Хто стоїть за податковою пільгою розміром у 19 млрд грн?
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11090, що підвищує акциз на тютюн, незважаючи на суперечності з міжнародними зобов'язаннями України.
4 грудня Верховна Рада проголосувала в цілому за законопроєкт № 11090 про підвищення акцизного податку на тютюнові вироби, який має на меті покрокове збільшення ставок акцизного податку на сигарети до рівня, який мінімально визначений Директивою 2011/64/ЄС. “За” віддали свої голоси 237 нардепів. Цим законом ставки акцизних податків будуть прив’язані до курсу євро і поступово наближатимуться до мінімальних вимог ЄС.
Ініціатором законопроєкту виступило Міністерство фінансів України, яке залучило до його розробки представників тютюнових компаній. Представниками на робочих групах була заступниця Міністра фінансів України Світлана Воробей та директор Департаменту Мінфіну Овчаренко Віктор.
Такі дії очевидно суперечать міжнародним зобовʼязанням України відповідно до статті 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, які забороняють співпрацю з тютюновою індустрією під час розробки політики охорони громадського здоровʼя до яких входить акцизна політика: “Під час розробки та здійснення своєї політики охорони громадського здоров'я з боротьби проти тютюну Сторони діють таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості відповідно до національного законодавства”.
Стаття 4 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» №2899-IV визначає принцип пріоритетності політики у сфері охорони здоров'я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з тютюновою промисловістю.
Законопроєкт № 11090 розглядався на двох робочих групах: 15.10.2024 року та 22.11.2024 року.
На засіданні робочої групи 22 листопада голова комітету Данило Гетманцев заявив, що комітет підтримує податкові пільги для ТВЕН, посилаючись на рекомендації Міжнародного валютного фонду. Проте МВФ у відповідь на запит Міністерства фінансів зазначив, що рекомендований діапазон акцизу на ТВЕН становить 45-90 євро за 1000 штук, що не суперечить підвищенню акцизу на рівні із сигаретами
Під час доопрацювання законопроєкту народні депутати Олексій Устенко, Марʼян Заблоцький, Андрій Мотовиловець (Слуга народу) і Альона Шкрум (Батьківщина) просували надання податкових пільг для ТВЕН, представляючи інтереси тютюнової індустрії.
На засіданні Комітету їхню позицію також підтримали депутати з непрофільних комітетів Галина Янченко, яка маніпулювала фактом стосовно того, що ТВЕНи є менш шкідливими, аніж звичайні сигарети та опиралась на економічні чинники стосовно частки нелегального ринку. До підтримки останніх тез також долучився Олексій Мовчан, заступник голови Комітету економічного розвитку. Цю ж позицію підтримує нардеп від Слуги Народу, голова Комітету ВР з питань економічного розвитку, уродженець Москви, Дмитро Наталуха.
Міністерство фінансів України та зазначені депутати користувалися даними тютюнової індустрії та проігнорували дані Всесвітньої організації охорони здоровʼя, яка однозначно зазначає, що немає жодних доказів того, що ТВЕН є менш шкідливими, ніж традиційні тютюнові вироби і з огляду на це ТВЕН слід оподатковувати за тією ж ставкою, що й звичайні сигарети”.
Світовий банк з посиланням на аналіз фахівців Віденського інституту міжнародних економічних досліджень вказує на те, що знижка на акциз для ТВЕН призведе до передчасної смерті додаткових 22 тисяч українців внаслідок хвороб спричинених вживанням тютюну. Крім того, фахівці інституту підрахували, що запропонована Мінфіном модель підвищення акцизів на тютюнові вироби призведе до відновлення зростання епідемії вживання тютюну після 2026 року.
Експерти ГО “Життя” розрахували, що знижка 25% на ТВЕН у порівнянні з сигаретами призведе до недоотримання Держбюджетом України близько 3 млрд грн у 2025 році, 19 млрд грн за 2025-2028 рік та щонайменше 7 млрд грн за кожен наступний рік.
Щодо тенденцій споживання ТВЕН, варто зазначити, що згідно з Всеукраїнським опитуванням «Вживання тютюнових і нікотинових виробів та ставлення до антитютюнових заходів», яке проводилося Київським міжнародним інститутом соціології у вересні-жовтні 2024 року в рамках регулярного «Омнібусу» на замовлення ГО «Життя», тенденція до споживання тютюнових виробів електронного нагрівання зростає, особливо серед молоді віком 18-29 років.
Неважко припустити, що податкова преференція для ТВЕНів вплине на різницю в ціні, що сприятиме залученню нових споживачів серед молоді до епідемії вживання тютюну.
До цієї причини зростання споживання ТВЕН аналітики також додають винятки щодо реклами брендів, ароматизатори, відсутність графічного медичного попередження на упаковках ТВЕН та пристроїв для їх використання.
Антикорупційний штаб активно відстежує дії народних депутатів та посадовців щодо просування інтересів тютюнової індустрії. Дії цих депутатів, часто із непрофільних комітетів демонструють "лобіювання" інтересів тютюнових компаній, яке шкодить здоров'ю українців. Нагадуємо, що в середньому за рік 130 тис. українців помирають від хвороб, спричиненим курінням.
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 234
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 149
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 138
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 125
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 17639
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
13255
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 12691
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 5919
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 5124