Вибір на користь сильнішого
Дайте імпульс українській енергетиці
Україна завжди була енергетично потужною державою, і саме атомна енергетика є її фундаментом. Наприклад, українська енергосистема кратно більш розвинута за електричну мережу колишньої РСФСР.
У відносно мирний час українські АЕС забезпечували 50% споживання електроенергії. Після масованих російських атак на українську енергетику її атомний компонент забезпечує близько 60% усієї електроенергії країни.
Ми всі переконані в переможному завершенні війни і успішній післявоєнній відбудові. Проте, процес відбудови вимагатиме багато енергії, тому споживання електроенергії з сьогоднішнього мінімуму має вирости швидко та якісно.
Відповідно, про перспективи стрімкого збільшення потужності енергосистеми потрібно думати уже сьогодні. Очевидний пріоритет – вуглецевонейтральна енергетика. Давайте скажемо відверто, що будувати вугільні ТЕС більше ніхто не буде. Зараз нам потрібні відновлювані джерела енергії. Однак чи здатні лише «зелені» електростанції забезпечити потребу нашої економіки – питання дискусійне.
Нам потрібно зробити вибір на користь оптимального сценарію розвитку енергетики в Україні. Ми маємо досвід Німеччини, яка закрила АЕС і перевела себе на газ і ВДЕ, і досвід Франції – де 70% електроенергії виробляють АЕС. ФРН стала залежною від російського газу – нотатка на полях.
Представники української влади уже не раз заявляли про наміри розвивати атомну енергетику. Це логічно: її потужності належать державі, і в Україні велика кількість спеціалістів, здатних будувати і обслуговувати атомні об’єкти.
Нині актуалізувалося питання про добудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС, які почали зводити ще за СРСР. За даними Енергоатому, один блок готовий на 80%, інший на 25%.
Вони будувалися (як і всі решта наших атомних блоків) за радянською технологією ВВЕР-1000. На це були витрачені мільярди доларів, і просто так їх списувати не варто. До прикладу, новий атомний блок американського Westinghouse, якщо його зводити з нуля, обійдеться в $8-10 млрд. Відповідно, добудова одного блоку Хмельницької АЕС обійдеться в $1-1,5 млрд.
З очевидних переваг - добудова енергоблоків дозволить Україні зменшити залежність від імпорту енергоресурсів. Додаткові атомні потужності дадуть можливість не лише забезпечити внутрішній ринок, але й стати надійним експортером електроенергії до країн ЄС, якщо виникне її надлишок. Це не лише посилить нашу економіку, а й зміцнить геополітичні позиції України в регіоні.
Західні партнери в цілому підтримують плани України щодо розвитку атомної генерації. Вони готові надавати фінансову, технологічну та експертну допомогу.
З мінусів – навіть при 80%-й готовності енергоблока на Хмельницькій АЕС, мінімальний термін для завершення будівництва – 2,5-3 роки. В контексті АЕС це мізерний строк, однак не варто скидати фактор війни.
Перефразовуючи відому схему про базис та надбудову, енергетика — це основа, а сильна енергетика робить сильнішою нашу державу.
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Изменения в порядок оформления отсрочки. Постановление 1558 и 560 Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов 22.01.2025 09:26
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11836
-
"Січневий яйцепад". Хто обвалив ціни на яйця
Бізнес 3371
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2867
-
TikTok погодиться на угоду, щоб залишитися доступним у США
Бізнес 1969
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 1961