Короткозорість по ЄСВ
Якщо ще 5 млн працездатного населення полишить країну в пошуках більш сприятливого ринку праці, то Пенсійний фонд збанкрутує і при 100% ставці ЄСВ
Обговорення Бюджетної декларації від Мінфіну «затьмарило» решту новин у податковій сфері. Причина зрозуміла – декларація йде врозріз із затвердженою урядом Національною економічною стратегією та веде до непрямого підвищення оподаткування. Але хотів би звернути увагу на один з «перлів» ідеолога посилення податкового тиску Данила Гетманцева, який експерти не прокоментували.
Кілька тижнів тому Гетманцев заявив під час інтерв'ю, що від скорочення єдиного соціального внеску (ЄСВ) в 2016 році Україна «недоотримала 4,8% від ВВП». Далі Гетманцев використовує цей аргумент як підтвердження тому, що скорочення податків не призводить до детінізації. Він також звинувачує скорочення ЄСВ у дефіциті Пенсійного фонду.
Тези Гетманцева є або свідомою маніпуляцією, або ознакою його нерозуміння ситуації в цілому. Поясню двома контраргументами.
Перше. Будь-які зміни державної політики – в тому числі в податковому законодавстві – не призводять до миттєвого результату. Завжди є відтермінований ефект, певний «лаг», коли реформа спрацьовує. Говорити про результати лише в рік запровадження реформи – некоректно. Треба показувати кількарічний тренд.
Друге і найголовніше. Якщо подивитись на реальні зміни в довготерміновому вимірі, то обґрунтування від Гетманцева розлітається на шматки. Тому що після просідання в 2016 році ЄСВ почав зростати і значно перевищив результати 2015 року, не кажучи про 2016 р. Наприклад, порівняно з 2015 р. надходження за ЄСВ зросли на 58%, а порівняно з 2016 р. так взагалі на 123% – більше ніж удвічі.
Це демонструється також паралельним трендом зростання надходжень від ПДФО. В 2016 році частка надходжень від ПДФО у ВВП зросла на 0,8% порівняно з попереднім роком – до 5,8%. А станом на 2019 рік вона збільшилась до майже 7%. Це при тому, що ВВП зростав теж. Тобто, скорочення податків призвело до детінізації.
Наостанок хочу додати щодо дефіциту Пенсійного фонду. До сих пір не проведено незалежний міжнародний аудит, хоча це планувалось зробити минулого року. Аудит показав би справжній дефіцит, а не те, що малюють чиновники. Але найголовніше те, що при солідарній пенсійній системі та нинішній демографічній ситуації накопичення дефіциту державного пенсійного фонду є неминучим. Адже в Україні кількість працюючих людей працездатного віку скорочується та скоро наблизиться до кількості пенсіонерів. Це відбувається через низьку народжуваність та високу смертність, а також через трудову міграцію.
Важко знайти аргументи залишатись для людей у той час, коли продовжується та навіть посилюється податковий тиск на малий бізнес. Можливостей «стати на ноги» в Україні стає менше. Тому якщо ще 5 млн працездатного населення полишить країну в пошуках більш сприятливого ринку праці, то Пенсійний фонд збанкрутує і при 100% ставці ЄСВ. Цікаво, якою статистикою тоді буде виправдовуватись Гетманцев?
- Додаткові витрати за сімейним законодавством: як не програти сімейний спір Леся Дубчак 20:03
- Професія адвоката: як зберегти ментальне здоров’я у світі юридичних викликів Світлана Приймак 16:26
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3039
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2458
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2229
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2192
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2157