Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
24.01.2023 21:52

Як “Альфа-Банк” та високопосадовець НБУ Наталія Дегтярьова пов'язані з Путіним

Економіст, експерт-аналітик

Війна та російський капітал в Україні

Я вже декілька разів звертав увагу на діяльність російського “Альфа-Банку” в Україні під час війни. Бачу, деяким хоч плюй у вічі, а їм це божа роса. “Альфа-Банк” (у грудні 2022 року перейменований у “Sense Bank”) продовжує впевнено і нахабно поводитися в Україні. Про це свідчить скандальне інтерв'ю голови правління банку Алли Комісаренко.

Скандальне інтерв'ю

Алла Комісаренко зробила абсолютно неадекватні у своїй зухвалості заяви. Кінцевих бенефіціарів “Альфа-Банку” Петра Авена та Михайла Фрідмана назвала громадянами Латвії та Ізраїлю відповідно! Хочу нагадати пані Комісаренко, що це російські олігархи із найближчого оточення Путіна. Також за втручання у вибори США на цих двох панів американською владою накладено санкції.

В опублікованій американським виданням BuzzFeed доповіді на основі інформації колишнього агента британської розвідки МІ-6 повідомлялося, що “громадяни Латвії та Ізраїлю” з “Альфа-Банку” були частиною російської схеми, пов'язаної з впливом на президентські вибори в США у 2016 році. “Альфа-Банк” та його представники були задіяні у “кампанії з втручання в американські вибори, яку проводив Кремль”, а “Фрідман та Авен досі неофіційно консультують Путіна, особливо щодо США”.

У доповіді спецпрокурора Роберта Міллера про втручання Кремля в американські вибори сказано: “Авен обіцяв Путіну налагодити канал зв'язку між Москвою та командою Дональда Трампа”. Про це Авен та Путін говорили на особистій зустрічі. Та й сам Петро Авен публічно вихвалявся, що зустрічається з російським диктатором двічі-тричі на рік. А зять іншого співвласника “Альфа-Банку” – Германа Хана Алекс ван дер Зваан, став першою людиною, яка отримала тюремний термін у рамках розслідування спецпрокурора Мюллера.

Михайла Фрідмана пані Комісаренко називає людиною, яка “дуже багато робить для України”, зокрема “проводив знаменитий джазовий фестиваль Leopolis Jazz Fest. У контексті війни, яку розв'язала Рросія, джазовий фестиваль та створення меморіального комплексу “Бабин Яр” набуває зовсім інших смислів – від ІПСО до так званої використання “м'якої сили”. Саме так можна назвати, наприклад, призначення художнім керівником комплексу скандального російського режисера Іллю Хржановського з його ідеєю, як говорили українські експерти, “переписати історію” та побудувати “холокост-Дісней”.

Як ви вважаєте, якщо пани Авен і Фрідман втручалися у вибори США, то чи втручаються вони в українські справи? Відповідь очевидна.

Зрештою, голова правління “Альфа-Банку” згадує Симеона Дянкова як довірену особу для управління акціями підсанкійних акціонерів банку. Дянков у 2013-2015 роках був ректором російської школи економіки. Під час окупації Криму та Донбасу він продовжував працювати та робити доповіді з економічних питань. Не було жодної публічної заяви із осудом дій окупанта. Та й він прийшов на місце Сергія Гурієва, якого звільнили через політичні переслідування російської влади. Як бачимо, Дянков, цілком імовірно проросійських поглядів, і саме тому був запропонований НБУ для того, щоб керувати акціями Авена та Фрідмана в українському “Альфа-Банку”.

Кришування” НБУ

Як же так?

Чому російський “Альфа-Банк” настільки впевнено почувається в Україні, що голова правління дає такі скандальні інтерв'ю? Відповідь очевидна. Банк “кришує” НБУ – і до повномасштабного вторгнення, і зараз. Саме цим займається Наталія Дегтярьова, начальник департаменту фінансового моніторингу НБУ. Про що я вже згадував.

З 2018 року, скажімо так, під її крилом знаходиться “Альфа-Банк”. Нагадаю основні факти “кришування” Дегтярьовою російського банку в Україні.

