Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями
З чого почати цифровізацію логістики: дорожня карта для власників бізнесу
Пам'ятаєте, як колись ми купували фільми, орендували відеокасети? Або купували квитки в кіно в касі? Сьогодні ми робимо це все онлайн за секунди та кілька кліків. Чому ж залізнична вантажна логістика все ще залишається на рівні початку XX століття, в зоні застарілих, аналогових процесів? Де обмін інформацією та координація між учасниками перевезень відбувається через телефонні дзвінки, листування в месенджерах, багатогодинні наради, а “вершиною технологічної думки” цієї сфери є надсилання листів та таблиць Excel з даними про вантажі або дислокацію вагонів. Від консервації застарілих недосконалих технологій потерпають як власники логістичних активів, так і виробники вантажів, котрі користуються їхніми послугами. Перші – від того, що їхні активи реально працюють лише 20% часу, а решту 80% – перебувають в очікуванні наступної операції або команди людини. Другі – тому що переплачують за такі недосконалі логістичні послуги, адже ⅔ вартості логістики в Україні становлять не витрати на виробництво робіт, а витрати на міжопераційне утримання активів та людей, які дають команди, причому роблять це повільно й не завжди раціонально.
Сьогоднішні обсяги даних, які потрібно аналізувати для прийняття рішень, виросли експоненціально. Наприклад, коли я приносив спеціально на одне велике підприємство таблицю, яка вміщала всі дані всього за місяць щодо роботи його логістичних засобів, то вона була за 5 метрів завдовжки та містила 10 тисяч рядків. І це підприємство тримає зараз купу співробітників, які лише збирають та опрацьовують ці дані. Але людський мозок не здатний миттєво обробляти великі обсяги даних і точно виявляти в них складні залежності, а компʼютер спроможний це робити. Причому він робить це 24 години на добу, не хворіє, йому не потрібні вихідні чи відпустки, у нього немає марнославства, ревнощів, помсти чи інших деструктивних мотивів, його механіка найвищою мірою раціональна. Відтак переведення бізнес-процесів логістики у цифрове середовище, передача функції обміну даними автоматизованим робочим місцям стає беззаперечною необхідністю. Це забезпечує оптимізацію процесів, швидке оброблення даних та зниження витрат.
Проте для багатьох власників бізнесу, які раніше не впроваджували цифрові рішення, цей процес може здаватися складним і ризикованим. Ця стаття — покрокова «дорожня карта», яка допоможе власникам, підприємцям почати цифровізацію логістики правильно та поступово.
“У мене не автоматизований жоден бізнес-процес, і я навіть не знаю, з чого почати”. Я чую такі відповіді не вперше. Раджу почати з наступного. Вам треба подивитися, які точки входу до вашого бізнесу замовлень ваших клієнтів і як ви з ними комунікуєте, в який спосіб. Власнику чи СЕО потрібно подивитися, як до нього приходить споживач його послуг чи товарів, і подумати, чи є цей спосіб на зараз оптимальним, чи не ускладнений він, чи не є він занадто довгим, чи витратним для нього? Раніше, щоб купити квиток у касі попередніх продажів, потрібно було витратити півдня, з залученням декількох причетних, а зараз це секунди. Якщо для прийняття замовлення потрібні люди, подумайте уважно: це справді єдино доступний спосіб? Якщо у вас це не робиться в один клік, подумайте, чому?
Друге. Подивіться, як у вас проходить інформація. Через людей? Пам'ятаєте гру "зіпсований телефон"? Чим вища ваша управлінська піраміда, тим вищі втрати суті при передачі інформації. Запитайте працівників: а де вони беруть ту зовнішню інформацію, яка потрібна для ухвалення рішень, хто її генерує? Якщо пройдете до кінця і побачите, що це робиться людьми вручну, то ви повинні усвідомлювати, що людині властиво помилятися. Введення інформації може бути неточним, невчасним, і навіть навмисне спотвореним. Якщо ваші бізнес-рішення та процеси засновані на інформації сторонніх осіб, що вводиться вручну, це означає — ви залежите від людей на шляху прямування даних, і ці дані апріорі потрапляють до вас із запізненням, відтак ваші рішення на основі цих даних — вже не є адекватними ситуації на момент їхнього ухвалення.
Що робити далі? Дайте завдання працівникам зробити аудит використання ваших активів у часі: скільки часу вони працюють, а скільки стоять в очікуванні, і відразу порахуйте час який вони витратять лише на це завдання. Запитайте співробітників, чому були міжопераційні простої, і (що найважливіше!) знайдіть в собі сили критично підійти до їхніх відповідей, адже працівники виправдовуватимуть, що всі міжопераційні простої ваших активів та ресурсів мали якісь обґрунтування. Ось на цьому етапі варто порахувати: що ви отримаєте, якщо цей міжопераційний час простою ресурсів вдасться скоротити на 10%, потім на 20%, а потім на 50%. Це і стане відповіддю, заради чого треба витрачати свій час, щоб самому зануритися в деталі та прийняти рішення змінити звичну механіку бізнес-процесів. Виміряйте, скільки людиногодин (і скільки грошей) ви витратили на аудит використання своїх активів. І потім, за допомогою будь-якого або запропонованого мною модуля аналітики, можете порівняти, як виглядає аудит активів за допомогою не працівників, а автоматизованих систем. Тоді ви зможете уявити, наскільки це посилить можливості ваших працівників, адже у них з'явиться інструмент, який дозволить їм той же аудит зробити всього за 2 хвилини. Уявіть, яка продуктивність буде у людей і наскільки швидше й ефективніше вони можуть виконувати інші завдання.
Інтернет речей (IoT) дозволяє автоматично збирати дані з обладнання та обробляти їх у цифровому середовищі, значно скорочуючи час, який зараз витрачається на ручний ввід інформації, її обробку та виправлення помилок, які неминуче виникають внаслідок людського фактору, людських ірраціональних рішень.
Як виглядає застосування IoT у залізничній логістиці? Уявіть собі залізницю, де кожен вагон – це розумний пристрій, який передає інформацію про своє місцеперебування, стан виконання ваших зобовʼязань, стан вантажу та інші важливі параметри в режимі реального часу. Це не фантастика, а реальність, яку дарує нам Інтернет речей (IoT). Використання IoT і мережі Sigfox дозволяє забезпечити незалежний моніторинг будь-яких активів (в нашому випадку — вагонів і вантажів) у 70+ країнах світу, зокрема й в Україні. Наші автономні IoT трекери, якими ми оснащуємо вагони, контейнери, тару, обладнання, інші логістичні активи — здатні працювати до 5 років без підзарядки, використовуючи GPS, WiFi та інші методи позиціонування, навіть під час кризових ситуацій, зокрема й у воєнних умовах. Це дозволяє значно підвищити ефективність використання активів, рухомого складу. Оснащені трекерами вагони працюватимуть максимально можливу кількість часу на добу, максимальну кількість часу на рік, а за рахунок підвищення ефективності це зменшить витрати і вагоновласника, і вантажовласника на 10-12%! Інтернет речей може зробити будь-якому предмету чи транспортному засобу цифрового двійника і цей предмет починає самостійно генерувати дані про себе — тоді ви не залежатимете від людей на шляху прямування даних і точно знатимете, що вони до вас потрапляють в ту ж секунду, як з'являються.
Цифрова копія вашого бізнес-процесу з цифровими двійниками ваших активів чи вагонів дозволить вам спостерігати, дистанційно аналізувати й оптимізувати всі процеси у режимі реального часу. А точніше — дозволить вам не(!) спостерігати, бо за всім вже спостерігають ваші автоматизовані моделі! Використовуючи смартфон або додаток, ви зможете отримувати інформацію лише про аномалії, відхилення від запланованих станів замовлень, залученість логістичних активів. За допомогою цифрового двійника можна легко визначити та скоротити простої між процесами, зменшуючи час затримок з кількох днів до кількох хвилин, уникати затримок в обробці замовлень. Вже не кажучи про те, що завдяки цій технології можна замінити тривалі наради та дзвінки швидким обміном даними, що зекономить ваш час, ресурси та нерви.
