Президент державних боргів
Дорожнє будівництво
Побачив скрін розпорядження Офісу Президента України, згідно якого місцеві органи влади зобов'язані масово розміщувати візуальні рекламні матеріали з логотипом “Велике будівництво. Програма Президента України”.
Проблема у тому, що Президент Зеленський не розуміє, що стане не "президентом доріг", як він мріє, а "президентом боргів", які вішаються на шию українського народу.
Бо всі ці дороги зараз будуються за рахунок нарощування шаленими темпами державного боргу, який доведеться повертати всім нам, фактично з власних кишень.
При цьому якісних доріг, як було мало, так мало і залишиться. Бо в Україні, як я вже неодноразово пояснював, надто мала економіка по відношенню до території країни.
І цю проблему самостійно нам не вдасться вирішити дуже довго. Це можна буде зробити лише розбудувавши ефективну економіку, з на порядок більшим розміром ВВП.
Свого часу, за значно кращих умов, ніж зараз, ЄС міг дозволити собі надати новим членам об’єднання безповоротну цільову фінансову допомогу на розбудову інфраструктури у розмірі сотень мільярдів євро. Лише Польща отримала більше 80 млрд євро на інфраструктурні об'єкти.
Якщо пам'ятати, що в Україні на дороги цього року розраховують витратити аж 100 млрд грн (тобто лише десь 4 млрд доларів), то кожен сам може поміркувати, в які строки Україна отримає ту саму якість доріг, які є у Польщі. До того ж слід враховувати, що територія України майже удвічі більша Польщі. Відповідно, і необхідних коштів для розбудови якісної дорожньої інфраструктури нам потрібно щонайменше вдвічі більше.
На жаль, ані Президент Зеленський, ані наші урядовці, не розуміють, що стратегія стимулювання економіки за допомогою будівництва доріг вкрай неефективна.
По-перше, це робиться не в умовах зростання економіки і відповідного зростання надходжень до держбюджету, за рахунок яких це будівництво та ремонт доріг потім ведеться. Ми це робимо, нарощуючи державний борг і погіршуючи співвідношення держборгу до ВВП. Закладаючи додаткові економічні проблеми на наступні роки.
По-друге, інвестиції у дорожню інфраструктуру не мають очевидної та швидкої віддачі. У виграші залишатимуться, переважно, декілька десятків компаній, які отримають замовлення на виконання будівельних робіт, з відповідним бюджетним фінансуванням дорожнього будівництва. Це ще без урахування фактору якості такого будівництва та імовірного шахрайства та крадіжок.
Насправді, якщо вже займатися стимулюванням зростання економіки, навіть за рахунок нарощування держборгу, то значно ефективніше було б щонайменше половину цьогорічного бюджетного фінансування будівництва доріг витрати на заходи з енергозбереження (тепломодернізація багатоквартирних будинків, приватних помешкань (наприклад, по програмі заміни застарілих газових котлів та утеплення фасадів), бюджетних установ (у першу чергу, шкіл, дитячих садочків, медичних закладів), тепломереж, районних котельних та теплопунктів. Це мало би значно відчутніший ефект. До того ж, залученість малого та середнього бізнесу на виконання таких робіт була би на порядки більшою. Якщо бюджетне фінансування ще і підкріплювалося би цільовим пільговим, довгостроковим кредитуванням ОСББ та приватних домогосподарств, то отримали би ще мультиплікативний ефект.
Але, на жаль, ми йдемо по шляху передвиборчого піару та нарощування державних боргів.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87044
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11237
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5407