Міжособистісне спілкування в карантинній свободі
Ці місяці в обмеженій свободі карантинного простору дали нам і багато можливостей. У круговерті допандемійних буднів ми рідше звертали увагу на якість стосунків, у пріоритеті були результати.
Ці місяці в обмеженій свободі карантинного простору дали нам і багато можливостей. У круговерті допандемійних буднів ми рідше звертали увагу на якість стосунків, у пріоритеті були результати. Зараз же ми можемо більше спостерігати за собою і тими, хто поруч з нами, навіть, якщо це «поруч» – через zoom.
Ті, хто вміють спостерігати, аналізувати, роблять багато нових відкриттів для себе.
Я, наприклад, помітила за собою, як змінилося моє ставлення до помилок. На скільки поблажливішою я стала до себе і до тих, хто зі мною живе й працює.
У цьому матеріалі хочу зупинитися на помилках, перепонах, що найчастіше стоять на шляху до комфортного взаєморозуміння і добрих відносин. Хочу означити їх та зосередити нашу увагу на тому, аби уникати такого.
1. Відсутність уваги до того, з ким спілкуємося.
Ми й раніше цим грішили: задамо питання, і, доки людина нам щось збирається відповісти, ми «злітаємо» у щось інше, своє, й не чуємо того, про що запитували.
Зараз же, нас зваблює купа повідомлень у всяких месенджерах, електронні листи, стрічка FB, сторіз в інстаграм. У звіті Digital in 2020 (https://is.gd/iYqyiZ) можна побачити, що середня щоденна тривалість перебування в інтернеті пересічного жителя планети – 6 годин 43 хвилини. Як цей показник змінився під час карантину, думаю, ми скоро побачимо, та, зрозуміло, що став ще вищим.
Звичайно, все це нас відволікає, і дуже часто ми можемо помітити картину, коли сім'я зібралася снідати, замість того, щоб говорити про плани на день, всі листають стрічку новин фейсбук. Зустрілися приятелі на прогулянці: у кожного – в одній руці кава, в іншій – перед очима – екран смартфона. І таких прикладів навколо нас – безліч. Гаджети захопили нашу увагу, від того близькі нам люди часто страждають від непочутості чи невисловленості.
2. Відсутність навички слухати виділю окремою перепоною.
Часто ми не даємо співрозмовнику висловити думку повністю і перебиваємо, ставлячи своє запитання, чи говорячи своє бачення з приводу того, про що йдеться. Слухати – це значить прагнути зрозуміти і запам’ятати ту інформацію, якою з вами діляться.
«Я вас почув/ла» - кліше, що формально озвучується одним із співрозмовників, часто дратує іншого. Нам дуже важливо, щоб нас не просто слухали, щоб нас чули. Щоб за коротким «так», «ага» були не скляні очі людини, що думає про своє, а відчувалася співучасть, причетність, правдивий непідробний інтерес, який продовжить ділову розмову цікавою ідеєю, або ж дружню – веселим анекдотом до теми.
3. Говоримо про те, що цікаво нам.
- Хочеш я ввімкну тобі пісню, ну, пам'ятаєш, я давно тобі про неї згадував.
- Ні, не хочу, вона мені не подобається.
- Ну, чому вона тобі не подобається? Я все ж увімкну!
Час від часу мій чоловік затіває таку розмову суботнім ранком, перед тим, як увімкнути щось на ютуб для музичного фону нам на сніданок. У нас це вже стало жартом. І я поблажливо ставлюся до чоловікових музичних уподобань, слухаю те, що хочеться йому.
Цей епізод не тільки про те, що наші з чоловіком меломанські смаки не завжди співпадають.
Домінування своїх інтересів більшість із нас культивують і у комунікації. При тому, це стосується і ділового, і особистого спілкування.
Так, у кожного з нас своя «карта світу», свої бажання і запити. Саме вони стають домінантою в нашій комунікації. Ця помилка стала на заваді багатьом партнерським стосункам, згубила не одну сім'ю. Навичка ставити себе на місце іншого, враховувати інтереси і потреби співрозмовника – це зона нашого розвитку.
4. Говоримо ні про що.
Таке буває. І частіше, ніж ми фіксуємо це за собою. У «доковідному» житті схожі розмови я спостерігала, користуючись бла-бла-кар. Фонове базікання – це те, що часто відволікає увагу. Та, погодьтеся, бути для когось звуковим тлом – не вдячна справа. Навіть, якщо просто так хочеться поговорити з кимось із близьких, подумайте, чи це взаємне бажання. І ще одне питання, яке варто ставити собі, відкриваючи рота: «задля чого?»
5. Домінування над співрозмовником.
Коли ви обираєте роль «старшого», «батька», «начальника» - це сходу вбиває довіру у комунікації. Це пригнічує творчість, це «відбирає» відповідальність і свободу, а значить, це не призведе до такого результату спілкування, який би задовольнив усіх його учасників.
І, важливо, що це варто враховувати при спілкуванні з усіма: зі старшими за себе, з дітьми, чи рівними собі. Взагалі, будь-яке домінування, як на мене, сьогодні є малоефективною позицією. Партнерство, кооперація, колективний розум і спільнодія – це те, що сприяє розвитку якості стосунків/взаємодії.
На початку матеріалу я говорила про свою поблажливість, і хочу запропонувати вам вибачати собі свої помилки, працюючи над їх зменшенням. Це, звичайно, додасть вам певного клопоту і вимагатиме зусиль, та, без сумніву, вплине на ваш настрій, самоповагу, статус в суспільному оточенні, а значить – на якість вашого життя.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9929
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7434
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 5976
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5201
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4137