Конституційне перезавантаження: матриця України
В умовах розв’язання політичної кризи і громадянського протистояння в Україні надзвичайно висока відповідальність переходить до функціональної спроможності парламенту. Помітно, що політичні еліти та класи намагаються дійти компромісу, але окрім розмов та о
Україна в очікуваннізмін. Не у владній структурі, а перш за все системних змін. Лише системнізрушення вселяють оптимізм у те, що революція середнього класу може перемогтимирним шляхом. Про яку революція ми говоримо? Про плацдарм нових можливостей,які розкривалися для людей після Помаранчевої революції 2004 року. Однак цейплацдарм було закладено, але не освоєно і, тим паче, не сформовано. Цьогорічнареволюція в Україні 2014 року змінила погляди і пріоритети людей, геть змела засобою вертикаль влади, але взагалі не взялась за зміну системи.
Для того, абиуникнути минулих помилок, нинішнім можновладцям варто змінювати найголовніше,себто Закон, себто Конституцію України. Майдан може послужити гарним прикладомтому, що у формуванні ліберально-конституційного порядку зацікавлена більшістьгромадян України. Досвід європейських країн свідчить про те, щоліберально-конституційний договір закладений в основу перезавантаження державина базі тотальної демонополізації економіки, політики та олігархічного класу.
Результатприйняття нової Конституції, безумовно, породить зміни у державно-політичнійконструкції країни. А грамотне використання таких деформацій може привести до приходудо влади середнього класу. Починаючи з економіки, підприємництва і закінчуючипарламентським представництвом , законодавчимипартіями, органами тощо.
Усім відомо, якновий уряд, після його ухвалення, одразу взяв політичний курс надецентралізацію владних структур. Зважаючи на цю стратегію, реформуванняосновного закону необхідне в рамках змін у самоврядуванні. Зміни Конституції непередбачають ні зміни форми правління – республіка залишаєтьсяпарламентсько-президентською, ні державного устрою – унітарна держава.
Конфліктиполітико-правової системи зароджувалися не лише в країнах, які пережили перехідвід тоталітаризму до демократичного режиму, а й у державах сталої демократії. Загостреннявідбувається навіть не у протистоянні, а у невмінні конструювати вирішенняпроблем на компромісній основі, тому необхідно накопичувати ефективний досвідїх розв’язання.
Державотворчийпроцес за конституційними приписами в Україні досить часто обмежується колом так званого «свідомого українства». Ядронесформованих конституційних зрушень і реформувань практично збігається в нашомусуспільстві з ядром несформованої політичної нації.
За останнідекілька років в конституційному процесі державотворення хоч і були зазначенічіткі вектори розвитку, проте він ніколи не тривав на якісно новій основі. Найого функціонування суттєво впливали протиріччя, яких важко було не уникнути,зважаючи на перехідний етап суспільства – висока динаміка політичних процесів,яких важко було контролювати, зберігаючи при цьому стабільність правопорядку ізаконності. Конституція України довгий час була недієздатною, не маючи значнихважелів впливу на процеси формування нових демократичних інститутів і форми їхреалізації у політичній практиці. Незважаючи на великий проміжок часу, ціконфлікти продовжують підривати політико-правову систему зсередини, хоч зкожним роком виникають часткові зміни і поправки до Конституції України.Найчастіше це пов’язано зі зрушеннями у ідейно-політичнихпріоритетах в країні, у притаманному консерватизмі мислення більшості державнихуправлінців.
Загальнанедорозвиненість Конституції України, як і вельми специфічний характер«державотворення» й так званих «економічних реформ», є безумовною заслугоюправлячих еліт і колишніх «партій влади». В умовах зародження громадянськогосуспільства в Україні (Майдан – гарний тому приклад) прийняття і ухваленнянового Закону має постати в державі в ході вимушених переговорів і компромісів,як їхній закономірний наслідок. Для цього, звичайно, мають бути втіленівідповідні нові конституційні стратегії, виробленню яких повинна сприятиновоспечена влада в Україні.
Процес можливогоконституційного перезавантаження держави, безумовно, займе великий проміжок часу, можливо, увесь 2014рік, оскільки в рамках лише декількох сесій можна за процедурою вноситиконституційні зміни.
- «Справедливість» судді Канигіної Лариса Гольник 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук вчора о 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Як зруйнувати країну 306
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 177
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 147
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 132
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 107
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 5689
-
Спиратися на реальні дані, бути готовим до змін: як Барометр бізнесу допомагає діяти на випередження
Бізнес
3644 -
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 3120
-
Київстар за І квартал 2025 року сплатив понад 3,37 млрд грн податків
Новини компаній 2690
-
Що означає загострення тактичної боротьби навколо теми мирних переговорів
Думка 2647