Шість кроків до стабілізації курсу
За підсумками 2015 року маємо: значний дефіцит державного бюджету, зростання зовнішнього боргу, дворазова девальвація гривні, інфляція на рівні 43,3% – що є максимум за останні 20 років! – і рецесія більш як 11%. У цьому році, експерти прогнозують інфляцію
Запідсумками 2015 рокумаємо: значнийдефіцитдержавногобюджету, зростаннязовнішньогоборгу, дворазовадевальваціягривні, інфляціянарівні 43,3% – щоємаксимумзаостанні 20 років! – ірецесіябільшяк 11%. У цьому році, експерти прогнозують інфляцію на рівні20-25%, при цьому НБУзаявлено 12%.
Голова НБУ неодноразово заявляла, що Національний банк переходить достратегії гнучкого інфляційного таргетування (FIT – Flexible InflationTargeting), і що тепер регулятора не цікавить курс національної валюти.
Чому ж це не виходить?
Рішення, у першу чергу, полягає у підвищенні ефективності державноїекономічної політики у сфері монетарного регулювання.
Результатом впровадження виваженої монетарної політики буде сприяннярівноваги грошового ринку, а відповідно зниження інфляції, забезпеченнявалютної стабільності, поступове економічне зростання та зниження рівнябезробіття населення. І вже на другому етапі буде ефективне таке "милесерцю" – гнучке інфляційне таргетування.
Заходи монетарної політики є необхідними у такій послідовності (правильначітка послідовність – дуже важлива):
1. З метою управління ліквідністю банківськоїсистеми необхідно, у якості основного інструменту управління, розвинутивикористання операцій РЕПО на відкритому ринку.
На днях Нацбанк оптимізував інструменти управління ліквідністю банківськоїсистеми, зокрема, кредити овернайт, операції прямого РЕПО та кредитирефінансування строком до 90 днів, що надаються за допомогою проведеннятендерів.
2. Визначити, у якості проміжної цілі управлінняліквідністюбанківської системи, ключову ставку монетарної політики (UKRON),рівень якої буде цільовим для ставок міжбанківського ринку.
Зараз такою є ставка за депозитними сертифікатами овернайт НБУ. Однак вона єнеобґрунтовано високою і, враховуючи специфіку операцій постійного доступу,відповідно, не працює на мотивацію банків до кредитування, створює профіцитліквідності.
Для зниження невизначеності та формування позитивних очікувань учасниківринку варто розробити графік оголошень рівня ключової ставки.
3. Розширити коридор процентних ставок комерційних банків.
З метою знищення бар'єрів для максимального функціонування міжбанківськогоринку, а також стимулювання кредитної активності банків, необхідно вивестиоперації постійного доступу НБУ із розряду конкуренто привабливих. З цієюметою, після початку активної фази виконання пунктів 1 та 2, необхіднорозширити коридор процентних ставок за операціями постійного доступу: ставки задепозитними сертифікатами овернайт – знизити, а ставки за рефінансуваннямовернайт – підвищити.
4. Після активізації роботи міжбанківського ринку іподолання його фрагментації необхідно впровадити заходи політикиобов'язкового резервування та створення помірного структурногодефіциту ліквідності у банківській системі, для забезпечення керованостіпроцентних ставок монетарним регулятором.
5. Розробити і впровадити інструменти та операціїмонетарної політики для стимулювання кредитування реального сектору економіки.Для цього необхідно розробити середньострокові інструменти та схемирефінансування банків, зокрема середньострокових депозитнихсертифікатів НБУ.
Такі заходи є необхідними для мобілізації надлишкової ліквідності, яка заразвикористовується для спекулятивних операцій, та перенаправлення її в реальнийсектор економіки через механізми структурного рефінансування.
6. Послабити валютні обмеження. Стимулювати поверненнявалютної виручки в Україну – для цього впровадити план заходів разом з урядом.
Другий етап – гнучке інфляційне таргетування – розробляється тільки зврахуванням результатів першого етапу та особливостей наявного економічногорозвитку.
Необхідність впровадження змін у монетарній політиці – очевидна. ПроектСтратегії монетарної політики на 2015-2018 роки розроблений.
Однак його реалізація потребує прискорення та об'єднання зусиль Нацбанку,ВР, кабміну та президента.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль вчора о 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов вчора о 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9856
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7198
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 5249
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5175
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4067