Очікувані тенденції для економіки України у 2023 році
Немає сумнівів, що 2023 рік буде важким, але слід очікувати й певних позитивних тенденцій, у цьому блозі розберемося яких саме.
Наступного року економічний стан нашої держави буде багато в чому залежати від допомоги міжнародних партнерів, адже видатки на армію та соціальний захист населення встановлюють рекорди. Уряд готується до складного відновлення після першого року повномасштабної війни, значного скорочення економіки та руйнування інфраструктури. Немає сумнівів, що 2023 рік буде важким, але слід очікувати й певних позитивних тенденцій, у цьому блозі розберемося яких саме.
За даними Міністерства економіки України, падіння ВВП за 9 місяців поточного року складає 30%. Таке різке скорочення неможливо нівелювати впродовж короткого періоду часу. Світовий банк змінив свій прогноз на відновлення України в наступному році з 2,1% до 3,3%. Міністерство фінансів має декілька варіантів — від песимістичних до оптимістичних, але реалістичний варіант передбачає близько 5% відновлення ВВП. При цьому, очікується, що рівень інфляції знову буде вищим за 20%. Водночас бюджет на 2023 рік прийнято з очікуваною інфляцією в 30%. Такий прогноз пов’язаний з порушенням шляхів постачання, руйнуванням інфраструктури та промислових виробництв.
ІСЦ (станом на кінець періоду, % р/р) та інфляційні цілі. Джерело: НБУ
Згідно з Forbes, чверть представників Європейської Бізнес Асоціації очікують погіршення економічної ситуації, половина з них розраховує на часткове покращення, а 20% навіть планують інвестувати у свої проєкти понад $3 млн. Серед факторів, які найбільше бентежать підприємців, перші три сходинки займають: війна та її наслідки, високі ціни на сировину та матеріали, а також недостатній попит. Цілком очікувано, що, зі зменшенням інтенсивності воєнних дій, ділова активність буде зростати, адже умови сприятимуть цьому.
Жовтневий інфляційний звіт від НБУ передбачає повернення економіки до зростання в межах 4-5% в наступні два роки. Такі висновки базуються на очікуванні звільнених територій країни від російських загарбників, адаптація бізнесу до роботи в умовах війни та відкриття портів для “зернового коридору”. Проте є і фактори, які, як очікується, будуть гальмувати темпи відновлення економіки країни: велика міграція працездатного населення та знищення промислових потужностей.
Прогнозується, що рівень безробіття цього року сягатиме 30%, але з відновленням економічної активності він буде знижуватися. Цьогорічні заробітні плати скоротилися на чверть з урахуванням інфляції, проте вже наступного року вони перевищать довоєнний рівень і зростуть на третину. Приблизно на стільки ж зарплати виростуть і у 2024 році — на 28%. Цьогорічний дефіцит бюджету склав чверть від ВВП, очікується, що він буде знижуватись і вже у 2024 році буде складати не більше 12% від ВВП.
У варіанті бюджету, який ухвалила Верховна Рада, курс долара на кінець року прогнозовано на рівні 45,8 грн, при тому, що перший варіант бюджету бачив його за ціною 50 грн. Середньорічна ціна валюти залишилася без змін на рівні 42.2 грн. Також в остаточному варіанті бюджету державні доходи збільшилися на 50 млрд грн, а видатки на 66,8 млрд грн, при зниженні рівня очікуваної інфляції з 30% до 28%. Такі значення пояснюються більшою впевненістю в підтримці міжнародних партнерів.
Наступний воєнний рік справді буде далеким від нормальних економічних показників, але це навряд чи стане більшим потрясінням, ніж початок повномасштабного вторгнення. Стрімке відновлення — менш ймовірний варіант, особливо за умови продовження воєнних дій. Для прикладу ЄБРР в травні прогнозував зростання економічного розвитку на 25% у 2023 році, а в останньому звіті цей показник зменшився до 8%. Уряд дивиться на це з реалістичної точки зору, тому навіть не запланував гроші у бюджеті на проведення чергових парламентських виборів. Майже всі економічні показники залежать від воєнної ситуації, тому варто бути готовими до всіх можливих варіантів подій.
- Реальный кейс: как удалось оспорить незаконную мобилизацию и закрыть уголовное дело Віра Тарасенко вчора о 16:11
- "Ценз осілості Портнова" і українців, що виїхали за кордон від війни - що спільного? Валерій Карпунцов 23.08.2025 20:46
- Штраф як фіскальний інструмент: де межа між правопорядком і свавіллям? Олександр Рось 23.08.2025 18:34
- Профайлінг у бізнесі України: як підвищити ефективність та знизити кадрові ризики Василь Фенчак 23.08.2025 12:29
- О причине возникновения технологической цивилизации Володимир Стус 23.08.2025 00:59
- Представник Ватикану у Польщі нагородив рашистського посла Андрєєва Володимир Горковенко 22.08.2025 21:51
- Баланс між контролем та гнучкістю Сильвія Красонь-Копаніаж 22.08.2025 21:06
- "Штаб у Лондоні" чи виборчий штаб на Банковій? Дана Ярова 22.08.2025 18:45
- Тварина не іграшка: етичний погляд на "лікування" за допомогою улюбленців Ольга Духневич 22.08.2025 16:57
- Проблеми особистої ефективності Олександр Скнар 22.08.2025 09:44
- Закон про лобіювання. Що має знати бізнес? Віталій Соловей 21.08.2025 00:08
- Тайм-менеджмент для зайнятих: Як знайти час на все, що важливо Олександр Скнар 20.08.2025 16:35
- Що не так із управлінням водними ресурсами в Україні Олег Пендзин 20.08.2025 10:54
- Айсберг корпоративної безпеки Ігор Шевцов 20.08.2025 10:19
- Замість ліквідації – фаховість: недбала експертиза НАБУ стала загрозою для інвестклімату Микола Ореховський 19.08.2025 16:43
- Замість ліквідації – фаховість: недбала експертиза НАБУ стала загрозою для інвестклімату 518
- Пільги для пенсіонерів 279
- Їжа майбутнього "з пробірки": що з’явиться в українському меню першими? 222
- "Ценз осілості Портнова" і українців, що виїхали за кордон від війни - що спільного? 195
- Закон про лобіювання. Що має знати бізнес? 176
-
Назад на роботу після військової служби. Як повертати ветеранів на їх попереднє місце роботи
12421
-
Трамп зупинив будівництво майже готового офшорного вітропарку данської Ørsted у США
Бізнес 10510
-
В які країни їдуть вчитись українські абітурієнти – все про освіту за кордоном
Життя 6610
-
Як знайти свого психолога: історія Соломії Вітвіцької та поради гештальт-терапевтки
Життя 4597
-
Закарпатська ОВА розповіла про варіанти відновлення виробництва на заводі Flex
Бізнес 3987