Чи потрібно реєструвати власну торговельну марку?
Найбільш поширеними і часто використовуваними об’єктами права інтелектуальної власності є торговельні марки.
Чинне законодавство України містить декілька визначень зазначеного об’єкту.
Так, Цивільний кодекс України містить Главу 44, яка регулює права інтелектуальної власності на торговельну марку. Відповідно до ст. 492 ЦК України, торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.
Разом з тим, у Законі України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», вживається термін знак для товарів і послуг. Ст. 1 вказаного Закону тлумачить знак для товарів і послуг як позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.
Слід звернути увагу, що поняття «торговельна марка» і «знак для товарів і послуг» є тотожними. Після проведення реєстраційної процедури торговельної марки правоволоділець – особа, яка має намір зареєструвати торговельну марку, отримує охоронний документ – Свідоцтво на знак для товарів і послуг. Це і є той документ, що засвідчує Ваше право використовувати торговельну марку.
Які причини обумовлюють необхідність реєстрації торговельної марки?
1. Торговельна марка – це засіб індивідуалізації товарів і послуг, тобто можливість відрізнити товари і послуги одного виробника від однорідних товарів і послуг інших виробників. На сьогоднішній день на ринку існує значна конкуренція виробників, які намагаються всіма можливими способами привернути увагу споживачів. Для цього витрачаються чималі суми коштів для розроблення власних впізнаваних торговельних марок, їх рекламування та просування. Більшість споживачів надасть перевагу продукції відомої торговельної марки, навіть якщо така продукція є новою на ринку.
2. Зареєстрована торговельна марка слугує одним із засобів захисту від недобросовісної конкуренції. Якщо Ви виробляєте продукцію або надаєте послуги і використовуєте для маркування власне позначення, то доцільним буде зареєструвати таке позначення в якості торговельної марки. В іншому випадку Ваші конкуренти можуть почати маркувати Вашим позначенням власну продукцію, відбираючи Ваших клієнтів. Як наслідок, Вам потрібно буде витратити кошти і власний час на припинення порушення з боку Ваших конкурентів. Слід зауважити, що ст. 495 ЦК України передбачає виключне право перешкоджати неправомірному використанню торговельної марки, в тому числі забороняти таке використання. Але таке право належить правоволодільця саме зареєстрованої торговельної марки.
3. Торговельна марка як нематеріальний актив. Відповідно до ст. 157 Господарського кодексу України, право інтелектуальної власності на торговельну марку може бути передано як вклад до статутного капіталу суб'єкта господарювання. Крім того, торговельна марка може виступати об’єктом ліцензійного договору, договору комерційної концесії (франчайзингу). Таким чином правоволоділець може самостійно використовувати власну торговельну марку і отримувати додаткові прибутки у вигляді роялті, паушальних платежів тощо за надання у використання іншим особам. Як об’єкт цивільного обігу, торговельну марку можна продати за договором купівлі-продажу або включити до договору застави.
4. Реєстрація торговельної марки для отримання домену «.ua». Домен першого або другого рівня має низку переваг перед доменом третього або, наприклад, п’ятого рівня: викликає більшу довіру у користувачів, коротший та легше запам’ятовується, сприяє формуванню іміджу бренду і т. п. Згідно з чинним законодавством України, домен першого рівня «.ua», доменні імена виду firma.ua можуть зареєструвати при наявності у Вас свідоцтва на знак для товарів і послуг, щодо тієї торговельної марки, яку Ви плануєте включити в доменне ім’я.
Переоцінити значення власної торговельної марки важко. Вона дозволяє привернути увагу потенційного споживача, а в подальшому відрізняти товари або послуги від аналогічних товарів і послуг інших виробників, що дозволяє зайняти окрему нішу на ринку. Реєстрація торговельної марки має низку переваг: використання не тільки у своєму бізнесі, а й можливість надати у використання іншим особам; додаткові прибутки; захист від недобросовісної конкуренції; запобігання порушенню прав інтелектуальної власності.
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов вчора о 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович вчора о 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак вчора о 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак вчора о 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко вчора о 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін вчора о 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова вчора о 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 23.12.2024 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 23.12.2024 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 23.12.2024 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 23.12.2024 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 23.12.2024 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1433
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 743
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 382
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 252
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 13875
-
П'ятірка найкасовіших різдвяних фільмів в історії: класика святкового кіно
Життя 11474
-
Кабмін продовжив на місяць усі бронювання через кібератаку на реєстри
Бізнес 5606
-
Індекс "різдвяного кошика": вартість святкового столу зросла на 23% за рік
Бізнес 4818
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 3453