Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.10.2020 13:00

Чи обов’язкові до застосування Методичні рекомендації в дорожній галузі?

Президент "Всеукраїнської дорожньої Асоціації"

Головні питання в дорожній галузі, які на сьогодні залишаються без відповіді.

Чи будуть для Замовника обов’язковими для виконання Методичні рекомендації у сфері дорожнього господарства й чи зобов’язаний Замовник складати тендерну документацію відповідно до затверджених Методичних рекомендацій.

Факт затвердження Мінекономіки Методичних рекомендацій щодо методології особливостей здійснення закупівель у сфері дорожнього господарства, безумовно, є позитивним для дорожньої галузі, проте дорожні компанії України турбує одне головне питання, яке на сьогодні залишається без відповіді – чи будуть Замовники застосовувати затверджені Методичні рекомендації та складати тендерну документацію дотримуючись рекомендацій Мінекономіки.

Перше, на що варто звернути увагу – це на коло осіб та органів, які причетні до розробки та затвердження Методичних рекомендацій.

Власне Мінекономіки утворило робочу групу з питань розроблення методології, до складу якої увійшли представники заінтересованих органів влади, представники бізнес-асоціацій та експерти.

Тобто була почута аргументована позиція кожного з суб’єктів, що має відношення до процесу будівництва доріг, як зі сторони держави, так і зі сторони бізнесу й зрештою була затверджена компромісна редакція Методичних рекомендацій.

Й тепер говорити про те, що усе це декларативні положення виключно рекомендаційного характеру й ніхто не зобов’язаний  складати тендерну документацію відповідно до Методичних рекомендацій,  як мінімум неприпустимо.

Адже Укравтодор як центральний орган виконавчої влади публічно заявив – якщо замовник робіт рухається за алгоритмом типових тендерних закупівель, він може вчасно розпочати будівельний сезон, контролювати якість, а потім вимагати дотримання гарантійних зобов’язань підрядником.

А Методичні рекомендації якраз і є цим алгоритмом типових тендерних закупівель, аби Замовник щоразу не видумував нові безпідставні вимоги, а міг дійсно контролювати якість та строки виконання робіт.

Безумовно, чисто юридично Методичні рекомендації не є законом, а їхнє прийняття Міністерством у форматі обов’язкового для виконання документу також виходить за межі повноважень Мінекономіки як Уповноваженого органу, передбачених пунктом 18 частини 1 статті 9 Закону, згідно з яким до функцій Міністерства належить розроблення спільно з іншими органами методологій щодо особливостей здійснення закупівель у різних сферах та їх оприлюднення на інформаційному ресурсі Уповноваженого органу.

З огляду на це не виключено, що замовники ще продовжуватимуть складати тендерну документацію, звужуючи конкуренцію та прописуючи дискримінаційні положення. 

Однак Антимонопольний комітет України, Держаудитслужба та інші уповноважені органи однозначно прийматимуть рішення, беручи до уваги затверджені Методичні рекомендації, формуючи чітку та усталену практику, чим зрештою змусять Замовників змінити підхід до складання тендерної документації. 

Розумію, що Замовникам не просто відійти від усталеної практики складання тендерної документації, проте влада та бізнес шляхом довготривалих дискусій сформували чіткі правила та єдиний підхід до організації дорожніх закупівель й тепер не використання Методичних рекомендацій, як мінімум, свідчатиме не про бажання прозорої конкуренції й якісних доріг, а наявність іншої мети в Замовника.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]