Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
09.09.2022 12:18

Фінансова допомога Україні: на що дають гроші західні партнери та їх реалізація

CEO міжнародної платіжної системи LEO, Голова наглядової ради IBOX BANK

Ведуться розмови про повоєнне відновлення України за допомогою країн ЄС, G7. Це дає впевненість у швидкому відновленні та можливості сплачувати за державними кредитними зобов’язаннями.

Іноземні партнери запланували в ближчій перспективі надати фінансову підтримку Україні на суму приблизно $34 млрд. Допомога складається з кредитних надходжень та грантів, які не потрібно повертати. Найбільшими донорами стали Європейський Союз, Сполучені Штати, Європейський інвестиційний банк, Світовий банк та Великобританія. З обіцяної суми, $12,7 млрд вже надійшли на рахунки України. У цьому блозі я розгляну хто та на які потреби фінансував Україну в умовах війни.

Багато надходжень відбулося за серпень і міжнародні резерви України зросли на 13,6% та становили понад $25 млрд. Також сприятливим фактором для збільшення заощаджень є факт відтермінування виплат за борговими зобов'язаннями, що було узгоджено раніше з інвесторами. За розрахунками НБУ, цих коштів буде достатньо, щоб забезпечити імпорт на наступні 4 місяці. Таким чином, серпень став періодом, за який надійшло найбільше іноземної допомоги — майже $5 млрд. Це дозволило не друкувати додаткові гривні й тиск на валютному ринку дещо послабився.

Міністерство фінансів України розробило інфографіку, яка наочно показує джерела фінансування держбюджету з початку повномасштабного вторгнення. Дані актуальні на 30 серпня 2022 року. Левову частку бюджету покривають Нацбанк та продаж ОВДП, проте в умовах війни забезпечити функціонування бюджету самотужки вкрай складно.

Фінансова допомога Україні: на що дають гроші західні партнери та їх реалізація

Для забезпечення всіх бюджетних потреб, які потрібно покривати понад західну допомогу, НБУ проводить емісію щонайменше 4,5 місяці. Це відбувається, бо навіть враховуючи всі ці надходження, ми досі маємо величезну бюджетну діру в $5 млрд на місяць. Дані НБУ свідчать, що з січня по липень 2022 року держава витратила на воєнні потреби майже 45% зведеного бюджету. Варто зазначити, що фінансування економічної системи України спрямоване виключно на соціальні та гуманітарні програми. Виділення грантів та позик на військову сферу йде окремим пунктом і не враховується в ці витрати. Для прикладу, з цих грошей фінансується постачання та виготовлення зброї, а також навчання українських військових.

Постійне фінансове підживлення від наших західних партнерів — це вагомий аргумент для нас бути певними у наших союзниках. Багато європейських та американських політиків висловлюються за підтримку України стільки, скільки буде необхідно. 7 червня Єврокомісія запропонувала Україні додаткові €5 млрд макрофінансової допомоги. Це на додачу до €10 млрд, які вже були надані як фінансова, гуманітарна та військова допомога. Уряд розраховує на ці гроші до кінця вересня. Ще раніше, 5 вересня, Єврокомісія заявила про готовність підписати нову програму підтримки бюджету на €500 млн. Ці кошти планується спрямувати на підтримку внутрішньо переміщених осіб та сільськогосподарського сектору.

Закордонна допомога фінансового сектору України сприяє забезпеченню економічної стабільності, продовженню підтримки армії та переселених осіб, успішному проходженню опалювального сезону та інших державних соціальних та гуманітарних витрат. На фоні прогнозів про скорочення економіки на третину за річними підсумками, ми стали багато в чому залежними від міжнародних надходжень, проте це також означає, що Україна не залишилася з проблемами сам на сам. Вже зараз ведуться розмови про повоєнне відновлення України за допомогою країн ЄС, G7 та інших світових економічних лідерів. Це дає впевненість у швидкому відновленні та можливості продовжувати сплачувати за державними кредитними зобов’язаннями.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи