home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.05.2025 18:40

Пристань для Ocean-у

Політолог та викладач, директор "Інституту світової політики"

Воєнний стан та ситуація в економіці потребують неординарних рішень у сфері приватизації

Я живу у Голосіївському районі Києва і часто проїжджаю повз ТРЦ Ocean Plaza. Він довгий час сприймався як елемент російської економічної експансії в Україні (до цього ми ще повернемося), проте на сьогодні у держави 2/3 акцій торговельно-розважального центру та право вимоги по кредиту на понад 200 мільйонів доларів. Ця сума дозволяє уявити вартість об'єкта, який розглядається Фондом державного майна серед пріоритетів приватизації.

Зараз Фонд держмайна, якому належить 66,65% акцій Ocean Plaza, бадьоро рапортує о перерахованих ТРЦ відсотках по кредиту до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. З початку року набігло вже 1,4 млрд гривень. Натомість колеги з Ліги у своїй статті підняли дуже слушне питання про прискорення приватизації цього об’єкта, наголошуючи на тому, що ФДМУ не має виконувати лише роль контролера за погашенням боргу перед державою.

Очевидно, що «завдання держави - не просто «сидіти» на відсотках, а забезпечити довгостроковий фінансовий потік як на відновлення, так і на поточні потреби бюджету». З цим важко не погодитись, адже з приватизацією Ocean Plaza дійсно затягнули.

Насправді продавати подібні об’єкти в умовах широкомасштабних бойових дій – справжнє мистецтво, і немає жодної гарантії, що в Україні ним володіють на високому рівні. Нечисельні спроби продати промислові підприємства швидко обростали скандальним шлейфом та припущенням про корупційні компоненти. Нічого дивного, якщо врахувати, що колишній керівник Фонду держмайна Дмитро Сенниченко переховується за кордоном від української Феміди.

Проте держава не є ефективним власником подібних ТРЦ і не має коштів для його модернізації. Такою є реальність на четвертому році широкомасштабного вторгнення. Віддавати за безцінь колишню власність наближених до Путіна братів Ротенбергів ніхто не стане. Сьогодні функціонування Ocean Plaza є хорошим аргументом про перспективу інвестування в Україну та виконує підбадьорюючу функцію для киян та численних гостей столиці.

Існує об’єктивна потреба провести приватизаційний конкурс у такий спосіб, щоб не просто отримати гроші за привабливий об’єкт, але і забезпечити його розвиток. При цьому (давайте будемо відверті) серед покупців можуть бути лише представники українського капіталу, іноземні інвестори не захочуть возитися.

Відтак логічним буде продати дві третини акцій Ocean Plaza та створити механізм, який дозволить інвестору розтягнути виплату за кредитом, право вимоги за яким сьогодні належить державі. Такий пакет дозволить збільшити привабливість ТРЦ та збільшити реалістичність отримання коштів. Війна – хороший привід для оригінальних економічних кроків.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи