home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.09.2019 10:24

Нове життя старих тарифів: особливості перехідного періоду

Юристка з питань управління житлом, Агенція Марії Осипчук

Наша задача - чітко усвідомлювати свої права та обов'язки та не боятися їх захищати.

З 1 травня 2019 року в повному обсязі почали діяти норми Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, важливого практично для кожного українця, і тепер діють зовсім інші правила у цій сфері. Але як саме ці норми вплинули на наше життя? І що має статися з 1 травня наступного року? 

Реформа ЖКГ менше торкнулася власників індивідуальних будинків, ніж співвласників багатоповерхівок, оскільки останнім треба прийняти низку рішень для того, щоб повноцінно споживати житлово-комунальні послуги, для чого, для початку, треба знайти спільну мову між собою.

Для цього законом надано цілий рік - з 1 травня 2019 року до 1 травня 2020 року, щоб співвласники багатоквартирних будинків зібралися та вирішили які варіанти договорів вони хочуть укладати на комунальні послуги (всі, крім електричної енергії та постачання природного газу, щодо яких укладаються виключно індивідуальні договори). Цей час, до 01 травня 2020 року, є перехідним періодом, протягом якого надання послуг буде здійснюватися за старими договорами до моменту прийняття співвласниками рішення про їх переукладення. Якщо ж співвласники не приймуть таке рішення в установлений строк, після 01 травня 2020 року надавачі комунальних послуг примусово укладуть з кожним індивідуальні договори. 

В чому ж особливість цього перехідного періоду? Закон “Про житлово-комунальні послуги” крім запровадження нових правил, змінив також найменування комунальних послуг та чітко визначив які органи мають право затверджувати тарифи на ці, новоназвані комунальні послуги. Але разом з тим, із введенням в дію норм цього закону, НКРЕКП та органи місцевого самоврядування втратили повноваження на затвердження тарифів на старі назви комунальних послуг (виключенням є електрична енергія та природний газ, відносини щодо споживання яких  регулюються спеціальними законами).

Це значить, що до того моменту, поки співвласники багатоквартирного будинку на своїх зборах не приймуть рішення про укладення нових договорів та фактично не переукладуть ці договори з надавачами комунальних послуг, мають продовжувати свою дію старі тарифи на опалення, централізоване водопостачання, водовідведення, поводження з побутовими відходами, оскільки жоден орган влади або місцевого самоврядування не має права затверджувати тарифи на старі найменування комунальних послуг, стосовно яких ми маємо укладені договори.

Такої думки дотримується і Мінрегіон, який у своєму Листі від 02.05.2019 № 7/10.1/7260-19 щодо введення в дію з 01.05.2019 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» зазначив, що “враховуючи особливості перехідного періоду, а саме періоду від моменту введення в дію Закону (01.05.2019) до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2020). У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Звертаємо увагу, що після 01.05.2019 органи місцевого самоврядування та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не можуть встановлювати (у тому числі за результатами коригування) тарифи на комунальні послуги, що надаються за договорами, укладеними до введення в дію Закону.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 4 Закону та статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону. З 01.05.2019 комунальними послугами у розумінні статті 5 Закону є, зокрема, послуги з:

- постачання теплової енергії,

- постачання гарячої води,

- централізованого водопостачання,

- централізованого водовідведення. 

Таким чином, з 1 травня 2019 року органи місцевого самоврядування можуть (мають повноваження) встановлювати тарифи саме на ці комунальні послуги. Повноваження щодо встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення, централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), із зазначеної дати у органів місцевого самоврядування відсутні.”

Що це значить для нас з вами? Це значить, що до 01.05.2020 року або раніше, якщо ми самостійно приймемо рішення про переукладення договорів, ми маємо платити за воду, водовідведення, опалення, ту саму вартість, що платили до 01.05.2019 року, тобто старі тарифи продовжують свою дію до того моменту, поки не будуть переукладені договори на ці комунальні послуги. В той же час, станом на сьогодні мені відомо про велику кількість випадків, коли старі тарифи коригуються органами місцевого самоврядування у зв'язку із зростанням цін на електричну енергію та інших складових, що входять до розрахунку тарифів на ці комунальні послуги. Відповідно до норм Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та вищенаведеного роз'яснення Мінрегіону органи місцевого самоврядування не мають права ані встановлювати, ані коригувати тарифи на старі найменування комунальних послуг. 

Отже, якщо у вашому місті також має місце незаконне коригування тарифів на старі комунальні послуги, пам'ятайте, що це порушує ваші права і ви маєте сплачувати за ці комунальні послуги за тарифами, що були затверджені до 01.05.2019 року. Якщо ви вже оплатили послугу за незаконно зміненими тарифами, ви маєте право звернутися до постачальника послуги з вимогою здійснити перерахунок та повернути вам переплачені кошти або ж, у випадку неможливості досягти згоди у позасудовому порядку, звернутися до суду із відповідним позовом про скасування незаконного рішення про коригування тарифів. 

Кожен день вчить нас, що незнання нами своїх прав, дає можливість всім бажаючим цим скористатися. Отже наша задача - чітко усвідомлювати свої права та обов'язки та не боятися їх захищати. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи