Нововведення від НБУ: чи матиме попит дозвіл на купівлю валюти в банках?
Деякі банки вже відреагували на нововведення, та чи сподобалося це людям та потенційним вкладникам? У цьому блозі розберемося, чи змінить цей підхід ситуацію на валютному ринку.
21 жовтня Нацбанк дозволив придбання безготівкового долара для населення за офіційним курсом 36,57 грн. Але отримати на руки ці гроші громадяни не зможуть — вони будуть знаходитись на депозиті, а після закінчення його терміну сума буде конвертована в гривню. Очікується, що такий механізм дозволить можливість зберегти заощадження українців, зменшити попит на іноземну валюту, знизити тиск на курс та зекономити міжнародні резерви. Деякі банки вже відреагували на нововведення, та чи сподобалося це людям та потенційним вкладникам? У цьому блозі розберемося, чи змінить цей підхід ситуацію на валютному ринку.
Національний Банк України запровадив новий інструмент, щоб громадяни могли захистити свої збереження за умов надмірної інфляції, викликаної війною. Цей механізм доволі простий: клієнт банку купує валюту, вона зараховується на депозит, а після закінчення терміну вкладення конвертуються в гривні за поточним офіційним курсом. Після цього клієнт може отримати й користуватися цими грошима. При цьому обмежень щодо суми вкладів та їх кількості немає. Кожна банківська установа сама визначає відсоткові ставки, які може запропонувати своїм клієнтам. Варто додати, що термін депозиту повинен бути не менший за 6 місяців з ймовірним продовженням, але без можливості дострокового розірвання. Банки не зможуть використати цю валюту для власних операцій, вона буде розміщена в Нацбанку, який буде платити їм 3% річних.
З усього цього виходить, що вкладники можуть заробити на такому інвестуванні лише в разі зниження офіційного курсу гривні. Звісно, що в ситуації постійних бойових дій, ракетних обстрілів та занепаду економіки — малоймовірно, що гривня значно зміцниться найближчим часом. Якщо курс залишиться на тому ж рівні, а вкладник придбає іноземну валюту і відкриє депозит — за пів року він отримає ту ж суму плюс відсоток банку. Враховуючи високу інфляцію, постає питання — наскільки такі інвестиції можуть зацікавити людей?
ПриватБанк першим відреагував на нововведення та вже 21 жовтня презентував відповідну опцію в додатку Приват24, яка з’явилась в розділі з іншими депозитами. При цьому мінімальна сума вкладення буде 500$, комісія за купівлю валюти не стягуватиметься, а ставка сягатиме 0,001% річних. Поповнити такий депозит неможливо, проте кількість відкритих вкладів може бути необмеженою. Монобанк, своєю чергою, не поспішає запроваджувати нововведення. Співзасновник Олег Гороховський спочатку анонсував нові депозити, а потім, побачивши реакцію користувачів, створив опитування. У цьому голосуванні клієнти висловились за непотрібність цієї функції. Наразі “mono” не повідомляв про запровадження нових валютних депозитів.
Очевидно, що люди не поспішатимуть із такими вкладеннями, адже цей тип депозиту неможливо розірвати достроково, а вигода не перевищує ризики. Ймовірно, що з часом, НБУ скорелює співвідношення гривні до долара, як останнього разу в липні. Нагадаю, що тоді вартість долара піднялася з 29,2 до 36,6 гривні. Наразі важко сказати коли буде наступне зростання, проте, очікується, що середньорічний курс долара буде близько 42 гривень у 2023 році.
Першим найважливішим аспектом дозволу придбання іноземної валюти для депозитів слід вважати зниження ажіотажу на готівковому ринку, адже попит очікувано знизиться. Як другий позитивний фактор слід розглянути те, що міжнародні резерви не скоротяться внаслідок зворотного продажу депозитних коштів. Враховуючи швидке запровадження в деяких банках — проєкт був розроблений за участі деяких банківських установ, а отже підтримка банківського сектору вже гарантована.
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13442
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 13065
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5173
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4583
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 4483