1 га сільгоспугідь.

Дешева гривня – дорога посівна кампанія

Ціни на посівний матеріал,добрива, імпортну техніку та запчастини привязані до курсу валют. Отже –і зросли слідом за ними. Тому весняна посівна кампанія і коштувала 90,1 млрдгрн, що на 34% більше минулорічних показників.

Подорожчання могло бути щебільшим, але на руку аграріям зіграли помірні погодні умови та зниження оптовихцін на дизпаливо на 11% та на бензин на 5%, у порівнянні з минулим роком.

Вітчизняні добрива по цінах вищих за експортні

Ціни на мінеральні добрива також прив’язанідо курсу валют. Адже навіть добрива вітчизняного виробництва виготовляються зімпортного природнього газу. Тому незважаючи, що ціни на добрива у валюті перебувають сьогодні у найнижчій точці за останніхкілька роківдля українських споживачіввони все рівно є надто високими. Через девальвацію національної грошовоїодиниці, ціни на добрива у гривнях в липні цього року вдвічі вищі ніж у 2013році.

Парадоксальна ситуація, аледля українських сільгоспвиробників вартість вітчизняних добрив на 30% вища заїх експортні ціни. І це при тому, що у вартість добрив, які ідуть на експортзакладені витрати на логістику.

Зростання заробітної плати на 20%

Станом на липень 2016 року середня заробітнаплата в сільському господарстві складає 4 451 гривня. Для порівняння: улипні 2015 року вона становила – 3 534 гривні. Тобто відбулося зростаннясередньої заробітної платні на 21%, що вдвічі перевищує рівень інфляції. І цене суха статистика Держстату. Зі слів сільгоспвиробників саме вони несутьсоціальну відповідальність за добробут мешканців сільських населених пунктів,функціонування ФАПів, ремонт шкіл та дитсадків.

За що виступають аграрії?

В Україні вже повним ходом іде осіння посівнакампанія. Якою буде собівартість сільськогосподарської продукції урожаю 2017року в значній мірі залежатиме від політики влади в агропромисловій галузі.

Для уникнення масових протестів аграріїв вженайближчим часом та забезпечення продовольчої безпеки держави законодавцямнеобхідно протягом вересня:

·  повернути податкову систему,яка діяла до 1 січня 2015 року та прийняти законопроект 3851-1 для врегулюванняоподаткування в поточному році;

·  подовжити мораторій напродаж земель сільськогосподарського призначення;

·  закластив бюджеті 2017 року кошти під реалізацію цільових програм підтримкисільгоспвиробників.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи