home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
12.11.2024 05:31

Гра в імітацію

Політолог та викладач, директор "Інституту світової політики"

Навіщо росіянам знадобилися ранкові "імітаційні пуски" по наших енергетичних об’єктах?

Вночі з 10 на 11 листопада ворог підняв у повітря 14 бортів стратегічної авіації. «Укренерго» превентивно почало вводити обмеження споживання практично по всій країні, щоб убезпечити енергосистему від ризику системної аварії внаслідок обстрілу ключових вузлів енергетики.

Проте загроза обернулася імітацією пусків, і всі 14 літаків повернулись назад на свої аеродроми.

Росія не здійснює масовані атаки на ключові вузли енергосистеми вже протягом двох з половиною місяців. Остання подібна атака була 26 серпня. З того часу енергосистема достатньо відновилася: два місяці країна живе без відключень світла.

Причин цьому кілька. Перша – це те, що ремонтна кампанія, в першу чергу на генеруючих обʼєктах, пройшла більш-менш успішно. Звісно, не без труднощів, проте працювали ремонтники цілодобово. Зі зрозумілих причин Україна не розкриває обсяги відновлених ГВт, але всі ми розуміємо, що наші енергетики провели надзвичайну роботу.

Друге – це наявність атомної енергетики. АЕС – це основа нашої енергосистеми. Це 60% виробництва. Ми всі пам’ятаємо, як достроковий вихід блоку АЕС з ремонту влітку двічі рятував країну від жорстких графіків відключення.

Міністерство палива та енергетики та НАЕК «Енергоатом» прагнуть забезпечити роботу взимку на повну потужність  всіх 9 доступних блоків АЕС.

Це дає надію, що якщо відключення і будуть – то мінімальні і лише в окремі дні. Державний атом сьогодні відіграє ключову роль в стабільності системи – і це факт. Держава декларує прагнення розвивати атомну генерацію і намагається залучити підтримку Заходу щодо проєкту Хмельницької АЕС. Навколо нього буде ще чимало суперечок, що очевидно. Варто звернути увагу і на безупинний ядерний шантаж з боку Росії. У Кремлі добре розуміють значення атомної енергетики для стабільності енергосистеми України.

Третє – це можливість імпорту з ЄС. Сьогодні Україна може імпортувати 1,7 ГВт, хоча по факту використовує 300-400 МВт. На це є свої причини насамперед економічні. Рівень цін в Україні штучно обмежений НКРЕКП, що заважає вільному комерційному імпорту з ЄС, де ринкові ціни значно вищі.

Проте понад 50 днів українці живуть без відключень. І це був час, коли було потрібно підготуватися до різних сценаріїв, від рівня квартира до рівня мегаполіс.

Маємо надію, що в разі відсутності масованих ракетних атак Україна пройде зиму з мінімальними обмеженнями енергоспоживання в екстремально холодні дні. Тоді знадобляться дисципліна, спокій, суперсвідоме та відповідальне споживання.

Саме тому Росія і тримає свою стратегічну авіацію зарядженою і готовою атакувати нашу енергетику. Без нових обстрілів Україна, завдяки АЕС, імпорту і відновленим ТЕС і ГЕС скоріш за все зможе пройти зиму.

Сьогоднішні «імітаційні пуски» — це скоріше шантаж Кремля і демонстрація погроз в їхньому діалозі з новообраним президентом Трампом та його адміністрацією. Своєрідний примус України до переговорів. І наша відповідь повинна бути чіткою та переконливою.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи