Запаморочення від успіхів: українська версія
Чи зросте ВВП надалі, буде залежати від реального, а не декларативного втілення економічної стратегії до 2030 року.
Влада в Україні останні місяці випромінює оптимізм: то надходження від податків зросли на кілька відсотків вище плану, то «вперше в історії схвалено бюджетну декларацію» на три роки наперед. Водночас, тишком-нишком пройшла інформація про те, що в І кварталі 2021 року ВВП України скоротився на 2%. Чи зросте ВВП надалі, буде залежати від реального, а не декларативного втілення економічної стратегії до 2030 року. А щодо цього є певні сумніви.
Економічну стратегію уряд затвердив навесні цього року. Я вітав цей крок, тому що такий документ має бути «маяком» для решти планів уряду та урядових установ, в тому числі податкових. Адже має бути якась визначеність для підприємців та інвесторів. Але вітав із одним застереженням – рішення мають містити конкретні кроки, які сприяють економічному зростанню. Наприклад, з року в рік повторюється мантра про "зменшення податкового навантаження на бізнес" і «розвиток малого та середнього бізнесу», зокрема. Чи є це в Бюджетній декларації на 2022-2024 роки, яку озвучив позавчора Міністр фінансів?
На жаль, знову ні. Так, є цифри щодо збільшення темпів зростання реального ВВП з 3,8% до 5%, щодо зниження рівня безробіття з 8,5% до 7,8% та збільшення середньомісячної зарплати з 15 тис. до 19 тис гривень. Але рішень знову немає. Тим більше, деякі положення економічної стратегії взагалі проігноровано.
Для мене це особливо очевидно в податковій сфері. Адже Стратегія зафіксувала плани «зниження дискреційності податків та рівня податкового навантаження». В Бюджетній декларації також зазначено про наміри «стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу». Жодних планів скоротити податки в трирічному горизонті планування не спостерігається.
Навпаки, податки зростатимуть. Адже уряд планує зростання доходів бюджету на третину. Так, напряму ніхто не пише та не заявляє, що підприємці малого та середнього бізнесу та громадяни заплатять більше податків. Але, як відомо, посилення оподаткування великого бізнесу та підвищення мінімальної зарплатні впливає, в кінцевому рахунку, на всіх.
Наприклад, Уряд планує збільшити акциз на тютюнові вироби, а також рентні платежі на видобуток залізної руди – в півтори рази, з 8 до 12% – та на нові газові свердловини. За моїми розрахунками, такого підвищення акцизу та ренти недостатньо, щоб досягнути цільового зростання доходів бюджету. Очікувані бюджетні надходження є невиправданими та завищеними.
Варто не забувати також, що зростання «мінімалки» тягне за собою відповідне зростання ЄСВ для ФОП. Такий крок навряд чи варто вважати стимулом для малого та середнього бізнесу.
До речі, слідкуємо за логікою уряду: з одного боку різні адміністрації роками говорять про необхідність нарощення власного видобутку природного газу, для чого потрібні нові свердловини через виснаження існуючих. А з другого боку – уряд підвищує рентні платежі саме на нові свердловини. Дуже «добре» стимулювання інвестицій у власний видобуток газу. Також сюди можна додати екологічний податок: у Декларації проголошене його багатократне збільшення для стимулювання переходу на більш екологічні види виробництва, проте у таблиці до 2024 року податок залишається незмінний. Цікаво, що на це скажуть міжнародні партнери України, які боряться проти змін клімату?
Підвищення ренти, акцизів і «мінімалки» буде перекладено на плечі кінцевих споживачів. Отже податків громадяни заплатять більше. А необґрунтовано високі сподівання на підвищення доходів бюджету створюють небезпеку, що прийняті показники доходів будуть аврально закриватись за рахунок введення нових податків для малого бізнесу чи з населення. Не дарма ж Гетманцев і Ко постійно повторюють, що в нас надто низький ПДВ?
Що ми маємо «на виході» з Бюджетної декларації? На мою думку, піар і продовження окозамилювання. Наприклад, Уряд називає її першою в історії, але такі трирічні бюджетні програми приймають з 2016. Тільки тоді вони називались «бюджетними резолюціями». Тодішнє нововведення не дало жодних ефектів, тому що річні бюджети затверджувались, ігноруючи трирічну резолюцію. Перейменування «резолюцій» в «декларації» доречно хіба що з точки зору чесної назви –навряд чи вони будуть виконуватись.
Мені сумно те, що урядовці продовжують пошук способів «зістригти» з української економіки замість створення можливостей для її розвитку. Незважаючи на те, що переможна передвиборча програма 2019 року містила багато натяків на ліберальні реформи, ми цих реформ не бачимо. Поки що український бізнес витримує навантаження, що призводить до «запаморочення від успіхів» у прибічників посилення фіскального тиску. Але який цей запас міцності? Про це урядовці не говорять.
На моє глибоке переконання потрібно спочатку створити середовище максимального сприяння розвитку підприємництва та залучення інвестицій. Для цього потрібно знизити ставки податків і максимально спростити їхнє адміністрування, як це робили Сінгапур і Південна Корея в 1960-ті та зараз роблять Об'єднані Арабські Емірати. При цьому слова, записані в наших стратегіях і деклараціях, нарешті почнуть збігатись з ділом. Що міжнародні інвестори, до речі, дуже цінують.
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1375
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 671
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 293
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 174
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7946
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2813
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 2679
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2454
-
Смак Різдва з усього світу: від панетоне й штолена до маринованого оселедця
Життя 2037