Цифрова трансформація — це не тільки про технології, але й про зміну мислення і поведінки людей. Найсуттєвіша пересторога, через яку менеджери підприємств з недовірою сприймають концепцію, яку я пропоную — що цифровізація логістики витіснить людей та зробить їхню роботу непотрібною. Насправді ж для компетентних, розумних співробітників цифровізація створить додаткові можливості та конкурентні переваги. Замість виконання рутинних завдань працівники можуть зосередитися на завданнях, що потребують креативу, творчого підходу. Це підвищить їхню цінність, продуктивність і дозволить ефективніше розподіляти час та ресурси. Залучайте працівників до процесу цифровізації, пояснюйте їм переваги нових технологій. Навіть найкращий фахівець, аналітик, фізично не в змозі обробити величезний масив даних, а цифровізація надасть йому цю можливість. Ви немов би даєте працівникові віртуальний шолом і він перетворюється відразу на супергероя, який він впорається зі збільшеними навантаженнями, і не втомиться, і не згорить на роботі.
Людина на день здатна побувати максимум на трьох нарадах. Потім їй день треба осмислювати отриману інформацію, а потім генерувати рішення. І нарада складається з 20, а часом 100 осіб. Уявляєте, скільки людиногодин це поглинає? Якби кожен з учасників був оснащений засобом комунікації та обробки даних та прийняття рішень, вони б зробили за пів секунди той обсяг роботи, який зараз займає 2-3 дні, та ще й могли б це виконати з будь-якого місця планети. Які відчуття були б у цих людей, якщо всю рутинну роботу, обробку баз даних робили машини, а їм би залишилися творчі задачі та стратегічні цілі? Коли на зміну листам у конвертах і факсам прийшла електронна пошта через ПК, це ж прискорило нашу взаємодію? Це такий самий інструмент, коли замість лопати з'явився екскаватор. Нова технологія не витісняє людей, а дає їм сили, швидкодію, необмежену енергію та більше часу собі та сім'ї.
Цифрова логістика – це не ізольований процес, а частина глобального тренду, що має довготривалі позитивні наслідки:
Екологічні: Цифрова логістика може допомогти оптимізувати маршрути, зменшити потребу в придбанні додаткового рухомого складу та знизити шкідливі викиди.
Організаційні: Цифрова логістика дозволяє відстежувати виконання зобов'язань, відстежувати активи, транспорт, вантажі в режимі реального часу, точно прогнозувати їхнє прибуття й відправлення, що створить можливості для довгострокового планування залучення цих активів, планування розподілу пропускних та провізних спроможностей, планування діяльності та розвитку “вузьких місць” підприємств.
Трансформаційні: Цифрова платформа дає можливість співпраці між різними учасниками логістичного ланцюжка. Сьогоднішня аналогова технологія взаємодії не дає можливостей завчасно планувати та фіксувати зобов'язання заздалегідь. Цифрова трансформація здатна змінити це кардинально. Вона дозволить автоматично визначати та обирати, фіксувати угоди та бронювати потужності, розподіляти ресурси та відстежувати виконання завдань в режимі реального часу. Це як зібрати всіх учасників перевізного процесу за одним столом, де кожне рішення миттєво перетворюється на конкретні зобовʼязання і задачі. Цифровізація не лише прискорить і спростить логістику, але й зробить її прозорою та ефективною, примножуючи сили та відкриваючи нові можливості для бізнесів та української економіки.
Уявіть собі світ, де логістика працює бездоганно, де кожен вагон весь час рухається, де кожен вантаж ні на мить не затримується, все відстежується ШІ та ІоТ. Це не фантастика, а реальність, яку дарує нам цифрова ера, яка вже наступила. Впроваджуючи крок за кроком цифрові рішення, ви не просто автоматизуєте процеси – ви будуєте майбутнє. Це не просто інвестиція, а стратегічне рішення, яке дозволить вам вивести свій бізнес на новий рівень. Як власник бізнесу, ви маєте унікальну можливість стати рушійною силою змін, стати піонером нового тренду, який не просто адаптується до змін, а формує їх. Подумайте про це. Почніть із простих кроків і поступово рухайтеся до більш складних рішень. Цифрова логістика – це не просто сукупність технологій, а нова парадигма взаємодії бізнесів, нова парадигма економіки світу. Станьте її архітектором!
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1337
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 648
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 564
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 275
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 138
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 13620
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7650
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4516
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3364
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2163