Імпічмент Трампа через Україну малоймовірний
За всю свою історію Україна жодного разу не розпочинала процедуру усунення президента в порядку імпічменту.
А от в США нині розпочинають таку процедуру, і Україна проти власної волі стала до неї причетна.
Україна опинилася у центрі політичного скандалу. Минулого тижня американські ЗМІ повідомили про розслідування за скаргою неназваного держслужбовця проти Дональда Трампа. Президента США підозрюють у просуванні власних політичних інтересів під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським.
Сама розмова сталася ще 25 липня. Дональд Трамп нібито подзвонив українському лідеру, щоб привітати його з перемогою партії "Слуга народу" на парламентських виборах. Але відомі американські ЗМІ стверджують, що Трамп вимагав від Зеленського розпочати кримінальне розслідування проти свого головного конкурента на президентських виборах Джо Байдена або ж його сина Хантера. Ба більше, лідер США також нібито міг шантажувати Зеленського і повертався до конфліктної теми вісім разів під час їхньої розмови.
Спікер Палати представників з реакцією на скандал не забарилася і зробила офіційну заяву про ініціювання процедури імпічменту президента США Дональда Трампа з приводу тиску на президента України Володимира Зеленського.
Проте позбавлення Трампа високої посади наразі виглядає малоймовірним.
Насправді, усунення Президента США з поста в порядку імпічменту - це досить складний і тривалий процес. Взагалі, таких спроб в США було всього чотири, вже чотири.
Так, першим президентом, якому могли оголосити імпічмент, був Ендрю Джонсон. Причина - політична криза, яка виникла у зв’язку з його курсом щодо Півдня. При чому, до усунення з поста він був вкрай близьким, оскільки для остаточного рішення про його звинувачення не вистачило всього одного голосу.
Другим став Річард Ніксон, у зв’язку з Вотергейтським скандалом. Щоправда, коли над ним навис Дамоклів меч імпічменту, він самостійно пішов у відставку, ще до моменту ініціювання щодо нього цієї процедури.
Третім був Білл Клінтон, через свій роман з Монікою Левінські. При чому підставою для звільнення стали не його особисті відносини, а надання ним в суді неправдивих свідчень про них та здійснення перешкоджання правосуддю. Щоправда, Сенат такі звинувачення не підтримав і Клінтона з посади не усунули.
Тож, як бачимо, двох з трьох так і не усунули.
Четвертим у цій історії став Дональд Трамп. Як вказано на сайті The New York Times, він "порушив Конституцію США у розмовах з Україною".
У Конституції США визначено, що підставами для ініціювання цієї процедури є обвинувачення Президента у державній зраді, хабарництві чи у вчиненні іншого тяжкого злочину або проступку. Причому законодавчо не врегульовано, що розуміти під "іншим тяжким злочином або проступком". А тому під це звинувачення може потрапити все, що завгодно, якщо так вирішать у нижній палаті Конгресу.
Нагадаю, у США парламент (конгрес) складається з нижньої палати - Палата представників і верхньої палати - Сенат. Та от для того, щоб розпочати процедуру імпічменту, спершу потрібно, щоб за це проголосували у Палаті представників.
Таке рішення приймається простою більшістю голосів. Якщо необхідна кількість конгресменів проголосувала за, тоді стосовно президента офіційно розпочинається процедура імпічменту.
Ухвалити рішення про те, чи винний глава держави у висунутих йому звинуваченнях, чи ні має Сенат (верхня Палата парламенту США). При чому очолює його в цей момент Голова Верховного Суду.
Під час розгляду цієї справи у Сенаті обвинувачення підтримують особи, призначені Палатою представників, так звані "представники палати", які фактично виконують роль прокурорів. А сторону захисту представляє президент і обрані ним адвокати.
Процедурні правила розгляду цього питання законодавчо не врегульовані, а тому їх визначає сам Сенат. Наприклад, про необхідність допиту свідків чи про порядок розгляду письмових доказів.
Для ухвалення рішення про усунення президента з поста в порядку імпічменту необхідно отримати дві третини голосів сенаторів, присутніх на такому засіданні.
Верхня палата парламенту США налічує 100 осіб. З огляду на те, що сьогодні більшість у Сенаті належить представникам Республіканської партії (це 53 сенатори), представником якої власне є Дональд Трамп, перспектива усунення його з посади виглядає малоймовірною. Адже за таке рішення мали б проголосувати разом із демократами ще і більше половини республіканців.
Але навіть якщо Трамп втримається, уся ця історія не піде йому на користь напередодні виборів. Але вона також не на руку й Україні, яка стала причетною до внутрішньополітичних розборок в США.
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Изменения в порядок оформления отсрочки. Постановление 1558 и 560 Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов 22.01.2025 09:26
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11818
-
"Січневий яйцепад". Хто обвалив ціни на яйця
Бізнес 3349
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2849
-
TikTok погодиться на угоду, щоб залишитися доступним у США
Бізнес 1968
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 1934