Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
24.02.2023 02:56

Форензик у вашому бізнесі: яку додану вартість він можем принести?

Сертифікований аудитор, сертифікат серії "А", ASIS, ACFE, ASCP member. Співзасновник, партнер Crowe

Про що треба знати власнику бізнесу?

Форензик - це мистецтво розслідування людей та грошей.

Напрямок форензик з‘явився в нашій країні не так давно, біля 10 років тому, але вже зараз досить активно використовується багатьма компаніями та власниками. 

Для чого саме компанії використовують цей інструмент і хто саме звертається за запитами ?

Почну з другого. 

Із запитами як правило звертаються:

1. Власники бізнесу - підприємці що хочуть перевірити своїх топ-менеджерів чи партнерів по бізнесу на предмет недобросовісних дій;

2. Топ-менеджери, що прийшли на нову посаду та хочуть перевірити діяльність попередників для того чтоб мітигувати ризики в господарській діяльності;

3. Материнські компанії, що хочуть перевірити діяльність СЕО у дочірніх компаніях на предмет шахрайських дій;

4. Президент, Міністр, Уряд хоче перевірити діяльність державних підприємтсв на предмет недобросовісних та корупційних дій;

5. Інвестор, комерційний банк, приватний інвестиційний фонд, що хоче перевірити цільове використання залучених капіталів;

6. Звинувачуваний, що хоче підтвердити свою непричетність до шахрайських дій та виправдали свою репутацію;

7. Правоохоронні органи, в рамках досудового розслідування збирають додаткову доказову базу щодо підозрюваного;

8. Юридичні компанії, що займалися пошуком та поверненням втрачених активів;

9. Інвестор чи реципієнт інвестицій хочуть перевірити один-одного на предмет репутаційних ризиків;

10. Конкуруючі бізнеси, що здійснюють корпоративну розвідку. 

Для чого компанії використовують інструмент форензик?

1. Для того щоб виявити шахрайські схеми у себе в бізнесі;

2. Для того, щоб виявити слабкі місця в системі внутрішніх контролів компанії;

3. Для того щоб оцінити збиток, нанесений третіми особовим компанії;

4. Для того, щоб захистити свої інвестиції; 

5. Для того щоб знайти фактори нематеріального характеру, що руйнують бізнес з середини;

6. Для того щоб захистити репутацію свого бізнесу;

7. Для того щоб відправити за грати зловмисників;

8. Для того щоб повернути втрачені активи;

9. Для того щоб вибудувати систему внутрішніх контролів в компанії;

10. Для того щоб стати більш прозорим бізнесом та залучити інвестиції. 

Форензик - це надзвичайно сильний та багатофункціональний інструмент укріплення Вашого бізнесу. 

Працюючи з бізнесом вже не перший рік, я виділив певні закономірності відобразивши їх в правилах форензик, отже:

5 правил форензик, які повинен знати кожен власник бізнесу.

Правило # 1: 

«Якщо хочеш вийти на шахрая, слідуй за готівкою, адже саме готівка прилипає до рук недобросовісних менеджерів чи партнерів по бізнесу». Так в одному випадку, головний бухгалтер поцупила кругленьку суму готівки із каси для власних потреб. Факт недостачі будо виявлено службою внутрішнього аудиту під час раптової перевірки каси;

Правило # 2: 

«Якщо власник задумав вийти із операційного контролю, це рівнозначно втраті бізнесу, адже дуже часто відсутність енергії та контролю за бізнесом від власника призводить до значних фінансових зловживань збоку менеджерів бізнесу». Так в одниму кейсі, власник на декілька років поїхав розвивати бізнес у Майамі. Вирішив повернутись, коли раптово телефон перестав телефонувати, а коли повернувся, зіткнувся з тим, що його компанія втратила біля 12% долі ринку, фінансовий директор допустив значний розмір дебіторської заборгованості, а директор з виробництва завищив ремонти одного із філіалів втричі. Всі топ-менеджери буди звільнені одним днем. 

Правило #3: 

«Довіряй, але перевіряй», довіра часто призводить до фінансових зловживань збоку партнерів по бізнесу. Так в одному випадку партнер створив - структуру-клон, на яку перевів більшу частину клієнтів компанії, а партнера залишив ні з чим. Коли партнер почав питати, чому основні фінансові показники погіршились, партнер відповів йому, що зараз несприятлива коньюнктура ринку та значна конкуренція, яка спричинила втрату долі ринку.

Правило #4:

«Шахрайства неможливо уникнути, але можливо мінімізувати суми збитку внаслідок недобросовістних дій третіх осіб за допомогою процедури форензик». 

Так в одному випадку, раптова перевірка форензик допомогла ідентифікувати пов’язані особи на які виводилися кошти, мертві души, на які списувалися щомісячно кругленькі суми коштів та ряд безтоварних операцій за допомогою яких виводились коштів за межі компанії. 

Правило #5:

«Значні розбіжності в заробітках менеджера та активах якими він володіє, вірогідно свідчать про те, що він відчуджує кошти Вашої компанії».

Так в одній компанії- представник рітейлу, топ-менеджер купляв собі дорогі годинники та дорогі машини вартістю багато сот тисяч $ при зарплатні - 5 К$, враховуючи що дане місце роботи було єдиним місцем роботи цього менеджера, такі розбіжності в образі життя та доходах, викликали зацікавлення у начальника служби безпеки компанії. В результаті перевірки, даний менеджер був помічений в відкатних схемах у закупівлях компанії.

Дані 5 правил  повинен знати кожен власник бізнесу❗️

Форензик допомагає компаніям виявити потенційні ризики та розробити стратегії для їх зниження, покращуючи загальне управління ними.

В цілому, впроваджуючи процедуру форензик у своїй компанії Ви покращите управління ризиками, безпеку, дотримання нормативних вимог, загальну цілісність бізнесу та значно заощадите нерви та кошти. 

Форензик - маст хев для кожного бізнесу від малого до великого! 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]