Чи можливий імпічмент Президента без закону
Президент України Петро Порошенко заявив, що "закон про імпічмент потрібний і він готовий до обговорень для напрацювання збалансованого документа".
Питання про ухвалення спеціального закону про імпічмент Президента періодично виринає у нашому інформаційному просторі. Особливо активізувався цей дискурс в період, без перебільшення, скандальних президентських перегонів-2019.
У той час, як ключові претенденти на крісло очільника країни закликають один одного ще й до дебатів на Олімпійському та здачі аналізів, в експертному середовищі прогнозують: хто б не став президентом - до нього можуть застосувати процедуру імпічменту. Та чи потрібен для цього такий закон? Давайте з’ясуємо.
Норми Основного Закону
Конституція України від моменту її ухвалення передбачає можливість усунення з поста Президента держави у порядку імпічменту. Однак це не зупиняє ледь не кожного другого політика (як і кандидата в президенти) вдаватись до "клятв народу". Мовляв, не бути мені при владі, як не розроблю та не ухвалю спеціального Закону "Про імпічмент Президента України". Бо без нього, виявляється, немає життя на білому світі.
По суті, всі ці патріотичні заяви перетворились на програмні обіцянки та інструмент маніпуляції громадськими настроями. У результаті відповідні законопроекти (від різних політичних сил) в парламенті з’являються як гриби після дощу – до кольору, до вибору.
Але чи справді спеціальний закон про імпічмент такий необхідний? Аби не вигадувати велосипеда звернімось до Основного Закону. Сподіваюсь, він ще хоч для когось має цінність та авторитетність, а не лише пости в соцмережах і відеоролики.
Суд над Президентом
По-перше, процедура імпічменту Президента чітко визначена у ст. 111 Конституції України. І вказана стаття не містить припису про те, що усунення Президента з посади, має відбуватися на підставі Конституції та ще якогось іншого закону.
По-друге, ст. 92 Конституції України, яка визначає перелік правовідносин, що регулюються виключно законами, не передбачає вимоги про врегулювання процедури усунення Президента України з поста спеціальним законом. Пункт 21-й цієї статті, де йдеться про "організацію і порядок діяльності Верховної Ради", реалізований ухваленням Закону про Регламент Верховної Ради України.
По-третє, щодо самої процедури імпічменту, яка, на думку багатьох "активних активістів", і потребує врегулювання, то та ж ст. 85 Основного Закону у п. 10-му вказує, що до повноважень Верховної Ради належить "усунення Президента України з поста в порядку особливої процедури (імпічменту), встановленому статтею 111 цієї Конституції".
Таким чином, бланкетність конституційної норми про імпічмент Президента обмежується рамками Основного Закону і не вимагає ухвалення для цього спеціального закону, на відміну від інших випадків (Наприклад, див. ст. 136 ч. V, ст. 140 ч. ІІ, ст. 153 і т.п.).
То ж, що власне передбачено у ст. 111 Конституції України?
Відповідно до цієї норми, питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.
Також для проведення розслідування Верховна Рада України створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.
Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії розглядаються на засіданні Верховної Ради України.
За наявності підстав Верховна Рада України не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення Президента України.
Врешті решт, рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту приймається Верховною Радою України не менш як трьома четвертими від її конституційного складу після перевірки справи Конституційним Судом України і отримання його висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент та отримання висновку Верховного Суду України про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину.
Варто зауважити, що діяльність тимчасових слідчих комісій Верховної ради врегульована у її Регламенті.
Так само, у Законах України "Про Конституційний Суд України" та "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, у якому порядку Верховний Суд надає висновок про наявність чи відсутність у діяннях, у яких звинувачується Президент України, ознак державної зради або іншого злочину (ст. 36 та ст. 46 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів") та яким чином Конституційний Суд України надає висновок щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту (ст. 7, ст.35, ст. 53, ст.85, ст. 90 ЗУ "Про Конституційний Суд України").
Тобто ніякого спеціального закону про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту не варто приймати. Такий закон вже є і це Конституція України, норми якої є нормами прямої дії. Питання лише в тім, чи знайдуться у парламенті необхідна кількість голосів для застосування Основного Закону?
Адже сьогодні процедуру імпічменту розглядають швидше як політичні розбірки, а не конституційний механізм. Межа між справедливістю і політичними іграми тут дуже тонка. Боюсь, що із законом чи без нього, вся ця процедура суду над гарантом може перетворитись на банальне шоу. Можливо, з трансляцією на Олімпійському. Я б не здивувався.
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Як зруйнувати країну 343
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 201
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 152
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 135
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 111
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
28989
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11017
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 7463
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 7172
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 6674