Докапіталізація по-гонтарєвські
Як фаворитизм у банківській сфері впливає на якість її існування
Інвестиційнагрупа ICU, одним зі співвласником котрої донедавна булаВалерія Гонтарєва, порахувала, що загальна суманеобхідної докапіталізації для української банківської системи становить 170млрд. грн, у тому числі – 134 млрд. грн для 35 провідних банків. Сама голова НБУ на Українському інвестиційному форуміговорила про скромнішу суму у 66 млрд. гривень.
Упідсумку в бюджет-2015 депутати заклали 56 мільярдів, з яких 36 підебезосередньо на докапіталізацію, а ще 26 мільярдів – у Фонд гарантуваннявкладів. Таким чином, список з 35 банківських установ (який, до речі, неоприлюднено), котрі в результаті проведеного стрес-тесту можуть претендувати надокапіталізацію, дещо звузиться. Між тим перелік банків-«щасливчиків» єголовним у цій історії. Скажи мені, який банк ти «любиш», і я скажу, хто ти.
Наетапі втрат в дію й вступає Національний банк України як регулятор фінансовихпотоків. Його функція полягає, зокрема, й у тому, щоб відстежувати стан справ укожному конкретному банку. Якщо ситуація безнадійна – банк слід виводити зринку послуг (цьогоріч, як зазначає Гонтарєва, банкротами були оголошені 26банків), якщо ні – банк отримує «ін'єкцію» капіталу. Все це – ази банківськоїсистеми, відомі й непосвяченим. Та найцікавіше, повторюю, починається тоді,коли доходить до переліку установ, яким НБУ кидає рятівне коло.
«На підтримкурегулятора, як кредитора останньої інстанції, можуть розраховувати тількиплатоспроможні банки», – заявляє Гонтарєва. І вказує на один з таких банків якна «один з восьми системних». Це – «Дельта-банк», чиї активи (63,105 мільярдівгривень – цифра від НБУ) вивели його на 4 місце з-поміж існуючих 166 банків.
Відносно цього банку Гонтарєвакаже прямо: він «може претендувати на підтримку капіталу від держави». Іуточнює: «поки що НБУ праює над капіталом з акціонерами, зокрема, з Cargill».CargillFinancial Services International Inc, до речі, не найбільший акціонербанку – компаніїналежить лише 29,39% акцій. Найбільший акціонер – Микола Лагун з його 70,61%.
«Дельта-банк»,до речі, свого часу отримував рефінансування і від Степана Кубіва. Схоже, ційустанові щастить із прихильністю голів НБУ. Проте зв'язки Миколи Лагуна таВалерії Гонтарєвої є більш давніми та більш глибокими. Їхні шляхи перетиналасяще на тому етапі, коли Лагун починав свою кар'єру в «Укрсоцбанку».
Ззагальнодоступних джерел відомо, що почавши у 1998-му працювати начальникомодного з відділів цього банку, у 2002 році Лагун придбав 10% акцій у йоготодішнього власника – Валерія Хорошковського. Коли згодом, у 2005-му, «Укрсоцбанк»викупив Віктор Пінчук, він призначив Лагуна заступником головою правління.Проте останній майже синхронно прийняв рішення розпочати власний банківськийбізнес.
Бізнесвиявився напрочуд вдалим: у 2013-му «Дельта-банк» поглинув «Кредитпромбанк»:ціна ціна питання дорівнювала символічному одному долару. У тому ж році Лагункупив і «Сведбанк» – як повідомляв«Форбс», за 175 мільйонів доларів. Маючи у ківальтері «Кредитпромбанк» та«Сведбанк», Микола Лагун вивів «Дельта-банк» у п'ятірку найбільш успішнихфінансових установ. Це було, повторюю, у 2013-му – ще до різкого стрибкадолару.
По суті, Микола Лагун мало-помалувиходить на монопольне становище на ринку, що чимось нагадує Ощадбанк СРСР, зтією лише різницею, що Гонтарєва (швидше за все, під тиском МВФ) все-такидозволить функціонувати в системі ще кільком системним банкам (робити вони цебудуть, щоправда, балансуючи на межі краху).
До речі, з приводу останніх. Єідея (і як кажуть, належить вона саме Лагуну) щодо введення посади спеціальногокуратора НБУ, котрий наглядатиме за станом справ у тих фінустановах, якіотримали рефінансування або стабілізаційні кредити. Банкіри побоюються, а чи невийде так, що внаслідок «роботи» таких контролерів у їхніх установах почнутьсянезворотні процеси, які згодом призведуть до ліквідації банку або перепродажуйого за один долар, як це було з «Кредитпромбанком»?
Питання– риторичне, як і те, що представляє собою докапіталізація у розумінні ВалеріїГонтарєвої. Це щось на кшалт дитячої пісеньки про сороку-ворону, що «на припічку сиділа, діткам кашку варила: цьому дам,цьому дам, цьомудам і цьому дам, ацьому не дам». Та чи буде вибір тих, хто потрапляє до категорії «дам»незаангажованим та неупередженим, чи вирішальними тут стануть гарні відкати?..
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 215
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 9621
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8651
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 8069
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3861
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 3761