Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
14.03.2023 11:58

Про нові механізми реалізації грантових програм в садівництві, ягідництві, виноградарстві

Народний депутат України ІX-го скликання, член депутатської фракції політичної партії "Слуга народу"

Це важливий і пріоритетний для держави напрям, що забезпечує створення робочих місць, додаткову сплату податків у бюджети громад.

Мінагрополітики ініціювало проведення круглого столу, аби обговорити механізми надання грантів для розвитку садівництва, ягідництва, виноградарства. На ньому були презентовані нові механізми реалізації грантових програмах, а також акцентовано на ключових умовах отримання грантів.

Грантова програма повноцінно запущена в межах поточного бюджетного року. Усі необхідні нормативні вимоги пройдені. Це важливий і пріоритетний для держави напрям, що забезпечує створення робочих місць, додаткову сплату податків у бюджети громад і, звісно, збільшення валового виробництва, забезпечення внутрішньої продовольчої безпеки нашої країни.

Процедура проходження грантової заявки:

1. Заявник формує і подає заявку через Дію. Це може бути виключно фізична-підприємець або юридична особа із кінцевими бенефіціарними власниками – громадянами України. Комунальні підприємства чи територіальні громади виступати заявниками не можуть.

До заявки потрібно додати відскановану копію проекту висадки насаджень із усіма необхідними документами (ті, що підтверджують право користування чи власності земельної ділянки; наявність водозабору; проекту зрошення тощо). Усі документи підвантажуються єдиним ПДФ-файлом. Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в поданих документах, несе отримувач (тобто заявник).

2. Заявка з Дії потрапляє в уповноважений банк, який має перевірити документи протягом п’яти робочих днів на предмет: бенефіціарних власників; провадження діяльності заявника виключно на підконтрольній Україні території тощо. Окрім того, він встановлює, чи не здійснює заявник виробництво та реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та обмін валют, оскільки це заборонено умовами участі в програмі.

3. Після своєї перевірки банк відправляє дані до Мінагрополітики, яке має 10 робочих днів на розгляд як заявки, так і всього пакету документів: проекту висадки насаджень із необхідними додатками. Відтак Міністерство випускає наказ і рішення про надання чи ненадання гранту або надсилає заявнику листа зі своїми поясненнями.

У разі отримання позитивного рішення про виділення гранту заявник має п’ять днів, щоб укласти з банком договір оферти та відкрити рахунок. А далі протягом 30 днів зарахувати на рахунок свою частку фінансування. Згідно з останніми змінами, суб’єкт господарювання зможе одразу ж вільно користуватися цими коштами, оплачуючи всі рахунки, пов’язані з закладкою саду.

Якщо заявник отримав відмову у виділенні гранту, він має змогу усунути всі недоліки та подати заявку повторно через Дію. 

На що важливо звернути увагу

Не розглядаються заявки, які містять не підписаний розробником проект висадки насаджень, а також якщо перевищено заявлену суму компенсації на гектар насаджень. Тобто сума гранту має відповідати площі під насадженнями. До прикладу, згідно з проектом загальна площа може становити 10 га, а площа під насадженнями – 9,5 га. Заявки, де сума гранту розрахована на загальну площу, а не під насадження, теж не розглядаються.

Ще один важливий нюанс – зміни до проекту не можуть бути внесені, якщо пакет документів уже поданий та відправлений через Дію. Тому в кошторисі важливо враховувати індекс інфляції, особливо якщо включаються витрати, на які може бути здорожчання. 

Для того щоб цьогоріч отримати фінансування за рішенням про надання грантів, що були ухвалені в 2022 році, отримувач має звернутися до Мінагрополітики з заявою (в довільній формі), зазначаючи обраний спосіб фінансування: 1) переказ усієї суми або залишку гранту, недофінансованого торік; 2) переказ цієї суми частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій.

Умови та критерії надання гранту

Юридична особа або фізична особа-підприємець може залучити грант на площу від 1 до 25 га. Обов’язковою умовою участі є створення робочих місць  – постійних та сезонних. Створити нові робочі місця або залучення до роботи у фермерському господарстві нових членів господарств згідно з додатком 1 до Порядку: 

- постійно працюючі - на стадії висадки насаджень (від 5 до 10 осіб в залежності від найменування насаджень), 

- сезонні працівники - під час вступу саду у фазу товарного плодоношення, яка визначається проектом висадки насаджень, але не пізніше п'ятого року після висадки насаджень (від 125 до 425 осіб в залежності від найменування насаджень).

Якщо заявку подано, до прикладу, на 8 га, але потім с/г виробник вирішив розширитися, він може це зробити – для цього потрібно подати заявку на іншу площу та землю з іншим проектом, який буде розглянуто. Але гранти можуть бути отримані максимум на площу в 25 га.

Сезонні працівники влаштовуються на роботу під час вступу саду у фазу товарного плодоношення, яка визначається проектом висадки насаджень, але не пізніше п’ятого року після висадки.

Цільове призначення земельної ділянки – землі  с.г. призначення, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк не менше семи років.

Склад проекту – пояснювальна записка, генплан, кошторис, паспорт робочого проекту.

Обов’язковою умовою є наявність зрошення та водозабору. Для виноградників – ще й встановлення шпалер.

Мінімальна кількість саджанців на 1 га визначається залежно від культури: Яблуня • Груша • Вишня • Черешня • Слива • Персик • Абрикос • Обліпиха • Ліщина велика (фундук) та ліщина звичайна, волоський горіх • Лохина та чорниця • Малина • Смородина • Аґрус • Ожина • Порічка • Суниця садова • Виноград.

Закладка насаджень має бути здійснена садивним матеріалом сортів рослин, відомості про які занесені до Реєстру сортів рослин України або Реєстру патентів.

Вимоги до критеріїв для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства наведено у додатку 2 до  Порядку прийняття рішення Мінагрополітики про надання гранту для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, затвердженого Наказом Мінагрополітики  від 12.07.2022 № 447.

Отримувач має право звернутися до Мінагрополітики із заявою про скасування рішення про надання гранту за формою, визначеною Мінагрополітики. У разі отримання коштів гранту отримувач повертає суму отриманого гранту до уповноваженого банку, який протягом наступного робочого дня перераховує їх на рахунок Мінекономіки для подальшого спрямування до державного бюджету.

Контроль стану висадки насаджень

Період реалізації проекту на сади та ягідництво – 18 місяців (відлік починається з моменту зарахування бюджетних коштів на рахунок). Тому в кошторисній частині важливо чітко і детально прописувати те, що буде використовуватися саме протягом цих 18 місяців.  

Уповноважений банк протягом п’яти років раз на півріччя перевіряє стан висадки насаджень. Раз на рік він контролює стан провадження діяльності суб’єктом господарювання.

За результатами моніторингу банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проекту.

На момент, коли отримувач гранту сплатить 50% від суми отриманого гранту у вигляді податків, такий моніторинг може припинитися достроково.

Якщо насадження повністю втрачені внаслідок обставин природного чи техногенного характеру, і це відповідним чином класифіковано, вони випадають з-під контролю банку. Якщо ж ідеться, до прикладу, про вимерзання, аграрій має поновити насадження та продовжувати свою господарську діяльність, а 5-річний моніторинг залишається обов’язковою вимогою.

Законодавча та нормативна база

Із вичерпними вимогами щодо отримання грантів для розвитку садівництва, ягідництва, виноградарства можна ознайомитися тут.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]