Навесні 2018 року НБУ за одні й ті самі порушення оштрафував “Укрсоцбанк”, який тоді вже повністю поглинений “Альфа-Банком”, і “ТАСкомбанк”. Але голову правління ТАС Катерину Мелеш НБУ звільнив за порушення, а ось її колегу з “Альфа-Банку” – Вікторію Михайльо – чомусь ні. Чому, а точніше “скільки коштує – “ні”, схоже, знала Наталія Дегтярьова. Саме її департамент пропустив договори топ-менеджменту українського “Альфа-банку” про “золоті парашути”, які передбачають, що ліквідність банку при націоналізації переходить до рук топів, а не України. Нещодавно НБУ оштрафував "Sense Bank" за порушення у сфері фінмоніторингу на 47,7 млн грн. Але чомусь при цьому жодних санкцій до менеджменту банку, хоча б до їхнього глави фінмоніторингу, як це буває в подібних випадках, немає. І немає жодних обмежень у роботі банку. З початку року з банку виведено 65% коштів корпоративних клієнтів та приблизно 25% коштів фізосіб, і лише протягом жовтня, коли розмови про націоналізацію відновилися, відтік прискорився з 4 млрд до 7 млрд грн на місяць. Але НБУ в особі Дегтярьової не бачить причин для націоналізації російського банку в Україні.

Взагалі слід зазначити, що експерти вже відзначали роль Наталії Дегтярьової у “кришуванні” російського бізнесу в Україні. Зокрема, Дегтярьова закриває очі на роботу в Україні російського букмекера 1xbet, який фінансує російську армію, дозволяє банкам надавати розстрочку за кредитами, маніпулює у категоріях KYC, комплаєнсу, фінмоніторингу, інсайдерського кредитування, валютного контролю, корпоративного управління, адже ставлення до порушень безпосередньо залежить від трактувань.

Українцям незрозуміло, чому “Альфа-банк” досі в Україні

Чинна діяльність російського банку під час війни в Україні викликає обурення та нерозуміння суспільства. Нещодавно пройшов мітинг під офісом "Альфа-Банку" у Києві. Мітингувальники вимагали виходу “Альфа-Банку” з України та заявили про причетність директора департаменту банківського нагляду НБУ Наталії Дегтярьової до лобіювання інтересів російської фінустанови на 11 місяці повномасштабного російського вторгнення до України.

Протестувальники прийшли з плакатами “Альфа-Банк”, геть із України!”, “Дегтярьову на нари!” та “Альфа-самка, геть із Нацбанку”. І, що цікаво, учасники акції згадали: вона є вихідцем із “Промінвестбанку”. Банк, яким володіє "Зовнішекономбанк". Раніше головою ради банку був Путін як прем'єр, а тепер його контролює як Президент-диктатор Російської імперії. Тому цілком логічно, що на пані Дегтярьову пишуть заяву до СБУ.

Я також вважаю, що продовження роботи російського банку в Україні під час війни – це зона відповідальності СБУ. Як орган, який відповідає за національну безпеку. Тому що “Альфа-Банк” має величезний вплив на фінансовий ринок, контрагентів, бізнес, і як показує життя – на український політикум и владу А цим банком керують через Семіона Дянкова, як і раніше, Петро Авен і Михайло Фрідман. Ці люди, за твердженням правоохоронних органів США, є агентами Путіна, які здійснювали спецоперацію щодо впливу на США. За це вони перебувають під санкціями.

СБУ має звернути увагу на роботу російського банку під час війни та на чиновників, які покривають їхню антиукраїнську діяльність.

До речі, побачив на ФБ сторінці посла України в США Оксани Маркарової інформацю, що влада США заарештувала двох осіб, які в порушення американських санкцій надавали послуги підсанкційному російському олігарху О.Деріпаска з виведення його з під санкцій.

Пані Маркарова починає свій пост словами: допомагаєш підсанкційним? - маєш проблеми з законом!”

Хотілось би, щоби і українська влада ставилась так само до тих, хто допомагає підсанкційним особам в США і Україні. Чи не здається, що це виглядало би цілком доречним. Особливо з урахуванням тих жахливих жертв, які несе український народ внаслідок російської повномасштабної збройної агресії.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи