Польща як країна для розширення бізнесу: що треба знати українським підприємцям
Як підкорити клієнта-іноземця та чи вигідно вести власну справу в сусідній країні? Спробуємо розібратися.
Протягом 2022 року вихідці з України відкрили в Польщі близько 10 000 бізнесів. Причина проста — через велику війну багато підприємців змушені релокувати свої компанії за кордон або ж масштабуватися і виходити на міжнародні ринки. Як підкорити клієнта-іноземця та чи вигідно вести власну справу в сусідній країні? Спробуємо розібратися.
Вплив великої війни на бізнес-ситуацію в Польщі
Однією з перших країн Європи, яка швидко відчула на собі наслідки великої російсько-української війни, була саме Польща. Через закриття кордонів почало не вистачати спеціалістів-чоловіків, стрімко зросли ціни на паливо та газ — усе це й досі негативно впливає на економічну стабільність країни та конкурентну спроможність бізнесу. Уряд намагається оперативно вирішити ситуацію та підвищує мінімальну заробітну плату, а разом з нею й податки. Сукупність таких чинників змушує підприємців переглядати свої фінансові плани й часом навіть закривати малі та середні компанії. Та навіть такі проблеми не стають на заваді українцям, які хочуть дати своїй справі другий шанс. Лише у вересні 2022 року 8% нових бізнесів у Польщі започаткували саме наші люди.
Переваги та недоліки ведення бізнесу в Польщі
Ведення господарської діяльності в Польщі починається з подання заяви до Центрального обліку та інформації про господарську діяльність (CEIDG) або реєстру підприємців Державного судового реєстру (KRS).
Польське законодавство передбачає такі форми ведення власної справи:
● індивідуальна господарська діяльність (самозайнята особа);
● просте товариство;
● повне товариство;
● командитне товариство (товариство на вірі);
● командитно-акціонерне товариство;
● партнерське товариство;
● товариство з обмеженою відповідальністю;
● акціонерне товариство.
Найпопулярнішими, як правило, є індивідуальна господарська діяльність (відповідник ФОП в Україні) та товариство з обмеженою відповідальністю.
Чималу роль на польському бізнес-ринку відіграють податки. Їх мають сплачувати всі без винятку і тільки на рівних умовах. Так, сума обов’язкового платежу складає 17% для доходів до 120 тис. злотих на рік і 32% для доходів понад 120 тис. злотих на рік.
Ще один податок, з яким підприємець може зіштовхнутися в Польщі, лінійний. Ставка завжди одна — 19% від отриманого доходу. Це зручний формат для тих, хто має високі доходи — від 85 528 злотих на рік.
Також є спрощена система оподаткування, коли збір нараховується за фіксованим відсотком і застосовується лише у випадках, якщо дохід за попередній рік не перевищував 250 тис. євро. Але тут є одне «але» — для кожного виду діяльності передбачена своя ставка — від 2% до 20%.
Окрім цього, кожен підприємець повинен сплачувати VAT (НДС) і ZUS (медичне страхування). Зауважу, що загалом правова система працює добре, розібратися в ній нескладно. Також, на відміну від інших європейських країн, у Польщі відносно швидко відкривають банківський рахунок і для фізичної особи, і для фірми.
У поляків висока купівельна спроможність, тож ведення бізнесу цілком може виявитися прибутковою справою. Водночас влада не дуже любить дрібних підприємців, а тому усіляко старається «придушити» їхні старання податками. Так, якщо роботодавець платить працівнику своєї компанії 5000 злотих, то мусить віддати ще 4500 злотих у казну та державну страхову компанію. Таким чином один співробітник обходиться власнику бізнесу в 9500 злотих.
Різниця менталітетів або як сподобатися польському споживачу
Усім, хто у 2023 році планує відкривати власну справу в Польщі, я раджу спершу ретельно вивчити ринок та вподобання поляків. Це дуже консервативний народ, який складно сприймає різкі зміни в житті й не любить експериментувати. Наприклад, вони не бачать сенсу в кальянних й натомість ходять у класичні бари, а ще відвідують бані та сауни не задля розваги, а для оздоровлення організму.
Щоб мати успіх та не виходити в нуль, адаптуйте свій бізнес під потреби й смаки аудиторії або ж вибудуйте чітку стратегію її залучення. Одразу попереджаю, на це може знадобитися час. Так, кілька років тому разом із партнерами я відкрив ресторан американської кухні та витратив півтора року на те, аби привчити поляків до нашого меню.
Ще один лайфхак: аби не прогоріти, орієнтуйтеся на бізнеси, які не потребують великих фінансових вкладень, швидко окупаються та завжди будуть потрібні людям. Ось кілька варіантів:
● точки швидкого харчування;
● приватні дитсадки та дошкільні центри розвитку;
● мовні курси для школярів та підлітків;
● оренда нерухомості;
● послуги для домашніх тварин.
5 порад для тих, хто хоче вдало вийти на польський ринок
1. Пам’ятайте про крилатий вислів «Тихіше їдеш, далі будеш». Якщо в Україні ми звикли діяти тут і зараз та постійно бути в русі, то в Польщі краще діяти за планом і не ризикувати. Розвивайте власну справу «малими ложечками» та не робіть поспішних висновків.
2. З’ясуйте, чи точно полякам «зайде» ваша ідея. Ґрунтовне дослідження ринку допоможе зрозуміти, чи приживеться бізнес в новій країні та чи матиме попит серед потенційних клієнтів.
3. Вирішіть, що відрізнятиме вас від конкурентів. Таким чином ви створите унікальний продукт і знатимете, для кого, коли і як його просувати.
4. Перед стартом гри вивчіть її правила. Щоб почувати себе впевненіше, дізнайтеся якомога більше про обрану нішу, ставки оподаткування та основні тенденції у сфері. Це врятує вас від провальних рішень і невдалих стратегій.
5. Знайдіть фінансового радника та бухгалтера, які допоможуть вам розібратися з податками, кредитами, лізингом та зможуть розрахувати бюджет.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87044
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11237
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5407