State Treasury Shutdown або #Cybergeddon-UA v2.0: who is Mr.Robot?
Події останній днів, що відбувались навколо інформаційних систем Мінфіну та Дрежказначейства, ще раз прославили Україну черговим гучним кіберінцидентом який із впевненістю ввійде в підручники із кібербезпеки та презентації всіх полісімейкерів в галузі безп
Події останній днів, що відбувались навколо інформаційнихсистем Мінфіну та Держказначейства, ще раз прославили Україну черговим гучнимкіберінцидентом який із впевненістю ввійде в підручники із кібербезпеки тапрезентації всіх полісімейкерів в галузі безпеки.
У березні 2016 року мав нагоду вивчати основи інтернетдипломатії у AnnenbergSchool for Communication and Journalism Університету південної Каліфорніїде найбільш читаємий у Вашингтоні політолог, авто теорії «м’якої влади», тапрофесор Гарвардського університету Джозеф Най (JosephNye) у своїй презентації повідав важливість формування культурикібербезпеки на прикладі BlackEnergyShondown case, або випадку взлому системи управління подачі електроенергіїу Прикарпаття обленерго. Вже немає нічого дивного в тому, що увагу до випадків проникненнядо інформаційних систем притділяють не тільки експерти із ІТ, але і особи, щодолучені до формування стратегії розвитку держави, системи державного управліннята колективної безпеки. В тім того, навіть у останній роботі з міжнароднихвідносин Генрі КісінджераWorld Order, у розділ, що присвячений розвитку технологій та їх впливу насвітовий порядок поряд із аналізом сучасних проблем із ядерним озброєннямнаводиться порівняльний аналіз впливу кібер технологій на світовий порядок.Тобто, сучасні супердержави питання кібезброї та кібебезпеки вже приділяютьуваги на рівні із поширенню та використанню ядерної зброї.
Так, що ж трапилось в Мінфіні та Держказначействі і якіуроки для світової спільноти дасть цей інцидент. З інформації доступної ізвідкритих джерел, форумів та обговорень у соцмережах події відбувались у такійпослідовності.
Вранці 6 грудня, деякі працівники Держказначействапомітили дивну роботу своїх комп’ютерів, деякі засисали, переставаливідповідати на пристрої введення та перезагружатись. Після чого інформація надиску С комп’ютера, із операційною системою та робочими документами виявлявсязнищено. Це пов’язують із зараженням комітетів мережі Держказначейства вірусомякий задіював зловмисний алгоритм KillDisk, мало того антивірусне забезпечення ESETv5 встановлене в казначействі виявилось неефективним. Поряд з цим, зловмисникиотримали доступ до адміністративної панелі управління доменним ім’ям веб сайту казначействаі змінивши налаштування DNS перенаправили всіх користувачів на сайт www.whoismrrobot.com який присвячений відомому серіалупро хакера-«Робіг Гуда» який рятує світ від змови інтернет корпорації.
Оцінивши критичність ситуації цілком логічно, щоадміністратори систем держказначейства та мінфіну прийняли рішення відключитисистеми від інтернету та дали команду всім працівникам негайно вимкнути всю комп’ютернутехніку. Саме про це писали працівники ДКУ на форумах, що комп’ютеривимкнені і персонал відпущених додому. За не прямими ознаками можна такожстверджувати, що була зупинена система обслуговування бюджету та платежів АС «Казна»,оскільки, інформаційна система ДФС не дозволяла реєструвати податкові накладнічерез відсутність інформації про зарахування коштів на спецрахункидержказначейства. Таким чином, буда зупинена робота всіх бюджетів, зупиненіплатежі, що є кібергеддоном системи державних фінансів, який тривав 2 доби. За інформацією,яка надійшла 9 грудня, роботу веб-сайтів відновлено, почали проходити платежі,хоча не правда, робота не всіх місцевих бюджетів та територіальних відділеньДКУ відновлено.
Отже, можна стверджувати, що зловмисники отримали доступудо значної кількості комп’ютерів у мережі держказначейства, їм вдалосьперехопити паролі доступу до управління веб сайтом, а також запустити програмипо самознищенню інформації на персональних комп’ютерах працівників служби.Цілком ймовірно, що такі дії не могли відбутись швидко, і як з випадком Прикарпаттяобенерго, зловмисники готувались заздалегідь.Крім того, до їх рук могла потрапити інформація з обмеженим доступом, щовимагає ретельної перевірки системи, та виявлення переліку скомпрометованихданих.
Представники уряду у офіційних заявах, а також значна кількістьекспертів долучених до податкової реформи воліли пов’язати те, що відбулось ізспробою голови ДФС зберегти сервери податкової під своїм контролем дискредитуючиМінфін тим, що він навіть веб сайту не може дати ладу, бо саме в цей момент парламентмав розглядати законопроект присвячений податковій реформі. Але, такі заяви, цілкомймовірно є далекими від істини. 8 грудня уряд виділив також із резервного фонду80 млн.грн. для модернізації інформаційних систем Мінфіну та ДКУ, звісно пізно,але можливо це дозволить їм впровадити сучасні хмарні технології, що унеможливлятьповторення ситуації.
Уваги потребує інформація ФСБ РФ, яка 2 грудня на своємусайті розмістила повідомленняпро те, що іноземними спецслужбами готується кібератака на фінансову інфраструктуруРФ починаючи з 5 грудня. Пізніше, 9 грудня Ростелеком відзвітувавпро успішно відбиту DDoS атаку яка мала місце 5 грудня. Це сталось за день доінциденту в Україні, чи пов’язані ці інциденти і хто ж наслідив удержказначейству має показати детальний звіт який сподіваємось скоро будеоприлюднено, що є вкрай необхідним через ризик повторення ситуації в іншихдержавних органах.
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1374
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 669
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 285
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 166
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7873
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2654
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 2374
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2371
-
Смак Різдва з усього світу: від панетоне й штолена до маринованого оселедця
Життя 2026