Досвід Сінгапура і Лондона – ключ до побудови в Україні "розумних" міст
На першому місці - розумна нація.
Україна поки не є передовою країною в реалізації концепції smart city. Більшість українських міст і громад тільки починають свій перехід до цифровізації, впроваджуючи локальні рішення. Але у світі вже спостерігаються більш глобальні тенденції, коли концепція «розумного міста» виходить далеко за рамки простого побутового комфорту або цифровізації адміністративних процесів.
У самих передових у плані дигіталізаціі містах поступово приходять до того, що smart city - це «розумний» простір, на якому в «розумних» (комфортних) умовах проживає «розумне» населення (яке хоче вчитися і розвиватися), яке бере активну участь в «розумному» управлінні життям міста з «розумною» економікою. І ось саме до такої моделі розвитку smart city ми в Україні і прагнемо.
Наведу кілька прикладів. У Сінгапурі (одному з незмінних лідерів у рейтингу «розумних міст» світу) перші проекти з цифровізації міста були реалізовані ще на початку 2000-х, і зачіпали вони, в першу чергу, питання енергоефективності та захисту навколишнього середовища від шкідливих викидів. Наприклад, місто успішно вирішило проблему очищення вод, яка на той час стояла перед ним дуже гостро, а також впровадило систему «розумної» утилізації відходів.
Але вже до 2014 року ідеї smart city в Сінгапурі значно трансформувалися, і його жителям була представлена глобальна концепція Smart Nation ( «розумна» нація), яка має на меті створити «перетворений Сінгапур, де люди матимуть більше можливостей для життя, а також будуть проживати свідоме і повноцінне життя завдяки технологіям цифрової економіки».
Тобто, Сінгапур став першим містом у світі, для якого головним пріоритетом в реалізації ідеї «розумного» міста став розвиток людського капіталу та адаптація населення до онлайн-культури.
Звідси були виділені і головні напрямки цифровізації міста - це охорона здоров'я, освіта, транспортна система, інтелектуальні міські рішення і фінансова сфера.
Зокрема, влада Сінгапуру поставили перед собою мету зробити місто світовим фінансовим центром, а значить, забезпечити приплив інвестицій, створити сприятливе підприємницьке середовище і стимулювати інновації.
Але при цьому місто також має намір підтримувати творчість і експерименти в бізнесі, старт-ап екосистеми, сприяти розвитку цифрових рішень, доступних будь-якому жителю і гостю Сінгапуру. Влада міста хоче використовувати інвестиції, зроблені муніципалітетом в цифровизацию інфраструктури, для того, щоб поставити технології на службу своїм громадянам.
Завдяки такому підходу Сінгапур сьогодні є лідером серед «розумних» міст не тільки за показником якості життя, а й за простотою ведення бізнесу та залучення у світову економіку. У цьому місті люди хочуть не тільки жити, але й прагнуть в ньому працювати і заробляти.
На розвиток потенціалу жителя сьогодні спрямована і концепція «Розумний Лондон». Хоча, як і в Сінгапурі, її реалізація передбачала ряд стандартних цифрових рішень, таких як портал відкритих даних London DataStore, дигіталізація транспортної системи, дигітал-ініціативи для участі жителів в управлінні містом, проекти по його відновленню та інші, основна увага в Лондоні все-таки приділяється напрямками, які сприяють розвитку таланту, інтелектуальному зростанню населення і сталому розвитку.
Наприклад, серед ключових принципів реалізації стратегії можна побачити сприяння розвитку досліджень і творчого таланту жителів Лондона, комунікацій між владою, бізнесом і населенням, відкритості до співпраці.
Звідси були виділені й основні пріоритети розвитку міста, прописані в дорожній карті Smarter London Together, прийнятій у 2018 році. А саме, в Лондоні планують розробляти більшу кількість призначених для користувача послуг на основі цифрових рішень, забезпечувати покриття більшої території міста громадським Wi-Fi і розвивати «розумні» вулиці, впроваджувати технології управління великими даними, а також постійно посилювати співпрацю сторін в рамках міста.
Іншими словами, і Сінгапур, і Лондон представили світу дещо інше і більш розширене бачення «розумного» міста, до якого усі звикли. Розробивши стратегії smart city з чіткою людиноцентричною спрямованістю, вони на перше місце поставили «розумну» націю і роблять акцент на розвитку «розумного» населення і людського капіталу в цілому. При цьому, звичайно, ніхто не забуває про рішення конкретних екологічних або транспортних проблем, управлінських і побутових завдань та інше. Просто все це, швидше, вже не мета, а засіб для досягнення мети в побудові «розумного» міста нової якості.
І ось такий людиноорієнтований підхід зарубіжних міст можна використовувати і при вирішенні проблемних питань в містах та громадах України, що значно наблизить нас як до глобальних тенденцій, так і буде сприяти розвитку «розумної» нації.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 10040
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7997
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 7953
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5234
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4265