home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.12.2024 15:33

Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права

Опис судової практики щодо оскарження несправедливого нарахування земельного податку та поради по захисту прав платників.

Коли податкова служба нарахувала земельний податок, який не має під собою підстави, оскільки та вже багато років взагалі не користуєшся (не є власником) землі? У такій ситуації ти не один, оскільки багато осіб стикаються з подібними проблемами через помилки податкової. Ця стаття допоможе зрозуміти, як оскаржити спірні податкові повідомлення рішення (ППР) податкової тим самим не дати покласти на тебе борг за ППР.

Сьогодні розглядаємо мою судову практику – розгляд рішення Дніпровського окружного адміністративного суду по справі 160/22999/24 по якій я підготував відповідний позов до податкової Дніпропетровської області, щодо визнання протиправними та скасування ППР.

Обставини по справі: клієнт у 2024 році дізнався про діючу судову справу за позовом податкової до нього про стягнення боргу за ППР. Підстави для складання та нарахування відповідного боргу за вказаними рішеннями була несплата податку на землю. На сьогодні справа перебуває на розгляді в апеляційній інстанції, а суд першої інстанції позов податкової задовольнив. Я не погодився, тому підготував відповідну апеляційну скаргу. В тому числі рекомендував клієнту подати вже окремий позов від нього до податкової з приводу скасування ППР. Клієнт погодився і ми розпочали цей напрямок.

Підставою у позові зазначив на те, що у клієнта у вказаний проміжок податкових повідомлень рішень взагалі не перебувала у власності або у користуванні земля. Залучив відповідні докази до позову, в тому числі інформаційні довідки з реєстру нерухомого майна щодо спірної земельної ділянки. Також звернув увагу суду на те, що ППР з податкової клієнт не отримував, згідно з чим строк на судове оскарження клієнтом був пропущений з поважних причин. Також зосередив увагу в позові на тому, що у вказаних паперах була відсутня конкретна інформація про земельну ділянку (кадастровий номер, адреса, площа) та підстави виникнення у клієнта відповідного права власності (користування) на землю.

ВІДЕО БОНУС: Налоговый 2024 год: действие Национальной стратегии доходов

У судовому засіданні вказані обставини були досліджені, була вислухана позиція податкової, як третю особу суд (з власної ініціативи) залучив міську раду (не зрозуміло правда для чого). За наслідком розгляду суд зауважив, що з липня 2019 позивач (клієнт) не є користувачем (власником) земельної ділянки та відповідно не є платником земельного податку, а тому нарахування відповідачем (податковою) податкового зобов’язання за спірними податковими повідомленнями рішенням є безпідставними. При цьому на переконання суду протягом 2018-2020 у позивача був відсутній обов’язок щодо сплати земельного податку за земельну ділянку. Згідно з чим, суд ухвалив – мій позов задовольнити, визнати протиправними та скасувати відповідні податкові повідомлення рішення.

На мою думку, справа була не складна, важливо було документально підтвердити правоту клієнта та спростувати докази податкової. Клієнту було зекономлено близько ста тисяч грн. Якщо надалі податкова буде подавати відповідну апеляційну скаргу – буду інформувати на даному ресурсі. Якби клієнт не скористався своїм правом на судовий захист у боротьбі з податковою – остання при наявності відповідного судового рішення вже у примусовому порядку (через виконавчу службу або приватного виконавця) почала б виконувати його, а саме, стягувати борг з усіма негативними наслідками для боржника (арешт карткових рахунків, арешт майна, подальший продаж вказаного майна на електронних торгах).

Слід сказати, що відповідно до інформації на opendatabot/ua, кількість податкових боргів бізнесу зросла на 22% від початку повномасштабної війни, що і підтверджує мною сказане – податкова не зупиняється лише на судовому стягненні, а йде далі – до виконавчої служби. Якщо тобі не потрібні податкові борги з негативними наслідками у рамках виконавчого провадження – то користуйся своїм правом на судовий захист. Цей захист при правильному юридичному підході надає боржнику можливість побороти борги та не дати безпідставно покласти податковий борг.

Висновок: Перед тим як оскаржувати нарахування податку, слід детально проаналізувати ситуацію. Ретельно перевірте всі розрахунки, які надала податкова служба, зіставте їх з вашими документами та фактичними даними. Можливо, ви зможете самостійно виявити помилки або неточності в нарахуваннях, що дасть вам підстави для оскарження. Якщо ж самостійно розібратися в ситуації не вдається, рекомендуємо звернутися за консультацією до кваліфікованого адвоката, який спеціалізується на податковому праві. Він допоможе вам оцінити перспективи справи та підготувати необхідні документи для подачі позову.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи