Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.05.2023 09:18

Публічний моніторинг земельних відносин: крок до прозорості та контролю

Народний депутат України ІX-го скликання, член депутатської фракції політичної партії "Слуга народу"

В Україні буде створено систему публічного моніторингу земельних відносин, що сприятиме прозорому функціонуванню ринкового обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Кабінет Міністрів на черговому засіданні ухвалив Постанову № 474  «Про публічний моніторинг земельних відносин». Документ розроблений Мінагрополітики та Держгеокадастром на виконання низки законів України.

Постановою передбачається створення системи моніторингу земельних відносин, яка буде складовою частиною Державного земельного кадастру, власником якої буде Держава.

Постанова також передбачає, що об’єктами моніторингу є дані, необхідні для забезпечення моніторингу, та доступ до яких здійснюється в порядку інформаційної взаємодії за допомогою програмного забезпечення системи моніторингу, а також можуть бути набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних». 

Необхідність впровадження такого моніторингу зумовлена відсутністю єдиної відкритої інформаційної бази про стан розвитку земельних відносин в Україні. Це перешкоджає прозорості земельних відносин та доступності інформації про їх стан.

Наразі великі обсяги інформації про стан земельних відносин накопичуються різними державними органами. Доступ до цієї інформації в рамках дії Закону України «Про доступ до публічної інформації», а також обмін цією інформацією між органами державної влади на практиці пов’язаний зі значними витратами часу та людських ресурсів.

На сьогодні в Україні відсутня єдина система спостереження та узагальнення інформації про володіння, користування і розпорядження земельними ділянками та про доходи, пов’язані із землекористуванням, що унеможливлює існування прозорості земельних відносин та доступності інформації про їх стан і розвиток. Водночас запровадження такої системи у формі моніторингу, передбаченого даною Постановою, забезпечить: 

- доступність інформації про стан та розвиток земельних відносин та про доходи, пов’язані із землекористуванням;

- постійне спостереження за станом та розвитком земельних відносин, здійснення їх аналізу, динаміки змін показників та її прогнозування;

- підвищення якості надання послуг у сфері земельних відносин;

- підвищення якості управління земельними ресурсами на державному, регіональному та місцевому рівнях; 

- контроль за дотриманням правового режиму використання земельних ресурсів; 

- підвищення рівня інвестиційної привабливості та покращення бізнес-клімату в Україні. 

Доступ до результатів публічного моніторингу земельних відносин та ринку земель буде для необмеженої кількості користувачів, в тому числі шляхом щомісячного опублікування результатів моніторингу у текстовому, графічному, картографічному і табличному форматах на сайті Держгеокадастру та Єдиному вебпорталі відкритих даних без інформації з обмеженим доступом в розрізі областей, районів та територіальних громад.

Публікація таких даних сприятиме прозорому функціонуванню ринкового обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, усуватиме можливі спекуляції на темі ринку земель та стане інструментом громадського контролю.

Постанова також окреслює коло суб’єктів проведення моніторингу земельних відносин та процедуру такої взаємодії, а також визначає перелік даних, необхідних для здійснення публічного моніторингу земельних відносин.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи