Конструктивні дивіденди: що очікувати вже з наступного року ІТ-галузі?
Податкова реформа 2020: аналіз нововведення про "конструктивні" або "приховані" дивіденди
У продовження теми малої податкової реформи 2020 року та її впливу на ІТ-галузь, вважаю за доречно проаналізувати ще одне цікаве нововведення – «конструктивні» або «приховані» дивіденди. Відповідні зміни наберуть чинності лише з 1 січня 2021 року, але задуматися бізнесу над тим, як зменшити чи уникнути можливих податкових наслідків важливо вже сьогодні.
Якщо коротко, то законодавці фактично розширили базу оподаткування, надавши фіскальному органу можливість перекваліфіковувати у дивіденди (і оподатковувати) операції українських резидентів по оплаті за товари, роботи, послуги її іноземним учасникам, акціонерам або пов’язаним особам (за умови, що операції не відповідають принципу «витягнутої руки», тобто правилам трансфертного ціноутворення (далі – ТЦ)).
Пропоную провести короткий аналіз цих змін «по суті», без зауважень до юридичної техніки внесених змін чи потенційних проблем із їх виконанням… До слова, попередні матеріали на тему податкових змін в ракурсі «малої податкової реформи» можна прочитати тут: Податкова реформа та ІТ-галузь та Визнання діяльності комерційною: нові питання для ІТ-галузі.
Новий інструмент для податкового органу?
З першого погляду, внесені зміни щодо «конструктивних дивідендів» впроваджують в Україні інструмент, який давно діє в багатьох країнах світу. На фоні загальних змін в розрізі імплементації європейських норм права, уніфікації умов міжнародного оподаткування – це нібито логічні і потрібні зміни.
А з іншого боку виникає питання: а який наслідок для бізнесу від того, що контролюючий орган зможе застосовувати цей інструмент вже під час перевірок, починаючи із 2021 року? (так, це класичне питання, відоме ще з часів Стародавнього Риму: Кому це вигідно?).
Відповідь очевидна – податкова тепер зможе виявляти так звані «приховані» дивіденди, аналізуючи операції з пов’язаними особами та донараховувати податок на доходи нерезидентів за ставкою 15% (або нижчою, якщо така передбачена у відповідній угоді про уникнення подвійного оподаткування). Додатково бізнесу загрожує ще й застосування штрафних санкцій: як правило, 25% від суми донарахувань, але можлива санкція і 50%, і 75%. Тобто, можна прогнозувати появу ще одного інструменту потенційних донарахувань.
Що саме змінюється?
Розширюється тлумачення терміну «дивіденди», що міститься в п. 14.1.49 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) – і окрім стандартних платежів, пов’язаних із розподілом чистого прибутку, до дивідендів прирівнюватимуться і такі операції:
− платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини);
− суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в підпунктах "а", "в", "г" пп. 39.2.1.1 ст. 39 ПК України, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу "витягнутої руки";
− вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів), що придбаваються у нерезидента, зазначеного в підпунктах "а", "в", "г" пп. 39.2.1.ст. 39 ПК України, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу "витягнутої руки";
− сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в підпунктах "а", "в", "г" пп. 39.2.1.1 ст. 39 ПК України, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу "витягнутої руки";
− виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника - нерезидента України у зв’язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи".
Наступні кроки?
Зрозуміло, що тема прихованих дивідендів актуальна, насамперед, тим компаніям, у яких є контрольовані операції (за умови наявності одночасного вартісного та критерію пов’язаності).
Тобто, доречно вже сьогодні протестувати на дотримання принципу «витягнутої руки» операції із пов’язаними особами (придбання товарів, робіт, послуг – особливо, внутрішньогрупових операцій).
Додатково ці нововведення доречно врахувати і при плануванні з 2021 року виходу учасника-нерезидента зі складу учасників чи зменшення статутного капіталу, продажу цінних паперів. Хоча до компаній із ІТ-галузі за декілька років дії норм із ТЦ поки що питань у податкових органів було небагато.
- Час переосмислювати підходи: що НБУ може взяти з робіт Олів'є Бланшара? Олексій Бахтінов 00:48
- Как получить загранпаспорт военнообязанному за границей Віра Тарасенко вчора о 20:52
- Відповідність як основа для ефективного функціонування освітніх закладів в сучасних умовах Сергій Пєтков вчора о 20:13
- Суд захистив частину землі дружини від боргу чоловіка. Відповіді на питання від адвоката Павло Васильєв 12.04.2025 20:11
- Роботодавцю відмовлено в стягненні шкоди з працівника Артур Кір’яков 12.04.2025 13:18
- Один рік як межа: чому строк дії договору може зруйнувати правові відносини Світлана Приймак 11.04.2025 20:06
- Закон – один для всіх! Але, це не точно Георгій Тука 11.04.2025 17:17
- Поширеність ментальних розладів в Україні: що це означає для ринку праці? Ольга Малахова 11.04.2025 13:48
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні Олександр Крайз 11.04.2025 10:12
- Халепа нізвідки? Сергій Пагер 10.04.2025 16:09
- Роботодавець не виплачує заробітну плату. Які строки звернення до суду працівником Альона Прасол 10.04.2025 10:42
- Рекодифікація КУпАП – крок від тоталітарного до демократичного суспільства Сергій Пєтков 10.04.2025 10:35
- Вікторія Спартц – президент України? Валерій Карпунцов 09.04.2025 14:16
- Повестка в ТЦК: когда обязаны явиться, а когда – нет Віра Тарасенко 08.04.2025 23:00
- Трошки про законопроєкт №12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 08.04.2025 21:37
- Чому підписаний законопроєкт №12089 – це добре і корисно для суспільства? 885
- Вікторія Спартц – президент України? 702
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа 624
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні 176
- БЕБ, I did it again 165
-
Дефіцит кадрів полегшив пошук роботи людям старшого віку: кого шукають
Бізнес 16187
-
У Києві майбутній ТРЦ Ocean Mall планують з'єднати з міською електричкою
Бізнес 10267
-
У Галі Балуваній з'явились нові співвласники
Бізнес 6602
-
Іспанія запропонувала використати російські активи для переозброєння Європи
Фінанси 6450
-
"Його вбила людська байдужість". Ким для Одеси був Дем'ян Ганул
4935