Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
05.05.2021 13:51

Фонд держмайна лобіює заниження цін вугілля заради фейкової привабливості "Центренерго"

Економіст, експерт-аналітик

Ринок електроенергії, ФДМ, приватизація "Центренерго".

Фонд державного майна готується до приватизації одного з найбільших підконтрольних об’єктів – ПАТ «Центренерго». Після 1,5 років безпрецедентного грабунку державної електрогенеруючої компанії менеджерами олігарха Коломойського, ФДМ, начебто, відновив контроль над держпідприємством. При цьому, вже в 2021 році вони обіцяли завершити приватизаційний процес. На жаль, український ринок вугілля та український ринок електроенергії переживає тяжкі часи некомпетентного, а під час і злочинного, регулювання. Це призвело до колосальних збитків як вугільників, так і виробників електроенергії. Як продати виробника електроенергії в умовах безнадійної збитковості? На жаль, в ФДМ не придумали нічого кращого ніж, за ради продажу активу, завдати нових збитків і без того субсидійованій галузі – вуглевидобутку. Ця оборудка може щорічно коштувати 5 млрд грн платникам податків.

Ще у грудні 2020 року голова ФДМ Дмитро Сенниченко озвучив плани приватизувати «Центренерго» до кінця 2021 року. Відповідні наміри підтвердив тодішній в.о. Міністра енергетики Юрій Вітренко, додавши: «Якщо Фонд держмайна не зможе приватизувати «Центренерго», причому так, щоб залучити реального інвестора, який би вклав гроші в його модернізацію, тоді потрібно віддати його міністерству або Кабміну, щоб займатися вже з державної точки зору оптимізацією його діяльності, трансформацією і т.д».

Для того, щоб залучити «реального інвестора» необхідно продемонструвати привабливість цього ж активу для нього. Перед ФДМ постало непросте завдання – «Центренерго» фігурує у безлічі корупційних скандалів. Тільки трейдер Коломойського «Юнайтед Енерджі» заборгував цій компанії 725 млн грн. І знаючи звички пана Коломойського, розраховувати на повернення цих коштів навряд чи варто.

Щоб якось показати себе у кращому вигляді ПАТ «Центренерго» озвучило позитивні фінансові результати 2020 року: прибуток у сумі 50 млн грн. Ось тільки знову це виявилося маніпуляцією. В березня в ЗМІ була опублікована інформація, що в ході аудиту діяльності компанії було виявлено сумнівний контракт з фірмою оточення олігарха Коломойського, який ставить під сумнів отримання прибутку держкомпанією в 2020, про яку заявляв пан Сенниченко.

За моєю інформацією з Кабміну, представники Фонду держмайна намагаються скористатися ситуацією і вручну «знизити» витрати для Центренерго, щоб підвищити його «прибутковість» і «привабливість» для інвесторів. Його представники вимагають перекласти на державу ще більшу частку фінансування і так збиткового вуглевидобутку держшахт, знизивши фіксовану ціни на їхнє вугілля до 1350 грн/т. Це при тому, що на європейських ринках цей ресурс (вугілля марки Г) торгується на рівні 1950-2100 грн/т. Це без логістики. Більш того, собівартість видобутку держшахт становить 2 500 – 7 800 грн/т. Ця різниця оплачується у вигляді дотації бюджетом. Тобто, нами. 5 млрд грн на рік. ФДМ хоче збільшити цю дотацію, переклавши видатки з держкомпанії на платників податків ще на 3-5 млрд грн на рік.

Що би міг робити ФДМ для покращення становища «Центренерго» перед продажем:

● Покращення продажу електроенергії. Проведення внутрішнього розслідування щодо схем продажу одному покупцеві. Залучення високоякісних трейдерів для ефективного продажу в майбутньому.

 Домагання від НКРЕКП завершити реформу ринку електроенергії, а зокрема:

• Скасувати неринкові цінові обмеження, які заважають виробникам отримувати об’єктивну ціну.

• Створення повноцінного ринку допоміжної потужності. Це коли таким виробникам, як Центренерго, платять за послуги з балансування енергосистеми.

• Заборона імпорту демпінгового струму з Росії та Білорусі, який збиває ціну для українських виробників.

Що ФДМ робить натомість – домагається ще більшого заниження ціни на вугілля задля збільшення видатків держбюджету, задля створення тимчасової фейкової прибутковості Центренерго.

Що ФДМ отримає на виході?

Жодної пристойної пропозиції на купівлю держкомпанії. Тому що міжнародні інвестори ніколи не будуть працювати в такому регуляторному полі, який створили сьогодні в Україні. Єдиним, хто зможе купити «Центренерго», буде той олігарх, який зможе підтримувати таке регуляторне викривлення, таке санкціоноване державою перекладання фінансових проблем підприємства на платників податків. Це той олігарх, якого так героїчно з автоматами в руках виганяли з Центренерго ще декілька місяців тому, і який за мовчазної згоди можновладців продовжує грабувати державу, де тільки зможе.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи